Want to find Targeted B2B leads? Slice and dice from over 84 million business prospects across 675+ industries, 400+ technologies, ad spend, and much more. Try it now for FREE!

How it works video / FAQ

New York State Police Department

7,634

4 Empire State Plz Albany, NY 12223-1000
http://www.state.ny.us

Employees: We found 0 verified contacts and 333 unverified employees.

Social Media: New York State Police Department has 38 social media shares and likes.

We have 3 emails for New York State Police Department.

Social Media

Unverified Contacts

These are contacts we've discovered through publicly available sources and might be outdated.
Use our PerfectLink™ Contact Finder to verify contacts.

Name
Title
Email
Phone
James Fitzmaurice
Station Commander
Sergeant Kevin Streety
Station Commander
John Wallenbeck
General Manager
Commander Duane Dolson
Station Commander
David Colon
Commanding Officer
Sergeant Jeffrey Ebmeyer
Station Commander
K. Brown
Principal Account Clerk
Sergeant Luigi Pedulla
Station Commander
Chris Meyers
Acting Executive Director
Major Walter Heesch
Troop Commander
Sandra Mayper
Principal Clerk
Norton Taylor
Principal
Linda Williams
Principal Clerk
Leroy Saunders
General Mechanic
Steve Rabinowitz
Acting Executive Director
Magdalena Medina
Principal Clerk - Personnel
Pamela Massia
Principal Clerk - Personnel
Tanya Thomas
Principal Clerk - Personnel
Julietta Mitchel
Principal Clerk - Personnel
Amelia Comenale
Principal Clerk - Personnel
Wanda Glover
Principal Clerk
Marjorie Hetling
Principal Account Clerk
Robert King
Budget Director
H. Carl McCall
Comptroller
Tammy Wojciechowski
Head Accounts Clerk
Matthew Oommen
Payroll Clerk
Christine Mumma
Head Accounts Clerk
Chris Utter
Accounts Payable Clerk
Brian Wing
Commissioner
George E. Pataki
Governor - New York
David Paterson
Governor
Tammy Frary
Human Resources Manager
Lorraine Donahue
Personnel Clerk
Kathy Hallenbeck
Head Clerk - Personnel
Constance Smith
Personnel Director
Catie Lindstrand
Principal Clerk - Personnel
Helen Rodriguez
Head Clerk - Personnel
Mary McEllan
Personnel Coordinator
D. Moppert
Principal Clerk - Personnel
Marlene Ward
Principal Clerk - Personnel
Melody Dagostino
Personnel Manager
Mark Towslee
Information Technology Manager
Betsy Zazycki
MIS Coordinator
Tom Herzog
MIS Director
Thomas Kane
Computer Instructor
Steve Gasorowski
Systems Programmer
Diane Sheridan
Assistant Director - Information Technology
Thomas Ruller
Webmaster
Thomas Irvin
Chief - Computer Services
Cheryl Irvin
Sr. Programmer
Roger Nellis
LAN Administrator
Paul Narkiewicz
Chief Information Officer
David Lancione
Manager - Information Technology Services
Michael Mine
PC Technician
Diane Wolcott
Computer Manager
Peggy Budd
Computer Security Specialist
Jeff Fox
Network Administrator
Robert O. Reilly
Correctional Officer & Data Processing Liaison
Martin Summerfold
Information Technologist III
Tim Doty
Plant Superintendent
Mark Lankes
Acting Director
Cindy Green
Keyboard Specialist
Kevin Penberthy
Community Supervisor
Gordy Boedo
Maintenance Supervisor
Patricia Zaccagnino
Institution Steward
Susan Gasiewicz
Deputy Superintendent - Administration
Brian Kopper
Assistant Business Officer
Gregory Kadien
Superintendent
Robert Kirkpatrick
Superintendent
James Berbary
Superintendent
Jeff Bohn
Acting Plant Superintendent
Eric Strack
Plant Superintendent
Ekpe Ekpe
Superintendent
Lisa Ogden
Steward
Sandy Thackston
Deputy Superintendent - Administration
Glenn Goord
Executive Director
Ken Vandewal
Telecommunications Analyst
Stew Kidder
Director - Support Operations
Joseph Glasser
Telecommunications Analyst
Carla Baldwin
Data Processing Manager
David Rock
Superintendent
Tom Forbes
Steward
James Lanfear
Plant Supervisor
John Ballard
Maintenance Supervisor
Steven Racette
Superintendent
Guido Quattrocchi
Director - Information Technology
David Fallen
Manager - Network Services
Iesha Scott
Special Office Assistant
Gerlan Ruhle
Director - Administration
Harold McKinney
Superintendent
Daniel Martuscello
Superintendent
Jeff Richards
Deputy Superintendent - Administration
William Lee
Superintendent
Bridget Wojnar
Steward
Susan Fortin
Deputy Superintendent - Administration
Carol B. Woughter
Superintendent
Paul M. Gonyea
Superintendent
Sandra O. Connor
Steward
Francisco Rivera
Superintendent
Robert Ercole
Superintendent
Cathy Gallagher
Business Officer
Gerald T. Steele
Institution Steward
Dennis Crowley
Superintendent
William Ponder
Regional Director
Benjamin Murray
Security Supervisor
Lawrence Hammond
Project Director
Sandra O'Connor
Institution Steward
Luis R. Marshall
Facility Superintendent
P. Heath
Superintendent
Mark Hayo
Plant Superintendent
Mike McKenna
Instructor
Lawrence Zwillinger
Deputy Superintendent - Administration
Bruce Carver
Plant Superintendent
Russell Clark
Maintenance Supervisor
Laura Royce
Purchasing Assistant
June Langton
Purchasing Clerk
Sue Sullivan
Manager - Purchasing
Kelly McAnulty
Purchasing Manager
Donald Bellinger
Purchasing Manager
Sharon Biesele
Director - Human Resources
Joseph Duva
Communications Analyst I
Joseph Armitage
Computer Programmer
Phil Maher
Budget Director
Mark Peltz
Systems Programmer
William Filiaci
Director - Office Automation
Daniel C. Chan
Chief Information Officer
William Daley
Network Administrator
M. Owcarz
Clerk II
Kelly Murphy
Administrative Assistant
Christina Ragland
Manager
Douglas McDonald
Maintenance Supervisor
Joseph Kencht
Electrician
Robert Ray Smith
Facility Director
Scott Carlsen
Superintendent
Steve Odell
Maintenance Supervisor
Cindy Papo
Steward
Gail Thomas
Superintendent
Felix Aguilar
Electrician
Patricia Leconey
Superintendent
Ross Goodenough
Electronic Equipment Mechanic
Lawrence Sears
Superintendent
Thomas Lawrence
Data Processing Liaison
Kenneth Habeck
Deputy Superintendent - Administration
Tina Harning
Information Technology Assistant
Darwin LaClair
Superintendent
Debbie Stone
Head Account Clerk
Dale Artus
Superintendent
Kathy Leary
Head - Personnel
Marcia Tavano
Administrative Aid
Stephen Roberts
Deputy Superintendent - Administration
William Connolly
Superintendent
Suzette Pettorossi
Institution Steward
Becky Stegman
Director - Information Technology
Steve Sconfienza
Program Research Specialist
Michael Burgess
Director
J. Signoracci
Legislative Liaison
Jack Lynch
Director - Finance & Administration
Terri Brennan
Administrative Assistant
Barbara Ridley
Administrative Assistant
William Cotter
Director - Personnel
John L. White
Human Resources Coordinator
William Schaffer
Business Offices
Ernest Lowerre
Deputy Superintendent - Administration
Paul Peets
Information Systems Coordinator
Lori Cullinan
Executive Secretary II
Ronald Moscicki
Superintendent
Douglas Lesinski
Maintenance Supervisor
Richard Seeger
Institution Steward
James Conway
Superintendent
Rosemarie Wendland
Deputy Superintendent - Administration
Michelle Woeller
Deputy Superintendent
Lucy Varghese
Calculation Clerk
Richard Larkin
Superintendent
Joanne Rosario
Administrative Aide
Teresa Lape
Secretary II
Dennis Mayoka
General Mechanic
Connie Miller
Administrative Assistant
Ivy Lombardo
Deputy Superintendent - Administration
Maria Benfer
Keyboard Specialist
Sherry Tarbell
Steward
Paula Dean
Institutional Steward
David Unger
Superintendent
Tim Sheehan
Superintendent
Melissa Coolidge
Clerk
Richard A Rose
Senior Member
Garry Abrown
Chairman
Caroline Ahl
Deputy Secretary-Administration and Oper...
Gail Adams
Director of Strategic Alliances
Kwesy Agyeman
Welfare Management System Director
Viola Abbitt
Ombudsman
Patricia Acampora
Commissioner
Sebastian Addamo
NewYorkCityHearingsPrincipalHearingOffic...
Cheryl Aini
Chief Administrative Officer
Alex Abosi
Senior Program Analyst
David Adams
Realtor
Garry Adams
Chief, DP of Services
Valerie Acklin
Information Technology Specialist
John Agnostino
Emergency Program Manager
Debbie Abbatiello
Project Assistant, Database Management
Michael Aldridge
LAN Administrator
Amarnath Akkineni
ECM Engineer
Sue Ada
Human Resource Manager
Darryl Adams
Consultant
Brian Akley
Director Sales and Marketing
Nancy Abraham
Purchasing Agent
Sam Abrem
Board Secretary
Salim Adler
Senior Member
Frances Shannon Akstull
Bureau of Transitional Programs
Marlena Alford
Director of Financial Admin
Suhas Amladi
Realtor
Alan Anderson
Deputy Director
Jim Allen
Director Operations
Kristin Baldwin
Data Comm Specialist
Nomensberg Aryeh
Director Information Technology Architec...
Terry Atwater
Information Systems
Socorro Alonzo
Assistant to the Director
Roger Aucoin Pmp M. Ed
PM Manager
Matthew Ancin
Chief of Data Processing
Alyce Ashe
Director of Human Resources
Sharon Apholz
Director of Business and Concession Mana...
John Austin
Public Relations Executive
Jennifer Angaberin
Comp Programmer
Duane Averill
Technical Services Manager
David Atkinson
Technical Services Technician
Justin Balch
Information Security
David Amiraian
LitigationUnit SupervisingHearingOfficer
Lynda Araki
Associate Staff Analyst
Augustine Amissah
Chaplaincy Coordinator
David Avenius
Disability Determinations Division
James Anderson
Communications Director
Robert Ashford
Senior Member
John Bailly
General Counsel
John Bacher
Disaster Prep Representative
William Appleby
Program Rch Specialist 3
Jeff Barnes
Information Technology Director
Wesley Bartlett
Economist
Anne Ball
Assistant Director
Amy Barasch
Executive Director
Henry Beattie
Branch Manager
Lynn Baniak-Davock
CFSS 1
Kerri Barber
Albany Regional Director Acting
Ayana Barnes
Consultant
Brian Barr
Special Services
Susan Beaudoin
Council
James Baranski
Nuclear Facility Specialist
Constance Barone
Site Manager
Renee Barchitta
Highway Safety Representative
Linda Bare
Director of Finance Management
Howard Bancroft
Probation and Correctional Alternatives,...
Douglas Bautz
Finance Director
Frank Bassett
Executive Director Finance Executive
Nigel Bark
Associate Professor of Clinical Psychiat...
Roger Barnes
ACPA
Margot Bean
Child Support Enforcement Division
Joeseph Baniak
Department of Public Service
Wyletta Y Barbee
Director, Training
Diane Barney
Planning Engineer
Floyd Barwig
EnergyEfficiencyandEnvironmentOfficeDire...
George Basher
Program Director
Andrew Beers
Executive Deputy Commissioner
Carl Bensi
Director - Customer Support
Mindy Becker
Special Assistant
Debrah Benson
Executive Director
George Bennet
Executive Director
Ann Bellanca
Child Welfare Case Supervisor
Elizabeth Berlin
Executive Deputy Commissioner
Constantinos Benias
Vice President-Data Management
Paul Beckett
Public Relations Executive
Norman Beer
Chief Information Officer
Terri Beers
Program Contract Manager
Cyndee Berlin
Director of Services
Nicole Becher
Banking, Department of
Patricia Beresford
New York City Regional Director
Adam Berger
Information Technology Department
Bill Benjamin
Information Technology
Desiree Beauregard
Technical Support
Patrick Beckley
Information Systems Manager
Ken Bergmann
Associate Planner, Emergency Management ...
Nestor Bernier
Student Liason
Wayne L Benjamin
Executive DEPUTY COMMISSIONER, NEW YORK ...
Deborah Benson
Council on Children and Families
Donna Bekkering
Admin Assistant
Gino Benvenuto
Senior Computer Programmer Analy
Arturo Best
HS Budget Manager
Ed Blendell
Telecommunications Manager
Kenneth Bielemeier
Mortgage Banking Division
Arden Blesser
Graphic Designer
Lucinda Blackwell
Business Officer
Craig Biegen
Utility Supervisor
Dave Borthwick
Data Base Programmer
Marc Boddewyn
Vice President Design/Construction
Jonathan Birtwistle
Connections Applications Development Dir...
Vincent Bohn
Chief Financial Officer
Tara Borst
Chief Information Officer, NYS Office of...
Larry Blank
Support DP
Olga Bogdanova
Technical Assistant
Michael Bloss
Assistant Director Information Technolog...
John Bonafide
Programmer/Analyst
Clayton Besch
Managing Director
Daniel Bloodstein
SystemsandResourcesUnitAlbanySupervising...
John Boucher
Management Systems Specialist
Emanuel Biondi
EO Program Analyst WX Representative Li
Edward Borges
Director of Communications
Susan Boudreau
Board of Directors
Stephen Boland
Financial
Veronica Boland
Counsel
David Bolton
Microbiology Researcher
Daniel J Blendell
Principal Account Clerk
Patrick Bradford
General Counsel
Wayne Brindley
Chief, Office of Accounting and Finance
Ralph Brandi
Vice President of Operations
William Brennan
Counsel
Judy Brady
IM Specialist II
William Bowen
eASE
Kevin Broderick
Director of Information Technology
George Bowles
Division of Program Support and Quality ...
Maggie Bourdeau
OTDA Applications
Jacqueline Brace
Director, Doc Sers and Operations Suppor...
Betty Branwell
Project Manager-Bureau Director
John Brescia
Associate Computer Pgmg Analyst
Sorelle Brauth
Director of Finance and Budget
James Bresnan
Deputy Executive Director
Timothy Bromirski
Education Services Bureau Director
Aaron Brancatelli
Support Specialist Information Managemen...
Travis Bowman
Board of Directors
Aida Brewer
Deputy Commissioner and Treasurer
Timothy Brogan
Finance Officer
Michael Breen
Chief Information Officer
Terry Bresina
Accredited Representative
Jaclyn Brilling
Secretary to the Commission
Art Schloth
Director of Information Technology
Mark Clement
Information Technology Administrator
Kevin Ross
Tech/Chief Information Officer, Technology Group, State Emergency Management Office

state.ny.us Emails

Sign up to get full access to all the state.ny.us emails we have.

l***@state.ny.us
a***@state.ny.us

Find emails for New York State Police Department executives, including the Chief Executive Officer, Chief Financial Officer, and Chief Marketing Officer.