Want to find Targeted B2B leads? Slice and dice from over 84 million business prospects across 675+ industries, 400+ technologies, ad spend, and much more. Try it now for FREE!

How it works video / FAQ

Charles County Public Schools

-

PO BOX 2770 La Plata, MD 20646-2770
http://www.ccboe.com

Technologies: Charles County Public Schools is using 2 Technologies.

Employees: We found 0 verified contacts and 877 unverified employees.

Social Media: Charles County Public Schools has 1,370 social media shares and likes.

We have 14 emails for Charles County Public Schools.

Social Media

Web Server Technology

IIS
Internet Information Services (IIS) for Windows Server is a flexible, secure and manageable Web server used for hosting anything on the internet.

Frameworks Technology

ASP.NET
ASP.net is a free web framework for creating websites, apps, and services using HTML, CSS and JavaScript

Unverified Contacts

These are contacts we've discovered through publicly available sources and might be outdated.
Use our PerfectLink™ Contact Finder to verify contacts.

Name
Title
Email
Phone
Elizabeth Miller
Accounting Manager
Glenn Belmore
Specialist Assistant-Envirornment and Safety-R
Katie Back
Purchasing Assistant
Lynn Schulte
Director of Compliance
Nelson Sample
Purchasing Manager
James Cornette
Assistant In School Administration and Operati
Alyssa Daley
School Counselor 11 Mo
Andterri El-Amin
School Counselor 11 Mo
Amy Hartline
Sec to Superv School Psych
Amy James
School Counselor 11 Mo
Amanda Marecaux
Librarian Media Specialist
Angie Prado
School Counselor 11 Mo
Amanda Shaw
Guidance Secretary
Alicia Marie Stahl
Technology Facilitator
Courtney App
School Counselor
Charles Gammons
School Counselor
Dean James Lawless
School Counselor
Deborah St. Clair
Job Coach-AIP Program
Judith Chandler
School Counselor 10 Mo
Jacqueline Cheaves
School Counselor 11 Mo
Jeanette Kaufmann
Supervising Counselor
Kerrin Cavanaugh
School Counselor 10 Mo
Kimberly Carter
School Counselor 10 Mo
Kathleen Reamy
School Counselor 10 Mo
Mark Caputi
School Counselor 11 Mo
Neal Bankenstein
School Counselor 11 Mo
Nina Lynn Ogasawara
School Counselor 10 Mo
Renee Williamson
School Counselor 10 Mo
Roberta Wise
Vice Chairman
Sheila Heatley
School Counselor 11 Mo
Sameemah Shareef
School Counselor 11 Mo
Tracey Jarmon
School Counselor 10 Mo
Virgil Barrow
School Counselor 10 5mo
William Marchione
School Counselor 11 Mo
Zarina Ameen
School Counselor 10 Mo
Amber Andrews
Special Ed Instructional Assistant
Amy Campbell
Kindergarten Instructional Assistant
Amber Gardiner
HourlyInstructional Assistant
Christine Mais
Executive Assistant to Deputy Superintendent
Donna Ratti
Executive Assistant to The Superintendant
Janice Rybka
Executive Assistant to The Assistant Superinte
Kessandra Stubblefield
Executive Assistant to The Board of Education
Stephanie Lane
Executive Assistant to The Assistant Superinte
Amanda Marrie Midura
Secretary
Betty Fuller
Secretary
Betty Kirby
Hearing Officer/Court Liason
Connie Bannister
Secretary
Catherine Huffman
Secretary
Cynthia Rivera
Secretary
Charlote Watts
Secretary
Deirdra Bennett
Secretary
Jeanne Back
Secretary
Jessica Anne Sherman
Secretary
Lisa Peters
Secretary
Laura Vigneault
Secretary
Mary Dyer
Secretary
Marsha Mascaro
Secretary
Ramona Dibenedetto
Secretary
Renee Eubanks
Secretary
Sandra Donahue
Secretary
Shirley Farren
Secretary
Tiffany Bolden
Secretary
Tracy Mattera
Secretary
Christina Saylor
Secretary
Vicki Hoffmaster
Secretary
Diana Warfield
Trainer
Paul Balides
Assistant Superintendent for Finance, Business
Angel Willett
Executive Assistant to The Assistant Superinte
Barbara Simmons
Human Resources Secretary
Connie Armstead
Director of Human Resources
Charles Wineland
Assistant Superintendent for Supporting Servic
Angela Bates
Specialist Ed Instructional Assistant EA Progr
Charyl Bradd
Specialist Ed Instructional Assistant EA Progr
Charlitta Bragg
Title 1 Program Assistant
Carol Cairns
In-School Retention ProgramInstructional Assis
Cassandra Gatto
SeInstructional Assistant-Life Skills Program
Christina Marie McGraw
In-School Retention ProgramInstructional Assis
James M Mike Vancleaf
Production Manager
Steven Hagis
Senior Project Manager
Dwayne Hancock
Assistant In Operations
Shelley Mackey
Communications Specialist
Lauren Mudd
Spanish Teacher
Jennifer Mikula
Spanish Teacher
Jean Beierle
Spanish Language Teacher
Rosa Pinnola
Spanish Teacher
Greg Miller
Vice-President Finance Vice President Loan
Linda Marcoux
School Psychologist
Verniece Rorie
Principal
Sonya Ford
School Counselor
Richard Williams
Technology Coordinator
Patricia C Williams
Building Service Manager
Melody Philpotts
Media Specialist
Amy Hollstein
Principal
John Stine
Senior Network Engineer
Daryl Williams
Title I Coordinator
Susan Hedrick
Special Needs Educator
Kenneth Schroeck
Principal
Bernard Barnes
Assistant Supervisor in Operation
Larry A Swann
Building Service Manager
John Borge
Teacher
Jean Benedetti
Teacher
Joanne Good
Computer Manager
Sharon Young
Teacher
Jamie Rivenburg
Head Coach
Shane Hea... Blandford
Elementary Teacher
William Wise
Principal
Jason Miller
Maths Teacher
Rachel Olson
Maths Teacher
Adam Frisbee
Math
Judith Hudson
Maths Teacher
Sue Dela Cruz
Principal
Brent Stum
Teacher
Michelle L Craig
Science Teacher
Lackey Hs
TBD Huddle Coach
Joseph Burton
Math
Ben Kohlhorst
Assistant Principal
Barbara Linsmeier
Maths Teacher
Jody A Beard
Reading Kindergarten Instructor Assistant
Tania Saguid
Foreign Language Teacher
Evelyn Roeder
Teacher
Joshua Brumley
Human Resources Assistant
Frederick Bell
Cafeteria Manager
Cynthia A Cavegn
Special Ed Instructional Assistant
Kaila Soltez
Maths Teacher
Cynthia A W Early
Elementary Teacher
Kelley M Clancy
Instructional Assistant
Debbie Hale
Staff Accountant Internal Auditor
Crystal D McCann
Reading Recovery Teacher
Crysta... Briscoe-Hall
Secretary
Coty N Werkau
Language Arts Teacher
Creighton ... Williams
Elementary Teacher
Crystal N Harney
Mathematics Teacher
Courtenaye... Anderson
Secondary ClassroomInstructional Assistant
Corrie A Wutka
Elementary Teacher
Crystal L Davis
Instructional Resource Teacher
Courtney E App
School Counselor
Crystal Sailor
Mathematics Teacher
Cynthia A Apperson
Student Data Account Clerk 10 5
Corrin G Deavers
Language Arts Teacher
Coral A Showalter
Special Education Teacher
Constance A Sorzano
Media Instructional Assistant
Corinne Ma... Atchison
Secondary ClassroomInstructional Assistant
Corneli... Jerman-Webb
Specialist Education Instructional Assistant-Inclusion
Connie R Bannister
Secretary
Clive E Bailey
Rotc Instructor
Constance ... Anderson
Reading Kindergarten Instructor Assistant
Clyde A Abbey
Building Service Manager
Corey D Watson
Building Service Assistant Manager
Concitta V Walls
College and Career Advisor
Clarence E Matthews
Rotc Instructor
Claud... Finley Bryant
Instructional Specialist
Christopher... Neumann
Computer Teacher
Christine J Tash
Music Teacher-Vocal
Christopher... Cusmano
Juvenile Intervention Officer
Christi... Manfredonia
Kindergarten Teacher
Chvani E Hamlin
Instruction Assistant
Ciatta Savoy
Probation Officer
Christine ... Chinault
Art Teacher
Christopher... Navarra
Building Service Manager
Christopher W Parks
Science Teacher
Christine E.... Gamble
Social Studies Teacher
Christina ... Hayslett
KindergartenInstructional Assistant
Christina E Saylor
Secretary
Christina... Cockerham
Special Education Teacher
Christin... Cappellano
Behavior Specialist
Christeda Mi... Warner
Benefits Analyst
Christina Ma... McGraw
In-School Retention ProgramInstructional Assistant
Christina M Caron
Gifted Education Teacher
Christina Sprague
Special Education Teacher
Cheryl... Swartzwelder
Engineering Concepts Teacher
Charlotte J Sampson
Guidance Secretary
Christina... Mulhollan
Specialist in Test Development
Christine D Latham
Librarian Media Specialist
Christina Maloney
Mathematics Teacher
Cheryl M Richards
Alternative School Teacher
Charyl A Bradd
Specialist Ed Instructional Assistant EA Program
Charlie Mar... Chapman
Adjunct Professor-Education
Catherine M Huffman
Secretary
Charles E Larkin
Elementary Science Teacher
Chandra L Batzel
Business Education Teacher
Charlene McManhan
Technology Facilitator
Carrie L Hayden
Elementary Teacher
Carrie M Akins
Vice Prin High School 12 Teacher
Charla M Hillyard
Food Service Manager
Carrie L Heard
Elementary Teacher
Charlitta L Bragg
Title 1 Program Assistant
Charlote M Watts
Secretary
Cassandra L Ament
Elementary Teacher
Carrie J Lamb
Science Teacher
Carol L Eaton
Elementary Teacher
Carol J Cairns
In-School Retention ProgramInstructional Assistant
Carolyn Anderson
Adult Education Teacher
Caroline B Kauffman
Adjunct Professor-Education
Carol E Pashkevich
Novel Facilitator
Carmela J Cauley
Pre-School Instructional Assistant
Carlin Danner
Special Education Teacher
Carolyn A Vaughn
Music Teacher-Vocal
Carol W Jackson
Social Studies Teacher
Carol J Marks
Elementary Teacher
Carmen E Belanger
Librarian Media Specialist
Carllisa R Jordan
Instructional Assistant
Bruce A Coward
Building Service Worker
Byron S Jordan
Special Education Teacher
Brooke L Thomas
Special Education Teacher
Carey L Rohrbaugh
Elementary Teacher
Caitlin M Shea
Elementary Teacher
Brittany R Dean
Special Education Teacher
Carl E Hamilton
Carpenter 2
Bruce E Davis
Social Studies Teacher
Caitlin L Sinclair
Mathematics Teacher
Candi... Vallandingham
Elementary Teacher
Brittany A Newman
KindergartenInstructional Assistant
Brittany N Hammond
Science Teacher
Dale L Mattia
KindergartenInstructional Assistant
Cynthia G... Asimenios
Special Educator Instructional Assistant Life Skills
Cynthia ... Bartolomeo
Mathematics Teacher
Dale H Lamberth
Job Placement Coordinator
Daniel A ... Fernandez
Elementary Teacher
Brinson N Lundegard
Alternative School Teacher
Daryl L Faustini
Science Teacher
Darlene C Jordan
School Business Driver Instructor
Darla B Anderson
Specialist Ed Instructional Assistant Life Skills
Daniel M Kaple
Social Studies Teacher
Cynthia S ... Harrison
Pupil Personnel Worker
Darryl S Lawson
Substitute Teacher
Debra A Davis
Child Care Teacher
Debra Ann Hall
Family and Consumer Science Teacher
Debra C Haan
Physical Education Teacher
Danielle R Nagle
Instructional Assistant
Debra A Patterson
Kindergarten Teacher
Dara L Ramey
Substitute Teacher
Debra A Coates
Spl Education Instructional Assistant
Deborah M Clark
Art Teacher
Darcy G Piazza
Spl Education Teacher
Tom Weirich
Principal
Debra A Warren
Building Service Assistant Manager
Danielle ... Carpenter
Social Studies Teacher
Deborah L St. Clair
Job Coach-AIP Program
Deborah J.... Rawlings
Full Day Kindergarten Instructional Assistant
Deborah L Wade
Kindergarten Teacher
Deborah J Rappole
Special Education Instructional Assistant
Debbie J Soileau
Special Education Instructional Assistant-EA Program
Daw... Murphy-Marshall
Language Arts Teacher
Dawn L Williamson
Elementary Teacher
Debbie Marshall
Spl Education Instructional Assistant
Deborah G Lane
Reading Recovery Teacher
Dawn A Greenwaldt
Kindergarten Instructional Assistant
Dawn Marie Rayle
Special Education Instructional Assistant-Inclusion
David S Vaughan
Special Education Instructional Assistant EA Program
Dipti R Mahapatra
Eeep Instructional Assistant
David J Maslar
Art Teacher
Diedra L Barnett
Reading Resource Teacher
Donald J Mayer
Secondary ClassroomInstructional Assistant
Diane Y Brawner
Building Service Assistant Manager
Diane M Fiorilla
Elementary Teacher
David M Hoffman
English Teacher
Donald L Layton
Physical Education
Dia... McPherson-Savoy
Adult Ed Instructional Assistant
Diana L Carroll
Specialist Education Instructional Assistant-Inclusion
David P Sharbaugh
Social Studies Teacher
David M Matthews
Physical Education Teacher
Dominika M Plesiak
Adult Education Teacher
Diane M Ryan
SE Pre Sch Instructional Assistant
Devon R Matchock
Pre-Kindergarten Teacher
Diana M Gyuras
Elementary Teacher
Diana L Nagel
H Ec-Family and Consumer sc Teacher
David M Cusack
Music Teacher-Vocal
Katherine O'Malley-Simpson
Supervising Coordinator of Communications/Media Relations
Janice Elder
Director HR
Janell Camp
Director HR
Wanda Deavers
Director HR
Dedra Davis
Director HR
Colleen Bonnel
Co-Operations / Business Teacher
Sopher Crystal
Food Service Field Operations Manager
Diane Laveglia
Assistant
Katherine Funkhouser
Secretary in School Administration and Operations
Madonna Gaume
Training Instructor
Viola Jodeit
Training Instructor
William Kreuter
Food Service Field Operations Manager
James Richmond
Superintendent of Schools
Kathy Perriello
Assistant Principal
Steven Miller
Assistant Principal
Veronica Crawford
Assistant Principal
Tammika Little
Assistant Principal
Richard Conley
Assistant Principal
Sue Delacruz
Principal
Matthew Lloyd
Assistant Principal
Yvonne McCann
Assistant Principal
William Simmons
Assistant Principal
Belinda Shatley
Assistant Principal
Christine Caballero
Assistant Principal
Jt Hanley
Assistant Principal
Michael Heim
Assistant Principal
Jennifer Branham
Assistant Principal
Linda Metheny
Assistant Principal
Pauline Johnson
Assistant Principal
Glenn Jones
Assistant Principal
Robert Babiak
Assistant Principal
Terri St Clair
Assistant Principal
Kathleen Morris
Assistant Principal
Wendell Martin
Principal
Charmaine Young-Waddy
Assistant Principal
Ellen Linton
Assistant Principal
Carl Pascarella
Assistant Principal
Kim McClarin
Assistant Principal
Sonia Jones
Assistant Principal
Michael Simms
Assistant Principal
Nita Dillard
Assistant Principal
Michael Meiser
Assistant Principal
Cheryl Davis
Assistant Principal
Douglass Dolan
Principal-Mattawoman Middle School
Ronald Wilson
Assistant Principal
Lauren Coffren
Assistant Principal
Kathy-Lynn Kiessling
Assistant Principal
Susan McCormick
Assistant Principal
Victor Dibella
Assistant Principal
Dean Brooks
Assistant Principal
Shelly McDaniel
Assistant Principal
Marvin Jones
Principal
Thadine Wright
Principal
Rosa Blair
LTS-Media Specialist
Jimmy Black
LTS-Acting Vice Principal
Gloria Jean Marbury
Media Instructional Assistant
Constance Sorzano
Media Instructional Assistant
Joanne Anderson
Media Instructional Assistant
Anthony Cianfichi
Media Instructional Assistant
Jennifer Walsh
Speech Therapist
Barbara Bates
Media Instructional Assistant
Joan Matthews
Media Instructional Assistant
Judith Wray
Media Instructional Assistant
Juin Lai
Media Instructional Assistant
Despina Timbinaris
Speech Therapist
Linda Badgley
Media Instructional Assistant
Monica Michelle Leak
Speech Therapist
Roxane Burlack
Speech Therapist
Lou Ann Bragg
Media Instructional Assistant
Janet Ryan
Media Instructional Assistant
Sheila Tiffany
Speech Therapist
Lola Ganley
Speech Therapist
Billie Laub
Speech Therapist
William Blake
Media Instructional Assistant
Sara Tayefeh-Hosseinlou
Speech Language Pathologist
Natalie Hart
Specialist in Early Childhood Ed
Christina Mulhollan
Specialist in Test Development
Justin Allen
Specialist Ed Instructional Assistant EA Program
Subha Nathan
Specialist Ed Instructional Assistant Life Skills
Marjorie Watson
Specialist Ed Instructional Assistant EA Program
Lolita Washington
Specialist Ed Instructional Assistant EA Program
Tyree Maxwell
Specialist Ed Instructional Assistant Life Skills
Tammy Eanes
Specialist Ed Instructional Assistant Life Skills
Patsy Ann Chapman
Specialist Ed Instructional Assistant EA Program
Carol Pashkevich
Novel Facilitator
Yolanda Christian
Sec to Director-Program Support
Timothy Savoy
Plumber 2
Yvette Thomas
SE Pre Sch Instructional Assistant
Kiana Anderson
SE Pre Sch Instructional Assistant
Mary Woodland
SE Pre Sch Instructional Assistant
Diane Ryan
SE Pre Sch Instructional Assistant
Ginger Mason
SE Pre Sch Instructional Assistant
Ivy Wade
SE Pre Sch Instructional Assistant
Deborah Rappole
Special Education Instructional Assistant
Kevin Hanger
Special Education Instructional Assistant-Inclusion
David Vaughan
Special Education Instructional Assistant EA Program
Donna McManus
Special Education Instructional Assistant
Debbie Soileau
Special Education Instructional Assistant-EA Program
Royshel Richardson
Special Education Instructional Assistant-Iisi
Zanetta Taylor
Special Education Instructional Assistant
Sarah Cavegn
Special Ed Instructional Assistant
Hope Poliansky
Special EdInstructional Assistant-Hiatus Program
Jean Walter
Special Ed Instructional Assistant
Cynthia Cavegn
Special Ed Instructional Assistant
Lisa Yvette Alford
Special Ed Instructional Assistant
Timothy Leon Anderson
Special Ed Instructional Assistant
Nancy Mathena
Special Ed Instructional Assistant
April Walker
Special Ed Instructional Assistant
Lashanette Paris
Special Ed Instructional Assistant
Yegor Kharlamov
Special EdInstructional Assistant-Hiatus Program
Brenda Leonard Rufus
Special Ed Instructional Assistant
Carrie Wedding-Batchelor
Special Ed Instructional Assistant
Michelle Alston
Special Ed Instructional Assistant
Tammy Chaney
Special EdInstructional Assistant
Tunisha Bowman
Special Ed Instructional Assistant
Judy Lamb
Special Ed Instructional Assistant
Marsha Dawes
Special Ed Instructional Assistant
Tammy Latour
Sp Ed TempInstructional Assistant
Tia Denise Washington-Davis
Title I Computer Analyst II
Patricia Bankins
Literacy Instructional Assistant
Jeanette Taylor
Literacy Instructional Assistant
Robert John Kukucka
Automotive Instructional Assistant
Rosalind Rowan
Advisor/Assessor
William J Bill Gallagher
Network Engineer
Janice Parker
Advisor Assessor
M. Susan Craig
Attendance Instructional Assistant
Concitta Walls
College and Career Advisor
Amanda Jones Zimmermann
College and Career Advisor
Tara Campbell
College and Career Advisor
Frederick Farley
In-School Retention ProgramInstructional Assistant
Cory Lillard
In-School Retention ProgramInstructional Assistant
Mable Ball
In-School Retention ProgramInstructional Assistant
Frederick Sanford
In-School Retention ProgramInstructional Assistant
Yolanda Davis
In-School Retention ProgramInstructional Assistant
Charlene Falken
Itinerant Nurse
Brenda Grant
Help Desk Senior
Kelly Marshall
School Psychologist 10 5 Mo
Tyler Painter
Technology Intern
Seth Rak
Physical Education Adapted
Lisa Haldeman
Technology Facilitator
Lajanice Avery
Technology Facilitator
Susan Falcomeni
Technology Facilitator
Ian Caballero
Technology Facilitator
Laura Liverman
Technology Facilitator
Megan Lima
Technology Facilitator
Dale Ward
Technology Facilitator
Nathaniel Yake
Technology Facilitator
Desann Manzano Lee
Vice Principal Middle School
Barbara Balazek
School Nurse
Erica Casolaro
School Nurse
Marjorie Charron
School Nurse
Elizabeth Gallacher
School Nurse
Karen Grace
School Nurse
Nadja De Los Santos
School Nurse
Natasha Williams
School Nurse
Sheila Brockmann
School Nurse
Penny Hart
Parent Liaison
Floria Mathis
Title I Ins Assistant
Sara Parent
Parent Liaison-Title I
Sarah Manwiller
Home and Hospital Center
Beth Marshall
School Counselor 11 Mo
Mildred Alexander-Moses
School Counselor 11 Mo
Darlene Jordan
School Business Driver Instructor
Carmela Cauley
Pre-School Instructional Assistant
Roxanne Kavounis
Pre-School/Leep Assistant
Faye Jamieson
Pre-School Instructional Assistant
Jennifer Parrish
Instructional Specialist
Claudia Finley Bryant
Instructional Specialist
Barbara Campbell
Instructional Specialist
Melissa Pascarella
Instructional Specialist
Kathleen Adkisson
Instructional Specialist
Melissa Walter
Instructional Specialist
Brenda Dalsey
Reading Kindergarten Instructor Assistant
Jennifer Blakley
Reading Kindergarten Instructor Assistant
Constance E. Connie Anderson
Reading Kindergarten Instructor Assistant
Donna Osakowicz
Reading Kindergarten Instructional Assistant
Irene Masters
Reading Middle School Ins Assistant
Jody Beard
Reading Kindergarten Instructor Assistant
Linda Hayden
Reading Kindergarten Instructor Assistant
Paul Lucas
Painter 3
Donna Rzechula
Instructional Assistant-3 Yr Program
Delanisha Mia Gray
Early Childhood/familiy Liason
Patricia Caroleo
Emeritus Colleague
Emma Payton
Instructional Assistant-3 Yr Program
Danielle Nagle
Instructional Assistant
Kelley Clancy
Instructional Assistant
Shannon Thibodeau
Instructional Assistant
Amanda Lindauer
Instructional Assistant
Deanna Papageorge
Instructional Assistant
Corey Lindauer
Instructional Assistant
Deepa Patel
Instructional Assistant
Carllisa Jordan
Instructional Assistant
Jacqueline K Jackie Plante
Instructional Assistant
Maureen Harris
Elem Class Instructional Assistant
Annalee Lorman
Elem Class Instructional Assistant
Robert Zayas
Hiatus Instructor
Chvani Hamlin
Instruction Assistant
Rosha Rosae Lollar
Instr Assistant Temp
Laura Wutka
Instr Assistant Temp
James Puffenbarger
Painter
Shirley Jacks
Instr Assistant Temp
Wendi Bailey
Instr Assistant Temp
Joyce Carter
Pupil Personnel Worker
Latonia Bowman
Pupil Personnel Worker 11 Mo
Robert Ansell
Pupil Personnel Worker 11 Mo
Cynthia S Cindy Harrison
Pupil Personnel Worker
Gloria Heisserman
Pupil Personnel Worker 11 Mo
Ursula Watson
Pupil Personnel Worker
Malcolm Richardson
Computer intern
James Douglas
Computer Analyst II
Lorenzo Carroll
General Maintenance worker-Central
Tyrone Brawner
General Maintenance Worker-1
James Baker
General Maintenance Worker 2
Brenda Warren
Librarian Media Specialist
Christine Latham
Librarian Media Specialist
Raymond Anderson
Juvenile Intervention Officer
Karen Ferruzza
Librarian Media Specialist
Leslie Weingarden
Librarian Media Specialist
Ronald Banks
Librarian Media Specialist
Mark Kaylor
Juvenile Intervention Officer
Belynda Jarboe
Librarian Media Specialist
Brenda Hager
Librarian Media Specialist
Carmen Belanger
Librarian Media Specialist
Dorrell Savoy
Juvenile Intervention Officer
Kerry Defraia
Librarian Media Specialist
Joyce Yates
MIT Instructional Assistant
Christopher Cusmano
Juvenile Intervention Officer
Kathryn Edman
Librarian Media Specialist
Timothy Steelman
Librarian Media Specialist
Olivia Hardison
Librarian Media Specialist
Susan Farneth
Librarian Media Specialist
Stephen Fitzgerald
Librarian Media Specialist
Kyle Evans
Juvenile Intervention Officer
Sharon Vaughan
Librarian Media Specialist
Heather Hartman-Jansen
Librarian Media Specialist
Elizabeth A Beth Dawson
Specialist Education Instructional Assistant-Inclusion
Cornelia Jerman-Webb
Specialist Education Instructional Assistant-Inclusion
Kristin Sackman
Specialist Education Instructional Assistant-Inclusion
Virginia Thomas
Specialist Education Instructional Assistant-Inclusion
Jason Beall
Specialist Ed Instructional Assistant Life Skills
Hope Warren
Specialist Ed Instructional Assistant Life Skills
Karen Plumadore
Specialist Ed Instructional Assistant Life Skills
Ramona Millar
Specialist Education Instructional Assistant-Inclusion
Darla Anderson
Specialist Ed Instructional Assistant Life Skills
Pamela Ann Jackson
Specialist Education Instructional Assistant-Inclusion
Barbara Kilpatrick
Specialist Ed Instructional Assistant Life Skills
Linda Dade
Specialist Education Instructional Assistant-Inclusion
Kimberly Mendoza
Specialist Ed Instructional Assistant Life Skills
Juliet Fallin
Specialist Education Instructional Assistant-Inclusion
Diana Carroll
Specialist Education Instructional Assistant-Inclusion
Robert Calloway
Criminal Justice Instructor
Conchita Stewart
Eeep Instructional Assistant
Brenda Ladd
Eeep Instructional Assistant
Gloria Cranford
Eeep Instructional Assistant
Dipti Mahapatra
Eeep Instructional Assistant
Nancy Chase
Eeep Instructional Assistant
Daniel Paul Waltz
Special Educator Instructional Assistant Life Skills
Cynthia Gail Asimenios
Special Educator Instructional Assistant Life Skills
Leigh Stalter
Center Coordinator-Judy Hoyer
Cheryl De Atley
Center Coordinator-Judy Hoyer
Eric Orlando Holland
Building Service Worker
Bruce Coward
Building Service Worker
Patricia Swann
Building Service Worker
Johnny Salisbury
Building Service Worker
Elizabeth Barnes
Building Service Worker
John Gray Sr
Building Service Worker
Charna Lacey
Information Systems for Minority Acheivement
Elizabeth Buckmaster
Coordinator Operations
Elizabeth Ann Hoza
Full Day Kindergarten Instructional Assistant
Lorrie Shymansky
Full Day Kindergarten Instructional Assistant
Ann Fabian
Job Placement Technical Specialist
Bonnie Shymansky
Full Day Kindergarten Instructional Assistant
Dale Lamberth
Job Placement Coordinator
Evelyn Lavorgna
Full Day Kindergarten Instructional Assistant
Jonathan Miazza
Job Placement Clerk
Linda Adgate
Job Placement Coordinator
Deborah J. Debbie Rawlings
Full Day Kindergarten Instructional Assistant
Farita Davis
Job Placement Coordinator
Martha Chaney
Job Coach-AIP Program
Eulo Regala
Job Placement Coordinator
Henry Jamieson
Job Placement Coordinator
John Groat
Carpenter/Locksmith
Carl Hamilton
Carpenter 2
Wayne Buffalo
Carpenter 2
Yvette Dahl
Adult Ed Instructional Assistant
Vivian Levalley
Adult Ed Instructional Assistant
Diane McPherson-Savoy
Adult Ed Instructional Assistant
Lorraine Hartline
Adult Ed Instructional Assistant
Bevin Haney
Adult EdInstructional Assistant
Jeffrey Gardiner
Carpenter
Caroline Kauffman
Adjunct Professor-Education
Charles Carrington
Board Member
George Gateau Jr
Substitute Long Term-PE/Health
Sandra Carr
Print Shop Technician
Charlie Marie Chapman
Adjunct Professor-Education
Courtney Daniel
Adjunct Professor-Education
Mary Sadler
cont Specialist Middle School Math
Jared Fagan
Coordinator Programs
Erin Pokrzywa
Psychologist 10 5 Mo
Melinda Thomas
Psychologist 12 Month
Ellen Davila
Psychologist 10 5 Mo
G. Scott Paterson
Psychologist 11 Mo
Scott Brain
Psychologist 11 Mo
Stacy Bateman
Psychologist 11 Mo
Teresa James
Psychologist 10 5 Mo
Megan Phanthasy
Psychologist 10 5 Mo
Maryann Krayer
Psychologist
Barbara Staebler
Psychologist
Wanda Woodland
Child Care Provider
Justin Blake
Food Service Warehouse Driver
Glenn Saluter
HVAC Mechanic 2
Linda Ray
ROTC Instructor-11 Months
Kevin Hartfield
ROTC Instructor Nc0 11 Mo
Clive Bailey
Rotc Instructor
Clarence Matthews
Rotc Instructor
Travis Harman
Roof Mechanic III
William Hart
ROTC Instructor Nc0 11 Mo
Juanita Hepler
Technology Manager
Lisasue Smiroldo
Technology Manager
Estelle Chambers
Technology Manager
Lindita Heath
Stay Program Instruct Assistant
Arnold Mason
Building Service Manager
Troy Wade
Building Service Assistant Manager
Verranda Inman
Food Service Assistant Manager
Vincent Taylor
Building Service Assistant Manager
Walter Mack
Building Service Assistant Manager
Eric Carter
Connections Manager
Michelle Williams
Food Service Manager
Patricia Williams
Building Service Manager
Gail Slaughter
Food Service Manager
Tony Chase
Building Service Manager
Tracey Baierlein
Food Service Assistant Manager
William Neal
Building Service Assistant Manager
William Washington
Building Service Manager
Tracey Atkinson
Food Service Manager
Frederick Lancaster
Building Service Assistant Manager
Sharon Parsee
Building Service Assistant Manager
George Savoy
Building Service Assistant Manager
Larry Swann
Building Service Manager
Norman Patterson
Building Service Assistant Manager
Raymond Lancaster
Building Service Manager
Bonnie Armstrong
Food Service Assistant Manager
Alice Makle
Building Service Assistant Manager
Brian Chase
Building Service Manager
Fabian Carroll
Building Service Assistant Manager
Victor Woodland
Building Service Manager
John Farmer
Building Service Manager
Monica Haynie
Food Service Manager
Pamela Hawkins
Building Service Manager
Thomas Smallwood
Building Service Assistant Manager
Joyce Jordan
Building Service Manager
Sylvia Mathis
Food Service Manager
Denise Contat
Food Service Manager
Debra Warren
Building Service Assistant Manager
Diane Brawner
Building Service Assistant Manager
James Swailes
Building Service Assistant Manager
James Swann
Building Service Manager
Janice Hall
Food Service Manager
James Washington
Building Service Assistant Manager
Eileen McBain
Food Service Assistant Manager
Donna Milstead
Food Service Manager
Earl Harrod
Building Service Assistant Manager
Charla Hillyard
Food Service Manager
Christopher Navarra
Building Service Manager
Corey Watson
Building Service Assistant Manager
Clyde Abbey
Building Service Manager
Kathryn Yeager
Food Service Manager
Jeanette Harge
Food Service Manager
Steven Vance
Security Tech
William McLaughlin
Electrician 2
Jeremy May
Computer Analyst
Scott Hangey
Director of Science and Program Development
Charles Davies
Computer Analyst
Nghia Dang
Computer Analyst
Gail Bacon
Occupational Therapist
Latasha Hall
Secretary-12 Months
Rebecca Laroque
Secretary-Instruction
Karen Allen
Secretary-Instruction
Leneka Cowans
Secretary-10 5 Months
Pamela Muhammad
Secretary-11 Months
Lecia Farr
Secretary-11 Months
Michelle Sirna
Secretary-10 5 Months
Andrea Seaman
Secretary-11 Months
Maritza Davis
Secretary-12 Months
Tina Thomas
Secretary-11 Months
Lisa Campbell
Secretary-11 Months
Maria Westhall
Secretary-11 Months
Christine Cappellano
Behavior Specialist
Christeda Mitchell Warner
Benefits Analyst
Sabrina Weitkamp
Communications MultimedInstructional Assistant SpecInstructional Assistantlist
Michael Callahan
Environ Ed Assistant
Laura Taylor
Environ Ed Assistant
Barbara Dimauro
Financial Secretary-12 Months
Mary Bryant
Financial Secretary
Patrice Parker
Financial Secretary
Lori Sanchez
Financial Secretary
Julia Martin
Guidance Secretary
Charlotte Sampson
Guidance Secretary
Anita Latham
Guidance Secretary
Sandra Mason Savoy
Guidance Secretary
Lisa Rascoe
Human Resources Receptionist
Christina Hayslett
KindergartenInstructional Assistant
Dale Mattia
KindergartenInstructional Assistant
Brittany Newman
KindergartenInstructional Assistant
Doris Waddell
Kindergarten Instructional Assistant
Nancy Frazee
Kindergarten Instructional Assistant
Donna Rhoades
Kindergarten Instructional Assistant
Dawn Greenwaldt
Kindergarten Instructional Assistant
Matthew Ahern
Kindergarten Instructional Assitant
Stacy Bourassa
Kindergarten Instructional Assistant
Loretta Williams
Kindergarten LitInstructional Assistant-Hoyer Ctr
Sylvia Neale
Kindergarten Instructional Assistant
Yvonne Haws
Kindergarten Instructional Assistant
Jennifer Friason
Kindergarten Instructional Assistant
Katrina Davis
Kindergarten Instructional Assistant
Natalie Hanna
Kindergarten Instructional Assistant
Theresa Padgett
Kindergarten Instructional Assistant
Donald Layton
Physical Education
Phylis Reinard
Nursing Supervisor
Corinne Marie Atchison
Secondary ClassroomInstructional Assistant
Janet Malherek
Secretary to the Principal
Sandy Andrews
Secretary to the Principal
Angela McDonald
Secretary to the Principal
Kathleen O'Grady
Secondary ClassroomInstructional Assistant
Donald Mayer
Secondary ClassroomInstructional Assistant
Linda Watson
Secondary ClassroomInstructional Assistant
Martha Mayer
Secretary to the Principal
Mary St. Clair
Secretary to the Principal
Susan Heath
Secretary to the Principal
Velta Williams
Secretary to the Principal
Talitha Jordan
Secretary for Division of Instruction
Barbara Macri
Spl Education Instructional Assistant
Janae Randall
Spl Education Instructional Assistant
Deirdra Ann Smith-Lawson
Spl Education Instructional Assistant
Janice Warren
Spl Education Secretary
Jermel Escalera
Spl Education Instructional Assistant
Mirian Cepada
Spl Education Instructional Assistant
Joan Whelan
Spl Education Office Assistant
Krysta Dimisa
Spl Education Adult Ed
John Kalinski
Spl Education Instructional Assistant
Michelle Gascon
Spl Education-Detention LabInstructional Assistant
Kelly Carlson
Spl Education Instructional Assistant
Toni Adams
Spl Education Instructional Assistant
Russell Allen III
Spl Education Instructional Assistant
Lisa Marie Davis
Spl Education Instructional Assistant
Alyson Maldonado
Speech-Language Pathologist
Angela Stanley
Spl Education Instructional Assistant
Jeanne Edwards
Spl Education Instructional Assistant
Meredith Pietzman
Speech-Language Pathologish
Marianne Gorman
Spl Education Instructional Assistant
Phyllis Laidley
Spl Education Instructional Assistant
Thomas Trader Jr
Spl Education Instructional Assistant
Robert Dimauro
Spl Education Accounting Intern
Nancy Guevara
Spl Education Instructional Assistant
Amanda Slack
Spl Education Instructional Assistant
Stephanie Chappell
Spl Education Instructional Assistant
Debra Coates
Spl Education Instructional Assistant
Takako Mato
Spl Education Instructional Assistant
Angela McIntosh-Davis
Budget Analyst
Ben Hoffmaster
Communications Assistant
Beth Thorsen
Recruitment and Retention Teacher
Bob Taylor
Warehouse Foreman
Brian Richard
Assistant Warehouse Foreman
Ashley Remik
Human Resources Assistant
Anita Shepard
Early Childhood Specialist
Ann Inniss
Secretary-Special Education
Brenda Bowie
Secretary Transportation
Carole Koller
Restricted Funds Accountant
Brian Ball
Energy Manager
Brian Law
Coordinator Supervisor of Maint/Operations
Barbara Palko
Staff Development Resource Teacher
Barbara Graves
Coordinator of Teacher Colleague Program
Arden Sotomayor
Instructional Specialist for Special Education
Brenda Garner
Secretary to Director of Transportation
Ann Peddicord
Accounting Assistant-Accounts Payable
Charles Marshall
Supervisor of Operations
Gerard Barrett
Coordinator Superintendant of Planning and Construction
Cathyrn Lopez
EA Coordinator
Brian Walker
Network Engineer
Ernie Downs
Foreman-Electro Mechanical Group
Carol Holland
Non-Public IEP Facilitator
Carl Rye
Juvenile Intervention Supervisor
Cheryl Robinson
Instructional Specialist
James Smoyer
Electrical Engineer
Ellen Abramson
Preschool Coordinator Gwynn Center
Dorothy Bannister
Assistant Building Service Manager
Diane Bicknell
Assistive Technology Team Leader
Debra Barrows
Mail Room Clerk
John Oglesbee
Pest Control Specialist
Judy Addison
Secretary to the Coordinator of Evaluation
Howard Chase
Building Service Manager
George Simms
Pupil Accounting Specialist
Kelly Gammon
Accounts Receivable Clerk
Ina Sanford
Secretary
Karen Kunkel
Hearing Officer
Justin Maus
Network Engineer
Linda Ivko
School Business Driver Instructor
Keith Hettel
Assistant Superintendent for Human Resources
Keith Grier
Director of Student Services and Alternative Programs
Linda Flanagan
Content Specialist in English Language Arts
Jerry Butkiewicz
Supervisor of Maintenance
Lizzie Gaddy
Secretary to Director/Support Staff Personnel
Jeanette Sudik
Human Resources Secretary
Kyle Graves
Video Production Technician
Larry Budd
Foreman-Operations Center
Greg Thompson
Foreman-Building Maintenance and Operations
John Sine
Director of the Foundation for Public School Children of Charles County
Janice Johnson
Specialist in Athletics
Mary Young
Accounting Assistant-Accounts Payable
Marsha Diaz
State IEP Facilitator
Meighan Hungerford
Coordinator of Elementary School Education
Maryann Bourassa
Gifted Resource Teacher
Lisa Love
Switchboard/Clerk Typist/Mailroom
Joan Organ
Secretary for Psychologists
Kelly Short
Secretary-Special Education
Michael Pheulpin
Title I Family Involvement Support Facilitator
Darleen Kahl
Health Resource Teacher
Judy Kuntz
Secretary to the Director of Student Services
Lois Bowling
Senior Student Data Account Clerk
John Felicitas
Personnel Specialist for Teacher Services
Joan Withers
Coordinator of High School Instruction
Maryanne Farmer
Printing Technician
Pamela Mucciolo
Human Resources Secretary
Karen Burggraf
Inclusion Resource Teacher
Lucille Kidwell
Certification Secretary
Lisa Carter
Purchasing Assistant
Marsha Harrison
Human Resources Assistant
Drew Jepsky
Content Specialist in Mathematics
Linda Getgen
Specialist in Transportation
Lionel Posey
Operations Foreman
Marie Brandenburg
Secretary Federal/State Programs
Lisa Bazzarre
School Nurse
Elsa Velez
School Psychologist
Mike Vaughn
Juvenile Intervention Supervisor
Nora Mayo
Analyst/Programmer
Monte Tasker
Operations Technician
Kelli Scherer
Payroll Accounting Analyst
Paige Ackelson
Technical Assistant in Testing
Jane Hobbs
Content Specialist in Reading
Jane Thoman
Mathematics Resource Teacher
Joan Morrison
Adapted Physical Education Specialist
Leah Hertel
Technical Assistant for the Division of Instruction
Karen Westhead
Secretary for Staff Development
Maria Johnson
Supervising Pupil Personnel Worker
Jean Earnshaw
Executive Assistant to The Assistant Superintendent for Supporting Services
Charlotte Weirich
Content Specialist in World Languages and ESOL
Debra Calvert
Vice Principal Mattawoman Middle School
Dennis Bustamante
Systems Administrator
Darlene Willett
Switchboard Operator
Janet Stephanson
Special Education Coordinator
Derek Howatt
Foreman-Athletic Fields and Grounds
Eric Schwartz
Staff Attorney
Jack Tuttle
Resource Teacher for Social Studies
Jeremy Campbell
Personnel Specialist
Judy Estep
Assistant Superintendent for Instruction
Karen Peters
Coordinator of Testing
Zavonya Covington
Secretary to the Director of Program Support
Tawana McGee
Secretary Minority Achievement and Multi Cultural Ed
Tracy Miles
Secretary for the Division of Instruction
Renee Ward
Accounting Assistant-Accounts Payable
Sharon Altman
Speech/Language TEAM Leader
Wendy Feight
Adapted Physcial Education Teacher
Sherella Swann
Secretary Reading and Health
Vincent McKinney
Truck Driver
Paula Marquis
Infants and Toddlers Team Leader Gwynn Center
Ruth Peed
Transportation System Operator
Travis Peters
Staff Recruiter
Patrick Tague
Supervisor of Food Services
William Settle
Specialist in Transportation
Steven Sprouse
Digital Communications Specialist
Theresa Kidd
Oasis Catering Assistant
Susan Allegra
Computer Operator
Rhayda Barnes-Thomas
Title I Coordinator
Shannon Finnegan
Vice Principal-Berry Elementary
Steve Andritz
Program Analyst/Project Manager
Paul Lyon
Truck Driver
Tanya Wilson
State and Federal Claims Processor
Steven Lopez
Pupil Personnel Worker
Terri Lundskow
Secretary to the Director of Special Education
Shilpa Thaker
Systems Analyst
Randolph Sotomayor
Budget Manager
Rosellen Houser
Content Specialist in Social Studies
Tony Silva
Instructional Specialist
Patricia Tuttle
Forms Processor
Tanya Dorsey
Building Service Manager
Sean McDonald
Personnel Specialist
Sandra Doane-Johnson
Instructional Specialist
Vicky Greer
Pupil Personnel Worker
Steven Perakis
Coordinator of Evaluation
Sue Moreno
Payroll Accounting Analyst
Sarah Burch
Accounts Payable/Payroll Clerk
Richard Wesolowski
Assistant in Transportation
Timothy Bodamer
Content Specialist in Fine and Performing Arts
Vivian Nelson
IEP Facilitator
Tony Clemons
Pupil Personnel Worker
Sue Gray
Specialist in Science and Environmental Education
Patrick Cunniff
Pupil Personnel Specialist
Theresa Bilbra
Payroll Accounting Analyst
Sandy Boyd
Education Certification Specialist
Sheila Myers
Secretary-School Administration
Sean Aiken
Telecommunications Analyst
Patricia Vaira
Supervising Psychologist
Wesley Guntow
Foreman-Computerized Facilities Management System
Tak Cheng
Network Engineer
Sheryl Morrison
Pupil Personnel Worker
Susan Capelli
Related Services Team Leader
Shelley Buter
Communications Projects Developer
Teresa Cook
Certification Secretary
Teresa Robinson
Behavioral Support Specialist
Jennifer Abell
Member of Board of Education

ccboe.com Emails

Sign up to get full access to all the ccboe.com emails we have.

s***@ccboe.com
p***@ccboe.com
v***@ccboe.com

t***@ccboe.com
k***@ccboe.com

c***@ccboe.com
h***@ccboe.com

l***@ccboe.com
e***@ccboe.com
w***@ccboe.com

Find emails for Charles County Public Schools executives, including the Chief Executive Officer, Chief Financial Officer, and Chief Marketing Officer.