Want to find Targeted B2B leads? Slice and dice from over 84 million business prospects across 675+ industries, 400+ technologies, ad spend, and much more. Try it now for FREE!

How it works video / FAQ

Vermont Department of Information & Innovation

81,617

133 State Street Montpelier, VT 05633
http://www.state.vt.us

Employees: We found 0 verified contacts and 313 unverified employees.

Social Media: Vermont Department of Information & Innovation has 10 social media shares and likes.

We have 13 emails for Vermont Department of Information & Innovation.

Social Media

Unverified Contacts

These are contacts we've discovered through publicly available sources and might be outdated.
Use our PerfectLink™ Contact Finder to verify contacts.

Name
Title
Email
Phone
Ruthann Sollivan
Manager - Customer Support
Joseph Ng
Data Center Manager
Bill Lizotte
Accountant
Carol Harrison
Finance Manager
Debbie Hemstead
Accountant
Linda Ducharme
Auditor
Mark Smith
Senior Accountant
Hans Mertens
Director of Engineering Services and Chief Eng
Marc Roy
Section Chief-Technical Services/UNDERGROUND S
Christine Wood
Deputy Director, Information Technology Operat
Jean Nicolai
Chief, Operations and Compliance Section
Alena Farrell
Systems Developer/Information Technology
Andre Thibault
Lieutenant Liquor Investigator
Anne Whiteley
Associate General Counsel
Benjamin Whitney
Air Monitoring Section Chief
Dirk Anderson
General Counsel
John Kessler
General Counsel
Elaine O'Grady
Legal Counsel
Geoff Commons
Public Advocacy Attorney
Matt Chapman
Legal Counsel
Dale Schaft
Administrative Assistant, State Auditors Depar
Harold Schwartz
Director Administrative Services
Molly Ordway-Paulger
Director-Employment Services-Human Resurces De
Shelley Martin
Administrative Assistant-ENVIRONMENTAL Assista
Ernest Tomasi
Director - Administrative Services
Anne Carver
Benefits Administrator-Employee Benefits Unit-
Bill Rose
Classification Analyst BGS, Bishca, Commerce,
Chris McConnell
Human Resources Director-BGS
Christopher McConnell
Director Human Resources Division-Agency of Ad
Bill Anderson
Managing Editor
Gretchen Alexander
River Resource Scientist
Kari Dolan
River Scientist
Shannon Pytlik
River Resource Scientist
David Minot
Investments Director
Leslie Matthews
Quality Assurance Manager
Michael Lapera
Software Engineer
Tom Trahant
Chief of Human Resources
Richard Elrick
Executive Director-Criminal Justice Training Council
John Gonyea
Senior Training and Curriculum Development Coordinator
Robert Appel
Executive Director-Human Rights Commission
Tom Hurd
Engineer
Dan Fine
Information Technology Systems Director
Kris Rowley
Chief Information Security Officer
Tom Mulhall
Director Information Technology-Department of Human Resources
Ted Unkles
Supervisor, Technical Services/UNDERGROUND STORAGE TANKS
Erik Amaliksen
Network Engineering Manager
Deborah Damore
Chief Procurement Officer
John Bibens
Information Systems Manager
Tom Buonomo
Manager of Information Systems
Duncan Goss
Director - Information Technology
Judy Higgins
Associate Chief Information Officer Healthcare
Karen Canas
Information Technology Systems Manager
Richard Spiese
Site Manager
MichaelK Morey
Enterprise IT Architect
Steven Fiske
Aquatic Biologist
Nopadon Sundarabhaya
Environmental Engineer
Lilly Talbert
Communications Coordinator Vermont Commission on Women
Linda Lambert
Principal Assistant State Auditor Information Technology Audits
Bill Jordan
Electrical Engineer
Lynn James
Administrative Services Coordinator I
Pete Laflamme
Director, Water Quality
Julie Moore
Agency of Natural Resources-Director of Center for Clean and Clear Water
Rob Farley
Systems Analyst
Jerri Lamson
Personnel Officer, Human Rights Commission
Brian Ingalls
Liquor Investigator Southern Orange County, Northern Windsor County
Lynn Metcalf
Acting Program Chief-HAZARDOUS Waste Management Program
Michael Carey
Construction Engineer
Marianne Kotch
Public Library Support Services Director and State Data Coordinator
Matthew Gonyo
Liquor Investigator Lamoille County
Tanya Morehouse
Chief Assistant State Auditor
Stephanie Lanphear
Environmental Technician
Vicki Hill
Environmental Technician
Kari Miner
Personnel Administrator, Operations Division
Rick Oberkirch
Permit Specialist
Don Haddox
Systems Analyst
Eric Law
Project Development Specialist
Eric Smeltzer
State Limnologist
Richard Langdon
Aquatic Biologist
Audrey Quackenbush
Personnel Administrator
Padraic Monks
Acting Stormwater Section Chief
Richard Smith
Deputy Commissioner, Department of Public Service
Brent Leach
District Coordinator Northern Region
Jerry Fry
Employee Benefits Administrator-Employee Benefits Unit-Human Resources Department-Agency of Administration
Cathy Kashanski
Environmental Analyst
Gary Gulka
Mercury Education and Reduction Coordinator-Department of Environmental Conservation
Patricia Gabel
Court Improvement and Innovation Director
Melanie Gaiotti
Education Investigator
Angela Shambaugh
Aquatic Biologist
Marion Okuszki
Program Services Clerk
Barry Cahoon
River Management Engineer
Wendy Anderson
Admin Assistant-Waste Management
Libby Trott
Personnel Administrator
Steven Marshall
Assistant Secretary of the Senate
Rodney Pingree
Water Resources Section Chief
Chuck Schwer
Site Management Section Chief
Marie Levesque Caduto
Watershed Coordinator
Dennis Nealon
Hydrogeologist
Larry Abbott
Reporter of Decisions
John Jaworski
Agriculture Food and Markets-Agriculture Laboratory Supervisor
John Guilmette
Senior Facilities Engineer
Winslow Ladue
Department Planning Coordinator
Ted Tedesco
Personnel Administrator, Program Development Division
Robert Barrett
District Coordinator Central Region
Janet Murnane
Deputy Attorney General
James Burke
Engineer
Emily Schelley
Environmental Analyst
David Lane
Deputy Secretary
Penny Brown
Workers Compensation Coordinator
Robert Ryan
Canine Training and Curriculum Development Coordinator
Erin Lawrence
Federal Grants Administrator
Penny Walker
Payroll Administrator
Kathy Fisher
Personnel Officer, Administration
Tamera Pariseau
Coordinator of Consumer Affairs and Information Specialist
Jenny Bryan
Permit Coordinator
John Klauzenberg
Liquor Investigator Burlington and South Burlington, Southern Chittenden County, Northern Addison County
Ben Gauthier
Permit Specialist
Christopher Brunelle
Stream Alteration Engineer
Bryan Redmond
Dwsrf Program Specialist
Larry Lefebvre
District Coordinator Southern Region
Sunni Eriksen
Consumer Affairs and Information Specialist-Public Service Department
David Lee
Human Resources Analyst
Deborah Matheson
Personnel Officer, Libraries
Jeannine McCrumb
Compliance Analyst
Scott Stewart
Hydrogeologist
Tj Poor
Utilities Economic Analyst
Helen Banevicius
Program Services Clerk
Julie Chenail
Classification Analyst Education, DII, DMV, Health, Secretary of State, Tax-Human Resources Department-Agency of Administratio
Janis French-Carrier
Personnel Officer Governors Office
Mary Morrison
Personnel Officer, Department of Agriculture
Stacey Hanchett
Program Services Clerk
John Berard
Labor Relations Specialist
John Dooley
Associate Justice
Ben Copans
Watershed Coordinator
Donald Robisky
Section Chief, Financial Management
Heather Young
Water System Security Coordinator
Linda Alderton
Personnel Administrator
Vanessa Davison
Personnel Officer
David Webb
Water Supply Division Engineer
Terri Tibbetts
Tuition/Personnel Officer
Kelly Launder
Energy Program Specialist
James Kellogg
Aquatic Biologist
Tom Joslin
Environmental Engineer
Jan Murray
Personnel Officer
Ned Swanberg
Map Modernization Coordinator
Jane Menard
Business Manager-Department of Liquor Contro
Shelley Morton
HCM Functional Analyst-Human Resources Information Services-Agency of Administration
Ronald Behrns
Utility, Finance, and Economics Director
Steven Hanna
Environmental Engineer
Susan Warren
Aquatic Biologist
Cheryl Blake
Personnel Administrator Operations Division
Richard Levey
Aquatic Biologist
Steve Monahan
Director of Workers Compensation and Safety
Jim Siriano
TNC Program Supervisor
Maura O'Brien
Wellness Program Coordinator
Donna Wojtyna
Senior Payroll Specialist
Christian Jones
Section Chief-Compliance
Greg Lutchko
DEC Systems Coordinator
Michael Davidson
Liquor Investigator Southern Addison County, Northern Rutland County, Rutland City
Corey Chase
Telecommunications Policy Analyst-PUBLIC Service Department
Scot Kline
Environmental Division Chief
John Roman
Engineering Technician
William Manch
Liquor Investigator South Eastern Windsor County, Southern Windham County
Tracy Lafrance
Accounting/Finance
Doug Kievit-Kylar
Environmental Education/Outreach Specialist
Christy Witters
Environmental Analyst
Brian Fitzgerald
Streamflow Protection Coordinator
Ethan Swift
Watershed Coordinator
Roger Bergeron
Construction Engineer
Pamela Hull
Program Services Clerk
Monica Bombard
Administrative Assistant
Joann McKee
Personnel Administrator
Kiersten Bourgeois
Civil and Military Affairs Secretary
John Daly
Municipal Compliance Specialist
Michelle Lavigne
Environmental Technician
Rebecca Pfeiffer
Environmental Analyst
Julie Hackbarth
Solid Waste Section Chief
Christine Boraker
Staff Attorney
R. Allyn Lewis
Construction Chief
Rebecca Buck
Personnel Officer, Joint Fiscal Office
Ryan McCall
Watershed Coordinator
Gary Schultz
Acting Director, Water Supply
Megan Young
TNC Specialist
Lynn Choquette
Personnel Administrator, Department of Motor Vehicles
Tom Brown
Systems Analyst
Claudia Clark
Personnel Administrator
Gregory Bostock
Water Supply Division Engineer
Jim Ryan
Watershed Coordinator
Nancy Manley
Director, Environmental Assistance
Margaret Loftus
Agency of Human Services-Human Resources Division-Human Resources Administrator
Gail Billings
Accountant B
Heather Duke
Accountant C
Richmond Hopkins
Acting Planning Section Chief
Ashley Lucht
Capacity Development Specialist
Ruth Pepin
Senior Payroll Specialist
Steve Bushman
Dam Safety Engineer
Jason Elmer
Liquor Investigator Southern and Central Bennington County, Southwestern Windsor County, Londonderry and Whitingham in Windham
Val Smith
Personnel Administrator, Program Development Division
Billy Kahn
Environmental Analyst
Elizabeth Pearce
State Treasurer
Rob Evans
Floodplain Management Coordinator
Gerald Cote
Liquor Investigator Caledonia County, Southern Essex County
Barbara Morway
Personnel Administrator
Jennifer Callahan
Environmental Analyst
Tim Hunt
Environmental Technician
William Reynolds
Assistant Attorney General
Paul Van Hollebeke
Waste Reduction Specialist
Timothy Raymond
System Operations Manager
Marjorie Gale
Geologist-Environmental Science
David Dill
Transportation Department Secretary
Jay Clark
Liquor Investigator Western Franklin County, Grand Isle County
Shari Duncan
Personnel Administrator
Tom Moye
Section Chief-Mobile Sources
Don Robbins
Personnel Administrator-Human Resources Department-Agency of Human Services
Danielle Dukette
Administrative Assistant
Jeff McMahon
Permit Specialist
Julie Foley
District Wetlands Ecologist
Karen Bates
Watershed Coordinator
Matt Guerino
Certification Officer
Matthew Probasco
Environmental Analyst
Sean Foley
Finance and Economics Analyst
Carole Bourneuf
Administrative Assistant
Martin Prevost
Senior, Liquor Investigator Washington County, Northern Orange County
Tammy Griggs
Senior Payroll Specialist
Kenneth Yelsey
Hydrogeologist
Pam Adams
Accountant A-Department of Liquor Control
Tina Hubbard
Environmental Analyst
Rebecca Chalmers
District Wetlands Ecologist
Michael Chernick
Research Counsel
Christina Hutchinson
Environmental Analyst
Mary Hannigan
Human Resources Specialist
Patrick Ross
Stream Alteration Engineer
Tim Clear
Water Quality TMDL Coordinator
Elizabeth Hunt
Chief, Support and Planning Section
Peter Stangel
Aquatic Biologist
Laurence Becker
Agency of Natural Resources-Geology and Mineral Resources Division-State Geologist
Brian Picotte
Engineering Technician
Tom Curran
Liquor Investigator Southern Rutland County, Rutland Town, Bennington County, Western Windham County, Southern Western Windsor C
Matt Krauss
Human Resources Consultant
Uldis Vanags
Nuclear Engineer
Heather Mack
Administrative Assistant-StormWater Section
Tanya Jarvis
Recruitment Specialist
Dan Scruton
Senior Agricultural Development Coordinator
Jennifer Fisher
Education Specialist-Liquor Control
Joanna Raycraft
Business Manager
Karen Gennette
Treatment Court Coordinator
Jenny Audet
HRIS Specialist-HRIS Unit-Human Resources Department-Agency of Administration
Ann Carnell
Recruitment Specialist
Amy Owen
Test and Exam Coordinator
Tim Pricer
Sdwis Program Administrator
Irina Aylward
Staff Auditor
Mary Puro
Litigation Paralegal
Judy Hurley
Anr Human Resources Chief
Jonathan Kim
Geologist-Environmental Science
Jeffrey Kellar
Assistant State Auditor
Joe Ng
Technical Support Manager, Department of Information and Innovation
Stephen Wark
Consumer Affairs and Public Information Director-Public Service Department
June Sweeney
Senior Auditor
Nicole Hill
Assistant Director Employee Benefits
Al Dubuque
Systems Developer I
Ellen Block
Systems Developer II
Michael Clasen
Retirement Operations Director
Stephen Klein
Chief Fiscal Officer
Stephen Vantine
Audit Manager
George Desch
Site Management Program Manager
Linda Richard
Employee Education Manager
Michael Pratt
Director, Trial Court Operations
Valerie Rickert
Acting Commissioner of Department of Labor
Shari Young
Juvenile Justice Systems Program Manager
Chris Campbell
Director, Telecommuncations Division
Carol King
State Board of Education Liaison
Kerry Garber
Independent and Federal Programs Director
Ellen Tofferi
Deputy Commissioner of Department of Taxes
Mark Oettinger
Chief Legal Counsel
Karin Edwards
Student Support Director
Susan Onderwyzer
Programs Services Executive
Steven Sinclair
Forestry Division Director
John Turner
Human Resources Director
Anthony Morgan
EconomicOpportunityOfficeAdministrator
Paul Donovan
State Law Librarian
Sheila Kearns
Information Technology Librarian
Leo Clark
Fiscal Operations Director
Gail Rushford
Department of Human Resources
Rosemary Hebert
President
Harry Rousch
Vermont Mapping Program-Division of Property Valuation and Review
Ryan Ochs
GIS Specialist
David Donegan
Development Manager
Bob Laughlin
Information Technology Specialist
Alan Williams
Systems Developer/Information Technology
Dale Batchelder
Information Technology Specialist III
Daniel Martin
Information Technology Specialist III
Chris Hebert
Information Technology Specialist III
David Fortin
Information Technology Specialist I
Denise Sanders
Information Technology Information Technology
Jared Lamere
Information Technology Specialist
June Burr
Enterprise Business Analyst, Information Technology Division
John Quinn
Information Technology Administrator
Kelley Bonneau
Information Technology Network Administration-Education
Kevin Bracey
Information Technology Specialist
Kent Valentine
Information Technology Department
Marie Maclay
Information Technology Specialist II
Penny Touchette
Information Technology Department
Sile Voyer
Information Technology Specialist
Tara Pecor
Information Technology Specialist II
Tina Hull
Information Technology Specialist
Tom Merrifield
Information Technology Specialist
Karen Bossi
Regional Manager-Child Support Unit-Department of Children and Families
Dean Lafont
Information Technology Specialist at Agency of Human Services
Janet Suker
Information Technology Department Manager
Susan Rounds
IT: Data Management Analysis
Pam Perry
Systems Developer/Information Technology
Roger Lebovitz
IT: Development/Data Base
Chris Johnson
Information Technology Specialist
Glen Torres
Information Technology Staff

state.vt.us Emails

Sign up to get full access to all the state.vt.us emails we have.

p***@state.vt.us
b***@state.vt.us
c***@state.vt.us

k***@state.vt.us
s***@state.vt.us
t***@state.vt.us

n***@state.vt.us

w***@state.vt.us
d***@state.vt.us

Find emails for Vermont Department of Information & Innovation executives, including the Chief Executive Officer, Chief Financial Officer, and Chief Marketing Officer.