Want to find Targeted B2B leads? Slice and dice from over 84 million business prospects across 675+ industries, 400+ technologies, ad spend, and much more. Try it now for FREE!

How it works video / FAQ

Office of the Superintendent of Public Instruction


Company Description: Office of Superintendent of Public Instruction

106 W Lincoln Ave Chewelah, WA 99109-9252
(360) 725-6000

Industries: Primary/Secondary, Education Management, Middle School

Technologies: Office of the Superintendent of Public Instruction is using 4 Technologies.

Employees: We found 0 verified contacts and 205 unverified employees.

Social Media: Office of the Superintendent of Public Instruction has 22 social media shares and likes.

We have 18 emails for Office of the Superintendent of Public Instruction.

Analytics Technology

Google Analytics
Google Analytics shows you the full customer picture across ads and videos, websites and social tools, tablets and smartphones. That makes it easier to serve your current customers and win new ones.

Social Media

Web Server Technology

Internet Information Services (IIS) for Windows Server is a flexible, secure and manageable Web server used for hosting anything on the internet.

Frameworks Technology

ASP.net is a free web framework for creating websites, apps, and services using HTML, CSS and JavaScript

CDN Technology

Amazon CloudFront is a content delivery network (CDN) offered by Amazon Web Services. CloudFront operates on a pay-as-you-go basis.

Unverified Contacts

These are contacts we've discovered through publicly available sources and might be outdated.
Use our PerfectLink™ Contact Finder to verify contacts.

Val Reed
Computer Operator
Peter Tamayo
Chief Information Officer
Ken Kanikeberg
Chief of Staff
Ted Loran
Director - Network Operations
Randall Dorn
Dodie Richter
Facilities Manager
W. Kopel
Purchasing Officer
Lou Vasquez
Purchasing Officer
Kristina Johnstone
Highly Capable Program Supervisor
Brenda Merritt
Contracts Project Manager
Angela Maniantini
NAEP State Coordinator
Howard De Leeuw
Director of Migrant and Bilingual Education
Ben Rarick
Executive Director Board of Education
Bill Huennekens
Data Governance, Co-ordinator
Mark Grear
Internal Support Director
Lindsey Frazier
Data Compiler
Julia Fallon
Technology Integration Program Manager
Leslie Pyper
Learning Improvement Coordinator/Spdg Director
Ramajal Kjsdfk
Debra Calhoun
Program Specialist
Damon Corrigan
Senior Application Developer
Helen Miller
Application Developer
Noel Marshall
Software Developer
Dennis Milliken
Stem Education
Eve Green
Kristin Collins
Human Resource Consultant
Lori Eckler
Fiscal Analyst II/Accounts Receivable
Holly Myers
Rebecca Johnson
Teacher Assistant
Greta Bornemann
Math Teaching and Learning Director
Cindy Jouper
Tech Support Specialist
Vickie Stromberg
Business Driver
John Jones
... Cowles-Porterfield
Secretary for Craig Apperson
Becky Sullivan
Administrative Assistant
Bonnie Neff
Business Driver
Aurelia Silva
Business Driver
Al Frank
Net Developer, Information Technology Services
Brandon Kahler
Senior Network Analyst
Callie Sechrist
Equity and Civil Rights Program Supervisor
Ed Otos
Maintenance Supervisor
Dan Lowen
Nathan Clinton
Enterprise Architect
Debra Smith
Business Driver
Shawn Lewis
Financial Resources Assistant Superintendent
Beth Kelly
Learn and Serve America, Program Supervisor
Donna Powers
Buss Driver
Don Selstrom
Business Driver
Kelli Bohanon
Director of Early Learning
Sarah White
Production Supervisor, Special Education
Dana Ziemba
Kindergarten Readiness Assessment Coordinator
Greg Williamson
Coordinated School Health Program Supervisor
Ven... Willis-Holbrook
Program Supervisor, Business and Marketing
Gilda Wheeler
Environmental and Sustainability Program Supervisor
Linda Warren
Business Analyst, Information Technology Services
Kelsey Vesey
Investigator, Office of Professional Practices
Elaine Wood
Science Assessment Specialist
Nancy Van'T Hul
Administrative Program Specialist
Kerry Vogel
Communication Consultant
Jacqueline Wyatt
Educational Technology Specialist
Stacy Yarbrough
Administrative Assistant III
Kathleen Wilcox
Administrative Assistant
Donna Vincent
Administrative Assistant III
Enrico Yap
Business Intelligence Specialist, Information Technology Ser...
Anne Wagner
Application Developer, Information Technology Services
Geri Walker
Customer Support Specialist
Troi Williams
Administrative Assistant III
Cathy Walker
GIS Analyst
Mike Woods
Lead Budget Analyst
Susan Wilson
Executive Assistant/Public Disclosure Officer
Jeannie Walker
Financial Analyst
Dennis Wallace
Skilled and Technical Sciences Supervisor
Angie Wirkkala
Capital Budget Manager
Julie Wright
Program Supervisor Title II, Part A, Special Programs and Fe...
Terri Shephard
Administrative Assistant
Megan Simmons
Administrative Assistant
Bobbi Stockwell
Application Developer, Information Technology Services
Hilary Seidel
Awards Coordinator
Gayle Thronson
Health Services Program Supervisor/Nursing Corps
Sheryl Turner
Contracts Administrator
Elizabeth Simpson
Reading Assessment Specialist
Tani Schwent
Administrative Assistant
Barbara Thurman
ICS Training, Project Supervisor
Jennifer Story
Program Supervisor, District and School Improvement
Janice Tornow
Safety Net, Program Supervisor
Georgia Talbert
Technology Standards Program Manager
Carolyn Scott
Senior Developer, Information Technology Services
Kathleen Sande
Institutional Education Program Supervisor
Penny Savage
Office Assistant III
Jamie Stowers
Secretary Senior
Catherine Slagle
Director, Office of Professional Practices
Debbie Spaulding
Director, Project Management Office
Michelle Strom
Secretary Senior
Pat Smithson
Program Supervisor, Title II, Part A, Special Programs
Vid... Sherrard-Hannon
Fiscal Analyst
Heather Unger
Program Supervisor, Special Education
Judy Smith
Program Specialist, Professional Education and Certification
Steve Shish
Apportionment Payments, Basic Education Funding, Levy Lid/As...
Ryan Todd
Project Specialist, Student Information
Roen Pennington
Fiscal Analyst III
Karl Nelson
Assistant Director, Technology and Operations
Lorrell Noahr
Administrative Program Specialist
Donna Parsons
National School Lunch Program/Summer Food Supervisor
Maggie Pazar
Assistant to Director of Professional Education and Certific...
Luis... Sanchez-Nilsen
Elementary Reading Specialist
Tara Richerson
Program Manager, Technology Standards
Anne Renschler
Program Supervisor, Consolidated Program Review and Private ...
Irene Namkung
Office Coordinator, Digital Learning Department
Alexander Piccinini
Internal Auditor
Jacob Rossow
Office Assistant III
Lisa Rakoz
Program Supervisor, Health and Fitness Education
Laura Russell
Forms and Records Manager
Jami Peterson
Executive Assistant
Zoe Romero
Secretary Senior
Adele Roberts
Program Supervisor, Child Nutrition Services
Jill Pilbro
Secretary Senior
Barbara Quick
Coordinator, Title V Consolidated Federal Programs
Fatima Salahuddin
Secretary Senior
Glenn Potter
Fiscal Analyst
Mary Nagel
Program Supervisor, Career and Technical Education
Pam Peppers
School District/ESD Financial Reporting Supervisor
Bill Paulson
Supervisor, Title I/LAP and Consolidated Programs
Dan Payne
Program Supervisor, Traffic Safety Education
Susa... Quattrocciochi
Web Writer
David Morrill
Research Analyst
Diane Martin
Administrative Assistant
Paul McCold
Administrative Program Specialist
Tony May
Administrative Assistant III
Angie Mangiantini
Coordinator, National Assessment of Educational Progress
Haisheng Mou
Developer, Information Technology Services
Isabel Munoz-Colon
Senior Budget Analyst
Mea Moore
Coordinator of Educator Programs and Standards
Mary Loya
Business Analyst
Meggan Leonard
Contracts Specialist II
Michael Middleton
Director, Assessment Business and Special Populations
Lupe Ledesma
Program Supervisor, Migrant and Bilingual Education
Timothy McNeely
Program Supervisor, Career and Technical Education
Julie McConnon
Accounting Manager
Pamela McPartland
Compliance Resolution Coordinator
Tony Montoya
Executive Assistant
Amanda Mount
COE Specialist
Dominique Manns
Specialist, Fingerprint Records
Michaela Miller
National Board Teacher Certification, Coordinator
Kari Lund
Administrative Program Specialist
Maryann McCormack
Audit Resolution Specialist
Felecia McKinney
Administrative Assistant III
Jami Marcott
Fiscal Analyst
Michelle Mullins
Executive Assistant
Juan Rodriguez
Information Technology Specialist I
Daniel Lunghofer
Supervisor, School Apportionment and Financial Services
Susan Stickland
Secretary Senior
Cynthia McCroy
Web Developer
Reginald Reid
Program Supervisor, Title I/LAP and Title V
Debbie Stevens
Administrative Assistant
Patty Stephens
Mathematics Assessment Specialist
Jamie Penn
Program Supervisor, Title I/LAP and Title V
Sherry McCulloch
Audit Specialist
Becky McLean
Supervisor, Enrollment Reporting and Catagorical Funding
Adrienn Verone
Customer Service Specialist
Cinda Parton
Director of Assessment Development
Deborah Parriott
Program Supervisor, Special Programs and Federal Accountabil...
Judi Mosby
Director, Reading Instruction, Assessment and Intervention S...
Meaghan Thompson
Data Analyst
Kelly Martin
Program Supervisor, Social Studies/International Education
Calandra Sechrist
Program Supervisor, Office of Civil Rights and Education Equ...
Cheryl Rosskopf
Administrative Assistant
Petrea Stoddard
Title I/LAP Program Supervisor
Coleen Putaansuu
Program Specialist, Professional Education and Certification
Jennifer Mitchell
Cacfp Specialist
Leslie St. Pierre
Manager, Online Courses
Erin Smessaert
Administrative Assistant
Kevan Saunders
Administrative Assistant III
Bob Jones
Program Supervisor, Troops to Teachers
Tom Kuehn
Regional Coordinator
Anton Jackson
Mathematics Assessment Specialist
Celia Kennedy
Administrative Program Specialist
Jeff Katims
Performance Data Analyst
Silas Law
Mail Manager
Mary Holmberg
Mathematics Assessment Specialist
Ron Hertel
Readiness to Learn Program Supervisor
Rebecca Jenkins
Data Analyst
Judy Larsen
Administrative Program Specialist
Kim Kimbler
Administrative Program Specialist
Annrene Joseph
Arts Program Supervisor
Albert Lucas
Procurement and Supply Specialist
Carrie Hert
Executive Assistant
Cheryl Jorgensen
Certification Specialist
Phyllis Lawson
Vocational/Certification Specialist
Kara Larson
Administrative Assistant III
Judy Kraft
WAAS-Portfolio Coordinator
Lesley Klenk
Classroom Assessment Options Coordinator
Troy Klein
Budget Analyst
Barbara Kirkland
Supply Control and Reproduction, Supervisor
Tami Johnson
Administrative Assistant
Denny Hurtado
Program Supervisor, Indian Education, Title I, LAP, and Titl...
Larry Lashway
Program Specialist
Niquette Kelcher
Web Content Manager
Debra Hawkins
Director of Classroom Assessment Integration
Holly Hill
Fiscal Analyst
Linda Hobbs
Certification Records Supervisor
Suzanne Hidde
Program Supervisor, HIV and Sexual Health Education
Cheryl Hernandez
Secretary Senior
Brenda Hetland
Financial Consultant
Kristin Hennessey
Kim Hayes
Washington Language Test Proficiency Coordinator

k12.wa.us Emails

Sign up to get full access to all the k12.wa.us emails we have.






Find emails for Office of the Superintendent of Public Instruction executives, including the Chief Executive Officer, Chief Financial Officer, and Chief Marketing Officer.