Want to find Targeted B2B leads? Slice and dice from over 84 million business prospects across 675+ industries, 400+ technologies, ad spend, and much more. Try it now for FREE!

How it works video / FAQ

North Dakota State Univ - North Dakota State University

40,744

Company Description: NDSU - North Dakota State University

1301 Bolley Drive Fargo, ND 58105
http://www.ndsu.edu
NDSU.WebMaster@ndsu.edu
(701) 231-8011

Industries: Startups

Technologies: North Dakota State Univ - North Dakota State University is using 2 Technologies.

Employees: We found 0 verified contacts and 515 unverified employees.

Social Media: North Dakota State Univ - North Dakota State University has 1,402 social media shares and likes.

We have 15 emails for North Dakota State Univ - North Dakota State University.

Social Media

Web Server Technology

Apache
The Apache HTTP Server Project is an initiative to develop and maintain an open-source HTTP server for operating systems such as UNIX and Windows NT.

Frameworks Technology

PHP
PHP is a popular general-purpose scripting language that works well for web development.

Unverified Contacts

These are contacts we've discovered through publicly available sources and might be outdated.
Use our PerfectLink™ Contact Finder to verify contacts.

Name
Title
Email
Phone
Joseph Chapman
President
John Adams
VP - Finance & Administration
Broc Lietz
Associate VP - Business & Finance
Jeffrey Gerst
Chief Information Officer
Linda Krogen-Brandt
Telecommunications Analyst
Aaron Dobmeier
Teaching Assistant-Chemistry and Biochemistry
Akila Iyer
Research Assistant-Chemistry and Biochemistry
Anant Singh Gurung
Teaching Assistant-Chemistry and Biochemistry
Anthony Ostlund
Research Assistant-Chemistry and Biochemistry
Ashish Chakradhar
Research Assistant-Chemistry and Biochemistry
Barry Pemberton
Research Assistant-Chemistry and Biochemistry
Benjamin Court
Laboratory Assistant-Chemistry and Biochemistr
Brendan Gifford
Teaching Assistant-Chemistry and Biochemistry
Brittney McAlister
Research Assistant-Chemistry and Biochemistry
Casey McCausland
Teaching Assistant-Chemistry and Biochemistry
Cole Larsen
Teaching Assistant-Chemistry and Biochemistry
Denley Jacobson
Associate Professor-Chemistry and Biochemistry
Digamber Rane
Research Assistant-Chemistry and Biochemistry
Elango Kumarasamy
Teaching Assistant-Chemistry and Biochemistry
Gaoyuan Ma
Research Assistant-Chemistry and Biochemistry
Gudrun Lukat-Rodgers
Research Associate Professor-Chemistry and Bio
Gunjan Piya
Teaching Assistant-Chemistry and Biochemistry
Hariharaputhira Subramanian
Teaching Assistant-Chemistry and Biochemistry
Jason Smarker
Teaching Assistant-Chemistry and Biochemistry
Jeffrey Backous
Teaching Assistant-Chemistry and Biochemistry
Jing Zhang
Research Assistant-Chemistry and Biochemistry
Josiah Bjorgaard
Teaching Assistant-Chemistry and Biochemistry
Leann Frieler
Accountant
Malena Mastel
Laboratory Assistant-Chemistry and Biochemistr
Mallikharjuna Rao Komarneni
Research Assistant-Chemistry and Biochemistry
Meenu Baloda
Teaching Assistant-Chemistry and Biochemistry
Michael Mulholland
Research Assistant-Chemistry and Biochemistry
Muhammet Kose
Assistant Professor-Chemistry and Biochemistry
Narayanaganesh Balasubramanian
Research Assistant-Chemistry and Biochemistry
Nandini Vallavaoju
Teaching Assistant-Chemistry and Biochemistry
Padmaja Ghospurkar
Teaching Assistant-Chemistry and Biochemistry
Pinjing Zhao
Assistant Professor-Chemistry and Biochemistry
Ramkumar Moorthy
Teaching Assistant-Chemistry and Biochemistry
Raushan Singh
Research Assistant-Chemistry and Biochemistry
Richard Wienhold
Teaching Assistant-Chemistry and Biochemistry
Robert Balfany
Teaching Assistant-Chemistry and Biochemistry
Ryan Schwiderski
Research Assistant-Chemistry and Biochemistry
Ryan Koslofsky
Research Assistant-Veterinary and Microbiology
Sangita Sinha
Assistant Professor-Chemistry and Biochemistry
Sarah Freeman
Teaching Assistant-Chemistry and Biochemistry
Sean Cascarina
Laboratory Assistant-Chemistry and Biochemistr
Sean Evenson
Research Assistant-Chemistry and Biochemistry
Shannon Cumiskey
Teaching Assistant-Chemistry and Biochemistry
Steve Wanjara
Teaching Assistant-Chemistry and Biochemistry
Stuart Haring
Assistant Professor-Chemistry and Biochemistry
Svetlana Kilina
Assistant Professor-Chemistry and Biochemistry
Tao Wang
Research Assistant Professor-Chemistry and Bio
Travis Vander Steen
Research Assistant-Chemistry and Biochemistry
Travis Leedahl
Research Assistant-Chemistry and Biochemistry
Yang Mei
Research Assistant-Chemistry and Biochemistry
Kendra Suchor
Maintenance Officer-Plant Services
Jason Medders
Assistant Director-Residence Life Operations
Barbara Lonbaken
Director Student Health Service and Wellness E
Duane Hauck
Director Extension Service
Duane Johnson
Equipment Operations Officer
James McDougall
Maintenance Supervisor
Joel Susag
Equipment Operations Officer
Alan Hiltner
Farming-Machinery Mechanic
Aaron Sauvageau
Administrator-AES Admin Facilities
Aaron Bergdahl
Forest Health Specialist
Aaron Knudson
Farming-Machinery Mechanic
Abby Exner
College Liaison
Adam Isakson
General Counsel-Athletics
Adam Yborra
Farming-Machinery Mechanic
Adam Walz
Research Specialist
Adam Walter
Police Sergeant
Adrian Dunn
General Counsel-Athletics
Adrienne Weigel
General Counsel-Apparel Design and Hosp Manage
Agatha Mattern
Forest Nursery
Aimee Thapa
Lab Receptionist/Technician
Akiko Nakamura
General Counsel-Geosciences
Allen Flatin
Custodian-Residence Life
Albert Ulmer
Extension Agent/Lamoure County
Alan Backward
Farming-Machinery Mechanic
Alan Halverson
Food Service Worker
Alan Kallmeyer
Professor/Chair-Mechanical Engineering
Albert Vanderwal
Research Specialist
Alecia Ferguson
Farming-Machinery Mechanic
Alethea Monley
General Counsel-Distance and Continuing Ed
Alex Antonen
General Counsel-Athletics
Alex Hapsis
Forest Nursery
Alexander Boche
Non-Agriculture Field Worker
Alex Stockton
General Counsel-InformationTechnology Services
Alfredo Aponte
Farming-Machinery Mechanic
Alice Amundson
Admin Secretary
Alicia Nipstad
Lead Food Service Worker
Alison Kretchman
Building Services Technician
Alix Pearson
Farming-Non-Machinery Mechanic
Allan Cossette
Custodian-Facilities Management
Allan Rogneby
General Counsel-Upper Great Plains Transport
Allan Skramstad
Aviation Flight Pilot-Flight Operations
Allisen Wensman
General Counsel-Bookstore
Alyse Haas
Agriculture Research Technician
Alyssa Hicks
Milling Specialist
Amanda Arens
Research Technician
Amanda Carlson
Food Service Lead
Amanda Gearhart
Research Specialist
Amanda Indergaard
Farming-Machinery Mechanic
Amanda Beck
Farming-Machinery Mechanic
Amanda Lindseth
General Counsel-Distance and Continuing Ed
Amber Boroughs
General Counsel-Ext Ctr for 4-H Youth Developm
Ambika Badh
General Counsel-AES School of National Res Sci
Amrita Ganatra
General Counsel-TRIO
Amy Marquardt
General Counsel-Athletics
Ananiy Kohut
Researcher-Coatings and Polymeric Materials
Anantharama Rishi
Researcher-AES Plant Science
Andrea Bowman
Extension Agent/Bowman Co
Andrea Henning
General Counsel-Athletics
Andrea Weber
General Counsel-Distance and Continuing Ed
Andrew Bratlien
GRA Agent-Upper Great Plains Transport
Andrew Cooper
General-Athletics-Administration
Andrew Fraase
Farming-Machinery Mechanic
Andrew Hornbaker
PM Custodian
Andrew Donner
Farming-Machinery Mechanic
Andrew Thostenson
Pesticide Program Specialist
Andrey Chernykh
Researcher-Center for Nanoscale Sci and Engine
Andria Padilla
General Counsel-Athletics
Angela Saxlund
General Counsel-Athletics
Anna Mladnick
General Counsel-Visual Arts
Arun Billa
General Counsel-Geosciences
Asha Damunugahakubura
General Counsel-Bookstore
Barbara Lemke
General Counsel-Visual Arts
Benjamin Forsythe
General Counsel-Physics
Blake Elsen
General Counsel-Athletics
Bobbie Allery
General Counsel-Distance and Continuing Ed
Boen Andersen
General Counsel-Athletics
Bonita Knatterud
General Counsel-Ext Food and Nutrition
Bradley Jones
Admission Counselor
Brandon Jemison
General Counsel-Athletics
Brandy Buro
General Counsel-Ext Food and Nutrition
Bree Malingen
General Counsel-AES Plant Science
Brian Curtin
General Counsel-Athletics
Brian Reisenauer
General Counsel-Athletics
Arthur Maughan
General Counsel-Athletics
Carl Tegtmeier
General Counsel-Mechanical Engineering
Casey Feininger
General Counsel-Athletics
Chad Willson
General Counsel-Athletics
Chalsey Snyder
General Counsel-Distance and Continuing Ed
Charlotte Rabe
General Counsel-Upper Great Plains Transport
Chelsey Stoa
General Counsel-Athletics
Christopher Kappes
General Counsel-Athletics
Christopher Hahn
General Counsel-Athletics
Chunyun Zhang
General Counsel-AES Ctr Grasslands R/E Ctr
Ciara Klein
General Counsel-Ext Ag Communication
Constance Ronning Werner
General Counsel-Ext HD General
Corey Wahlund
General Counsel-AES Agribusiness and Appld Eco
Cynthia Swenson
General Counsel-Ext Ctr for 4-H Youth Developm
Dominic Vasquez
General Counsel-Athletics
Daniel Fodrocy
General Counsel-Athletics
Daniel Tharp
General Counsel-Athletics
Danielle Oetker
General Counsel-Animal Science
Danielle Degagne
General Counsel-Athletics
Daniel Fatland
General Counsel-Athletics
Darla Leslie
General Counsel-Ext Ctr for 4-H Youth Developm
David Levi
General Counsel-Upper Great Plains Transport
David Christianson
General Counsel-Center for Nanoscale Sci and E
David Donohoe
General Counsel-Athletics
David Vanyo
General Counsel-Ext County Programs
Dawn Herberg
General Counsel-Distance and Continuing Ed
Deborah Eagle
General Counsel-Ext County Programs
Debra Hatlewick
General Counsel-Distance and Continuing Ed
Diane Greicar
General Counsel-Ext Ag and NR
Diane Pommerer
General Counsel-AES Dickinson R/E Center
Don Carter
General Counsel-Athletics
Donna Nitschke
General Counsel-Ext HD General
Douglas Zeltinger
Admission Counselor
Douglas Patterson
General Counsel-Athletics
Dustin Swanson
General Counsel-Athletics
Elizabeth Laidlaw
General Counsel-Distance and Continuing Ed
Elizabeth Worth
Admission Counselor
Emelia Fahrman
General Counsel-Distance and Continuing Ed
Eric Carlson
General Counsel-Athletics
Eric Sanders
General Counsel-Athletics
Erica Hewitt
General Counsel-Ext Ctr for 4-H Youth Developm
Ethan Gresrud
General Counsel-Athletics
Gerald Thompson
General Counsel-Ext Ag and NR
Gordie Haug
General Counsel-Athletics
Grant Olson
General Counsel-Athletics
Gwen McCausland
General Counsel-History Philosophy and Rel Stu
Heather Macpherson
Admission Counselor
Helen Danielson
General Counsel-Sociology Anthropology
Ian Shoemaker
General Counsel-Athletics
Issiah Hruby
General Counsel-Distance and Continuing Ed
Jacob Dickert
General Counsel-Athletics
Jacob Rourke
General Counsel-Athletics
Jacob Topp
General Counsel-Athletics
Jade Sandbulte
General Counsel-Center for Science and Math Ed
Janelle Richard
General Counsel-Athletics
Janet Patton
General Counsel-AES Ctr Grasslands R/E Ctr
Jared Swanson
General Counsel-Athletics
Jaret Wirtz
General Counsel-Ext Ctr for 4-H Youth Developm
Jason Baker
General Counsel-Upper Great Plains Transport
Jason Eblen
General Counsel-Athletics
Jason Hoskins
General Counsel-Athletics
Jason Kremer
General Counsel-Athletics
Jay Gage
General Counsel-Library
Jessica Knight
General Counsel-Distance and Continuing Ed
Jessica Nesius
General Counsel-Animal Science
Jessica Wachter
General Counsel-Center for Science and Math Ed
Jill Zaruba
General Counsel-Athletics
Joan Halland
General Counsel-TRIO
Joan Paulson
General Counsel-Distance and Continuing Ed
John Lauman-Beltz
General Counsel-AES School of National Res Sci
Joseph Wonderlich
General Counsel-Psychology
Joseph Lardinois
General Counsel-Athletics
Joseph Klanderman
General Counsel-Athletics
Joshua Bean
General Counsel-Distance and Continuing Ed
Joshua Leclair
General Counsel-Ext Ctr for 4-H Youth Developm
Julie Driessen
General Counsel-Strom Center
Julie Pak
General Counsel-Apparel Design and Hosp Manage
Karen Thurn
General Counsel-Ext HD General
Kari Poitra
General Counsel-Ext Food and Nutrition
Kari Knight
General Counsel-TRIO
Karson Pederson
General Counsel-Ext Ctr for 4-H Youth Developm
Katherine Wurtz
General Counsel-Athletics
Katrina Lonnquist Siegert
General Counsel-Distance and Continuing Ed
Katie Hajicek
General Counsel-Ext Food and Nutrition
Kayla Lichtenberger
General Counsel-Ext Food and Nutrition
Kayla Skunberg
General Counsel-AES Animal Science
Kim McVicar
General Counsel-Center for Science and Math Ed
Kiran Ghising
General Counsel-AES School of National Res Sci
Kirstin Barden
General Counsel-Athletics
Kristi Berdal
Extension Agent and Horizons Coach
Kristian Nelson
General Counsel-Athletics
Kristina Caton
General Counsel-Center for Writers
Kyle Francis
General Counsel-Athletics
Laetitia Mizero
General Counsel-Ext Food and Nutrition
Laura Fehr
General Counsel-Distance and Continuing Ed
Laura Morelli
General Counsel-Ext HD General
Lew Dailey
General Counsel-Industrial and Manufacturing E
Linda Haag
General Counsel-Library
Lindsay Youd
General Counsel-Health Nutrition and Exercise
Mackenzie Kouba
General Counsel-Center for Science and Math Ed
Marcus Williams
General Counsel-Athletics
Margaret Latterell
General Counsel-Center for Science and Math Ed
Margaret Tweten
General Counsel-Ext HD General
Marie Lucero
General Counsel-Upper Great Plains Transport
Marin Anderson
General Counsel-Center for Extended Learning
Mark Dufner
General Counsel-Athletics
Mark Sipple
General Counsel-Athletics
Margaret Nelson
General Counsel-Registration and Records
Matt Petersen
General Counsel-Athletics
Matthew Lunde
General Counsel-Fine Arts
Matthew Voigtlander
General Counsel-Athletics
Matthew Kvilhaug
General Counsel-Psychology
Md Hossain
General Counsel-AES Ag and Biosystems Engineer
Md Fuad Khan
General Counsel-AES Ag and Biosystems Engineer
Megan Lambertson
General Counsel-Athletics
Megan Fandrich
General Counsel-Athletics
Michael Felt
General Counsel-Athletics
Michael Paulson
General Counsel-Athletics
Michael Heffernan
General Counsel-Athletics
Michael Sigers
General Counsel-Athletics
Michael Riesinger
General Counsel-AES Dickinson R/E Center
Michael Stein
General Counsel-Upper Great Plains Transport
Michael Ruebke
General Counsel-Athletics
Michelle Thiel
General Counsel-Ext HD General
Michelle Davis
General Counsel-Physics
Natalie Merrick
General Counsel-Distance and Continuing Ed
Nathaniel Zastrow
General Counsel-Athletics
Nancy Schnabel
General Counsel-TRIO
Natalie Leer
Career Counselor
Nathaniel Booth
General Counsel-Visual Arts
Nicholas Lein
General Counsel-Center for Nanoscale Sci and E
Nicholas Safranski
General Counsel-Distance and Continuing Ed
Nickolas Geraghty
General Counsel-Bookstore
Osman Keric
General Counsel-Ext Ag and NR
Pamela Burkhardt
General Counsel-Library
Patrick McCarthy
General Counsel-Athletics
Patty Flaagan
General Counsel-Ext County Programs
Paul Boerboom
General Counsel-Athletics
Paul Cornick
General Counsel-Athletics
Paulette Neva
General Counsel-AES Seed Propagation
Penny Dale
General Counsel-Ext Ctr for 4-H Youth Developm
Prosenjit Konar
General Counsel-Bookstore
Quin Ryan
General Counsel-Athletics
Rachel Alme
General Counsel-Distance and Continuing Ed
Rachel Deyle
General Counsel-Athletics
Rachel Schlecht
General Counsel-AES Ctr Grasslands R/E Ctr
Randal Coon
General Counsel-AES Agribusiness and Appld Eco
Rebecca West
General Counsel-Ext Food and Nutrition
Rhonda Rhoden
General Counsel-Ext HD General
Richard Agard
General Counsel-Ext Ctr for 4-H Youth Developm
Ronald Haugen
General Counsel-Ext Agribusiness and Appld Eco
Ronald Tessier
General Counsel-Upper Great Plains Transport
Rosalinda Connelley
General Counsel-TRIO
Roxanne Bjerk
General Counsel-Distance and Continuing Ed
Russell Danielson
General Counsel-AES Animal Science
Ryan Napoli
General Counsel-Athletics
Rylan Wolfe
General Counsel-Physics
Sharon Decker
General Counsel-AES Dickinson R/E Center
Sabrina Hornung
General Counsel-Visual Arts
Samantha Leingang
General Counsel-Ext HD General
Sara Wyman
General Counsel-Psychology
Kristen Behrens
Admission Counselor
Samuel Ojuri
General Counsel-Athletics
Samantha Kowalski
General Counsel-Library
Shawn Birst
General Counsel-Upper Great Plains Transport
Shawn Francis
General Counsel-Athletics
Sheila Kath
General Counsel-Center for Nanoscale Sci and E
Sharon Morgan
General Counsel-Telecommunications
Sophia Larson
General Counsel-Bookstore
Stacie Hatlewick
General Counsel-Distance and Continuing Ed
Stacy Wendt
General Counsel-Ext Ctr for 4-H Youth Developm
Stephanie Hotchkiss
General Counsel-Ext Ctr for 4-H Youth Developm
Steven Chase
General Counsel-Upper Great Plains Transport
Swati Gupta
General Counsel-Registration and Records
Taylor Braun
General Counsel-Athletics
Theresa Simon
General Counsel-Ext HD General
Threasa Hicks
General Counsel-Visual Arts
Tina Young
General Counsel-English
Trevor Gebhart
General Counsel-Athletics
Tristan Walsh
General Counsel-Athletics
Upeksha Herath
General Counsel-Bookstore
Valerie Riddle
General Counsel-Distance and Continuing Ed
Alice Dawdson
General Counsel-Visual Arts
Zachary Vraa
General Counsel-Athletics
Zachary Lee
General Counsel-Admissions
Aaron Frenette
Laboratory Assistant-AES Plant Science
Aaron Barth
Teaching Assistant-History, Philosophy and Rel
Aaron Feickert
Teaching Assistant-Mathematics
Aaron Field
Research Assistant-AES School of National Res
Aaron Marback
Teaching Assistant-Computer Science
Aaron Mertens
Laboratory Assistant-AES Vet and Micro Sci
Aaron Rudningen
Instructor-General Instruction
Abby Gold
Assistant Professor-Deans Office, Agriculture
Abdullah Karasu
Instructor-Plant Sciences
Abhijit Suryawanshi
Research Assistant-Coatings and Polymeric Mate
Abhishek Kumar
Laboratory Assistant-AES Plant Pathology
Abrez Mondal
Teaching Assistant-Electrical and Computer Eng
Acacia Stuckle
Special Collections Associate
Achala Nepal
Research Assistant-AES Plant Pathology
Adam Jacobs
Research Assistant-Center for Science and Math
Adam Mahar
Teaching Assistant-School of Education
Adriana Rodriguez
Research Assistant-AES Plant Science
Afsana Noor
Research Assistant-AES Plant Pathology
Agnes Harrington
Associate Professor-Pharmacy Practice
Ahmedelfatih Eldoliefy
Research Assistant-AES Plant Science
Aida Martinez-Freeman
Assistant Director TRIO/Project Director SSS
Aida Vosoughi
Teaching Assistant-Electrical and Computer Eng
Aigerim Kenzhebekova
Service Assistant-Graduate School
Ai Ni Teoh
Teaching Assistant-Psychology
Ajeeth Pingili
Research Assistant-Pharmaceutical Sciences
Akshat Fnu
Research Assistant-AES Vet and Micro Sci
Akshaya Mohan
Teaching Assistant-Electrical and Computer Eng
Alan Dybing
Online Instructional Services Coordinator
Alan Zuk
Assistant Professor-AES Plant Science
Alberto Jimenez Diaz
Research Assistant-AES Plant Science
Aleczandre Cole-Corde
Research Assistant-Sociology, Anthropology
Alemayehu Gebremariam
Research Assistant-Physics
Alexa Hanson
Teaching Assistant-Human Development and Famil
Alexander Smith
Research Assistant-Geosciences
Alexandra Glynn
Teaching Assistant-English
Alexandru Dinu
Assistant Professor of Practice
Ali Soltani
Research Assistant-AES Plant Science
Alison Prichard
Assistant Basketball Coach
Ali Roudaki
Research Assistant-Computer Science
Alicia Fitz
Assistant Professor-Pharmacy Practice
Alicia Hall
Research Assistant-AES Plant Science
Alicia Laferriere
Assistant Textbook Supervisor
Alison Brennan
Teaching Assistant-Human Development and Famil
Alison Stone
Research Assistant-AES Plant Science
Alissa Kuntz
Assistant to the Dean
Allison Aakre
Teaching Assistant-Sociology
Allison Minnich
Teaching Assistant-Psychology
Allison Meyer
Research Assistant-Graduate School
Alyson Guthrie
Teaching Assistant-English
Alyson Saville
Laboratory Coordinator
Amal Raja Mergoum
Laboratory Assistant-AES Plant Science
Aman Anand
Research Assistant-AES Plant Science
Amanda Nordick
Teaching Assistant-Sociology, Anthropology
Amber Raile
Assistant Professor-Communication
Amelia Adora Asperin
Assistant Professor-
Amin Roudaki
Research Assistant-Computer Science
Amit Modgil
Research Assistant-Pharmaceutical Sciences
Amitava Chatterjee
Assistant Professor-School of Natural Resource
Amorette Hinderaker
Teaching Assistant-Communication
Amy Drummond
Assistant Professor-Pharmacy Practice
Amy Fisher
Assistant Professor-Nursing
Amy Tichy
Extension Agent-Parent Res Coordinator
Amy Nash
Service Assistant-Memorial Union
Amy Ochoa
Assistant to the Vice President
Amy O'Connor
Associate Professor-Communication
Ana Correa Morales
Research Assistant-AES Plant Science
Andrea Nelson
Teaching Assistant-Nursing
Andrei Kryjevski
Research Assistant Professor-Ctr for Comp Assi
Andrew Aipperspach
Research Assistant-AES Plant Science
Andrew Berggren
Research Assistant-Architecture and Landscape
Andrew Croll
Assistant Professor-Physics
Andrew Friskop
Research Assistant-AES Plant Pathology
Barbara Pederson
Executive Assistant to President
Carolyn Schnell
Catherine Backer
Executive Assistant to President
Alema Fikadu
Research Assistant-Center for Nanoscale Sci an
Abdullahal Bari
Research Assistant-AES Plant Science
Stephanie O'Brien
Executive Assistant to the President
Allen Grensteiner
Police Officer
Autumn Austin
Admission Officer
Beth Astrup
Grants Officer
Kathleen McKee-Stradley
General Counsel
Mary Rohleder
General Counsel
Allan Fischer
Director of Student-Athlete Programs
Brenda Lantz
Program Director
Craig Stockwell
Program Director
Darcy Rosendahl
Program Manager
Douglas Benson
Program Director
Luke Prather
Instructional Services Consultant
Michael Aho
Help Desk Consultant
Nathaniel Gonser
Help Desk Consultant
Stephen Beckermann
Media Technologies Consultant
Wendy Clarin
Support Services Manager, Dining Services
Laura McDaniel
Director Marketing Communication
Ahmed Kamel
Research Assistant-Deans Office, Business Admi
Ajay Yadav
Research Assistant-Deans Office, Business Admi
Andrew Christensen
Research Assistant-Deans Office, Business Admi
Anuradha Kapur
Research Assistant-Deans Office, Business Admi
Brian Kennedy
Senior Systems Administrator
Dilnoza Qorchiyeva
Research Assistant-Deans Office, Business Admi
Donna Arnott
Admin Assistant
Janet Krom
Admin Assistant to Department Chair
Jenna Boerger
Research Assistant-Deans Office, Business Admi
John Fahnhorst
Research Assistant-Deans Office, Business Admi
Kristina Wang
Admin Assistant/Project Coor
Linda McCaw
Admin Assistant/Conference Coordinator
Lisa Dolechek
Research Assistant-Deans Office, Business Admi
Madeline Steffenson
Research Assistant-Deans Office, Business Admi
Mark Lande
Assistant Director Admin Services
Sam Soholt
Research Assistant-Deans Office, Business Admi
Sandra Erickson
Admin Office Manager
Abdelhadi Elhassani
Service Assistant-InformationTechnology Servic
Akhilesh Chandra Ambati
Service Assistant-Publications Services
Amy Seward
Support Services Manager
Ashok Ginjala
Service Assistant-InformationTechnology Servic
Brady Vick
Human Resources/Payroll Officer
Brenda Fradet
Human Resources/Payroll Officer
Colette Erickson
Associate Director of Human Resources/Payroll
Janet Oelrich
Budget/Program Officer
Alicia Kauffman
Associate Director-International Programs
Amandeep Wahla
Research Assistant-Multicultural Programs
Andrea Hanson
Teaching Assistant-Interdisciplinary Grad Prog
Barbara Magnusson
Program Assistant
Beverly Hafele
RSVP Dakota West Coordinator
Brent Parmer
Associate Director Fitness Program
Candice Allar
Transfer Evaluation Coordinatr
Chad Walock
Research Assistant-Interdisciplinary Grad Prog
Janalee Brandt
Assistant Director Credit Progrm and Finance
Andrea Abrahamson
Construction Manager
Aimin Wen
Research Scientist
Allen Peckrul
Chemist
Angel Ugrinov
Staff Scientist
Arlinda Lewis
Chemist
Bruce Dahl
Research Scientist
Dean Bangsund
Resource Scientist
Harriett Light
General Counsel-AES Directors Office
James Gillespie
Chemist
Jeffrey Shirley
General Counsel-Vice President for Research
John Barr
Chemist
Kelly McMonagle
Research Analyst
Kristen Tomanek
Research Analyst
Lucille Radke
General Counsel-AES Directors Office
Laurie Geyer
Chemist
Laura Clausen
Service Assistant-Counseling Center
Linsey Davis
Staff Writer
Manas Haldar
Research Scientist
Marc Scott
Research Analyst
Marsha Kapphahn
Chemist
Mary Niehaus
Chemist
Nyra Thornton
Assistant to Vice President for Research
Paul Fisk
Research Analyst
Pawel Borowicz
Research Scientist
Philip Boudjouk
VP Research, Creative Activities, and Technolo
Pushparajah Thavarajah
International Exchange Scientist
Raymond Taylor
Research Scientist
Rebecca Deitch
Pharmacist
Richard Taylor
Research Scientist
Arumugasamy Elangovan
Research Scientist
Vsevolod Balbyshev
Research Scientist
Snigdharani Dash
Chemist
Tony Grindberg
Executive Director, Research Technology Park
William Slanger
Director Institutional Research of Analysis
Xuliang Dai
Research Scientist
Daiko Abe
Grader-Sociology
Achintya Bezbaruah
Assistant Professor-Civil Engineering
Adam Helsene
Systems Administrator
Amir Ghavibazoo
Teaching Assistant-Civil Engineering
Andrew Reberg
Teaching Assistant-Civil Engineering
Anthony Waldenmaier
Research Assistant-Civil Engineering
Anurag Sharma
Research Assistant-Civil Engineering
Arash Saboori
Teaching Assistant-Civil Engineering
Avinash Ambre
Research Assistant-Civil Engineering
Aydar Akchurin
Research Assistant-Mechanical Engineering
Beth Hagemeister
Graphic Designer
Brad Traeger
Research Assistant-Mechanical Engineering
Brian Austin
Teaching Assistant-Mechanical Engineering
Christopher John Asperin
Software Engineer
Daniel Bergerson
Research Assistant-Civil Engineering
Daniel Portlock
Teaching Assistant-Civil Engineering
Darci Claude
Engineering Lab Assistant
David Haasser
Graphic Designer
Huan Gu
Senior Software Developer
John Grindahl
Graphic Designer
Kathryn Short
Web Developer
Katie Elenberger
Graphic Designer
Lindsay Arneson
Web Designer
Lyle Stramer
Web Developer
Mark Meyers
Senior Software Engineer
Michael Hennebry
Software Engineer
Richard Frovarp
Senior Software Engineer
Dennis Cooley
Vice Chair
Jay Leitch
Dean of the College of Business Administration

Additional Info and Employees

ndsu.edu Emails

Sign up to get full access to all the ndsu.edu emails we have.

p***@ndsu.edu
r***@ndsu.edu
c***@ndsu.edu

m***@ndsu.edu
k***@ndsu.edu
a***@ndsu.edu

j***@ndsu.edu

d***@ndsu.edu

l***@ndsu.edu
e***@ndsu.edu
b***@ndsu.edu

Find emails for North Dakota State Univ - North Dakota State University executives, including the Chief Executive Officer, Chief Financial Officer, and Chief Marketing Officer.