Want to find Targeted B2B leads? Slice and dice from over 84 million business prospects across 675+ industries, 400+ technologies, ad spend, and much more. Try it now for FREE!

How it works video / FAQ

uwex.edu

86,090

Company Description: University of Wisconsin-Extension provides education and resources to students, business owners, farmers, community leaders, youth and families in our state.

http://www.uwex.edu
sbdc@uwex.edu
(877) 895-3276 (UW-LEARN)

Industries: Government Administration, Higher Education, Online Publishing, College, University

Technologies: uwex.edu is using 5 Technologies.

Employees: We found 0 verified contacts and 621 unverified employees.

Social Media: uwex.edu has 1 social media shares and likes.

We have 17 emails for uwex.edu.

Analytics Technology

Google Analytics
Google Analytics shows you the full customer picture across ads and videos, websites and social tools, tablets and smartphones. That makes it easier to serve your current customers and win new ones.

Social Media

Web Server Technology

Apache
The Apache HTTP Server Project is an initiative to develop and maintain an open-source HTTP server for operating systems such as UNIX and Windows NT.

Frameworks Technology

Adobe ColdFusion
Adobe ColdFusion 11 Enterprise Edition offers you a single platform to rapidly build and deploy scalable, high-performing web and mobile enterprise applications. Leverage unique capabilities to develop, test, and debug mobile applications

Javascript Technology

jQuery NoConflict
It is especially useful when there are more than one javascript libraries used on a page like jQuery, prototype, etc.
Hover Intent
HoverIntent is a plug-in that attempts to determine the user's intent... like a crystal ball, only with mouse movement! It is similar to jQuery's hover method.

Google Advertising (Estimate)

Monthly Adwords (PPC) Budget
$26

Similar Government Administration Companies

Unverified Contacts

These are contacts we've discovered through publicly available sources and might be outdated.
Use our PerfectLink™ Contact Finder to verify contacts.

Name
Title
Email
Phone
Andrea Newby
Accountant
Joshua Rynes
Accountant
Sherry Ray
Accountant
Victoria Pierce
Accountant
Asha Parham
Director, AUX Operations
Courtney Derwinski
OFFICE Operations Associate
Abdalla Saad
Advertising HOC Program Specialist
Alex Schwartz
Advertising HOC Program Specialist
Alexandria Wenninger
Financial Specialist
Allen Robinson
BROADCAST Specialist
Amy Klemme
CUSTODIAN
Aaron Bourdon
OFFICE OPERATIONAL Associate
Albert Lanier
SHIP and MAIL Associate
Alyssa Gannon
Senior TELEVISION ARTIST
Chris Willard-Waldo
Marketing Coordinator
Mary Reinders
Marketing Coordinator
Aaron Belson
Associate ADMIN Program Specialist
George Kroeninger
Associate ADMIN Program Specialist
Lizzy Frieseke
Associate ADMIN Program Specialist
Dean Forss
Director, Business Services
Bryan Gintoft
OPERATIONAL Program Associate
Alia Dayne
Managing EDITOR-PREVENTNSPKS
Nicole Beck
Managing EDITOR-PREVENTNSPKS
Robert Hielke
VIDEO EDITOR
David Prucha
Director
Sharon Williams
Human Resource Director
Jacqueline Fuller
YOUTH/FAMILY Program Coordinator
Helen Zwickey
MEDIA Program Supervisor
Geraldine Oss
MEDIA Program Supervisor
Eric Steberl
MEDIA Program Supervisor
Simone Mishler
MEDIA Program Supervisor
Rachel Scheide
MEDIA Program Supervisor
Pade Thao
MEDIA Program Supervisor
Mindy Winter
MEDIA Program Supervisor
Tegen Oakman
MEDIA Program Supervisor
Rocio Rivasosorio
MEDIA Program Supervisor
Rhiannon Mapes
MEDIA Program Supervisor
Shirley Hensch
TALK PRODUCER CARDIN
Sarah Lerman
WPT NEWS INTERN
Chad Brandl
WNEP EDUCATOR
Cindy Fraser
WNEP EDUCATOR
Stephanie Kersten
WNEP EDUCATOR
Susan Beeck-Pawlitzke
WNEP EDUCATOR
Joseph Kraus
WNEP EDUCATOR
Nue Lor
SE WI Marketing Coordinator
Luke Laga
SE WI Marketing Coordinator
Patrick Cotter
SE WI Marketing Coordinator
Roberta Lawonn
LABORER
Bradley Banach
LABORER
Lisa Blewett
Program Assistant ADVANCE CONFIGURATION
Ashley Bleil
Network SUPPPORT Technician I
Daniel Ludlum
Network SUPPPORT Technician I
Cassandra Larrabee
Network SUPPPORT Technician I
Kelly Johnson
Program Assistant ADVANCE CONFIGURATION
Richard Krause
Program Assistant Supervisor
Wing Hon
Program Assistant Supervisor
George Hagglund
Network SUPPPORT Technician I
Laura Lehrer
Program Assistant ADVANCE CONFIGURATION
Rebecca Knight
Program Assistant ADVANCE CONFIGURATION
Amanda Lodermeier
AGRICULTURE EDUCATOR
Lingli Ding
AGRICULTURE EDUCATOR
Meghan Leahey
AGRICULTURE EDUCATOR
Mark Binder
AGRICULTURE EDUCATOR
Walter Bublitz
AGRICULTURE EDUCATOR
William Fardy
AGRICULTURE EDUCATOR
William Hughes
AGRICULTURE EDUCATOR
Andy Miles
Advertising HOC Program Specialist
Lauren Elizabeth Bake
ADMIN Specialist
Brooke Manthe
Advertising HOC Program Specialist
Janet Kohls
AGRICULTURE Agent
Carolyn Vorwald
Advertising HOC Program Specialist
Joel Carey
AGRICULTURE Agent
Jake Vennievollrath
Advertising HOC Program Specialist
Joe Blow
ADMIN Specialist
Tera Johnson
Assistant to Chief-AF ACT II
Maurice Better
Assistant to Chief-AF ACT II
Hannah Grossen
Assistant to Chief-AF ACT II
Meg Hamel
Associate Professor
Laura Bakken
Associate Professor
Angie Fisher
Professor-University of Wisconsin-Extension
Ben Ahrens
Professor-University of Wisconsin-Extension
Amber Adams
Professor-University of Wisconsin-Extension
Benjamin Badger
Professor-University of Wisconsin-Extension
Andy Adams
Professor-University of Wisconsin-Extension
Anna Alexander
Professor-University of Wisconsin-Extension
Adrienne Allen-Cybela
Professor-University of Wisconsin-Extension
Brooke Alderfer
Professor-University of Wisconsin-Extension
Brianna Albrecht
Professor-University of Wisconsin-Extension
Betty Janczy
Professor-University of Wisconsin-Extension
Caitlin Foley
Professor-University of Wisconsin-Extension
Benjamin Bliss
Professor-University of Wisconsin-Extension
Joelle Baird
VIDEO EDITOR
Ryan Ziegelbauer
Technical Service Specialist
Patrick Peczerski
Technical Service Specialist
Elizabeth Pollitt
Technical Service Specialist
Laura Marquardt
Technical Service Specialist
Richard Westphal
Technical Service Specialist
Louis Toh
Technical Service Specialist
Errol Packard
Technical Service Specialist
Helen Thompson
SHIP and MAIL Associate
Bob Felt
SHIP and MAIL Associate
Melissa Schmidt
SHIP and MAIL Associate
Joseph Rodriguez
SHIP and MAIL Associate
Michelle Mahon
SHIP and MAIL Associate
Hayley Puffer
SHIP and MAIL Associate
Benjamin Malacara
SHIP and MAIL Associate
Caleb Larson
SHIP and MAIL Associate
Jamie Stafslien
SHIP and MAIL Associate
Krista Larson
SHIP and MAIL Associate
Melissa Gerner
SHIP and MAIL Associate
Kristin Saville
SHIP and MAIL Associate
Mike Hallenbeck
SHIP and MAIL Associate
Jeanine Knapp
SHIP and MAIL Associate
Kay Taylor
SHIP and MAIL Associate
Bruce Dotterrer
SHIP and MAIL Associate
Sam Zimman
SHIP and MAIL Associate
Stephanie Hyer
SHIP and MAIL Associate
Vickie Dunn
PHARM WASTE Project Coordinator
Erin Korbel
PHARM WASTE Project Coordinator
Catherine Bougie
PHARM WASTE Project Coordinator
Christie Legler
PHARM WASTE Project Coordinator
Peter Dimartino
Senior TELEVISION ARTIST
Brittany Denuszek
Senior TELEVISION ARTIST
Eric Grob
Senior TELEVISION ARTIST
Brittany Biffert
Senior TELEVISION ARTIST
Bonita Obermeyer
Advertising HOC Program Specialist
Brenda Wilson
Advertising HOC Program Specialist
Brian Coulthard
Advertising HOC Program Specialist
Sarah Saubert
COMPUTER/Web MASTER
Dawn Hyatt
COMPUTER/Web MASTER
Jennifer Strei
COMPUTER/Web MASTER
Sebastian Rousseau
COMPUTER/Web MASTER
Robyn Svenson
COMPUTER/Web MASTER
Rachel Sobel
COMPUTER/Web MASTER
Dianne Raschka
COMPUTER/Web MASTER
Georgeann Engstrand
CUSTODIAN
Jeffry Eckels
CUSTODIAN
Jennifer Kempfert
CUSTODIAN
Donald Bracco
CUSTODIAN
Lisa Kvernen
CUSTODIAN
John Kinsella
CUSTODIAN
Colleen Jones
CUSTODIAN
Jason Bierbrauer
CUSTODIAN
Caroline Fallon
CUSTODIAN
Wade Coplin
CUSTODIAN
Hillary Kirking
HOST/REPORTER ATC
Becky Fullarton
HOST/REPORTER ATC
Kirkley Heatwole
HOST/REPORTER ATC
Emily Kieffer
INSTRUCTIONAL Specialist
Amber Fonzen
INSTRUCTIONAL Specialist
Casey Funk
INSTRUCTIONAL Specialist
Armando Ibarra
INSTRUCTIONAL Specialist
Douglas Hackett
INSTRUCTIONAL Specialist
Edwin Elia
INSTRUCTIONAL Specialist
Janet Bitzan
INSTRUCTIONAL Specialist
Joyce McConnell
INSTRUCTIONAL Specialist
Maria Cotto
INSTRUCTIONAL Specialist
Pat Simms
INSTRUCTIONAL Specialist
Sarah Thompson
INSTRUCTIONAL Specialist
Lois Trad
INSTRUCTIONAL Specialist
Yael Gen
INSTRUCTIONAL Specialist
Melissa Quarberg
INSTRUCTIONAL Specialist
Patrick Gould
INSTRUCTIONAL Specialist
Steve Roisum
INSTRUCTIONAL Specialist
Kathy Stittleburg
INSTRUCTIONAL Specialist
Linda Frentzel
INSTRUCTIONAL Specialist
Matt Welter
INSTRUCTIONAL Specialist
Tonilynn Wainio
INSTRUCTIONAL Specialist
Robert Gutsche
INSTRUCTIONAL Specialist
Mary Kornely
INSTRUCTIONAL Specialist
Paula Zamiatowski
INSTRUCTIONAL Specialist
Ellen Akins
Professor-University of Wisconsin-Extension
Dior Konate
Professor-University of Wisconsin-Extension
Peter Betaneli
MUSIC HOST Specialist
Constance Alberts
Professor-University of Wisconsin-Extension
Colette Hershey
Professor-University of Wisconsin-Extension
Leah Heine
MUSIC HOST Specialist
Dennis Larsen
Professor-University of Wisconsin-Extension
David Alarie
Professor-University of Wisconsin-Extension
Allison Duchateau
Senior EDITOR
Gena Cooper
Senior EDITOR
John Fabie
Senior EDITOR
Jacquelynn Cary-Pope
Professor-University of Wisconsin-Extension
Jane Anderson
Professor-University of Wisconsin-Extension
Kevin Gerou
Professor-University of Wisconsin-Extension
John Andrews
Professor-University of Wisconsin-Extension
John Anderson
Professor-University of Wisconsin-Extension
Kelly Keating
Professor-University of Wisconsin-Extension
Lindsey Bartz
Professor-University of Wisconsin-Extension
Laurie Aho
Professor-University of Wisconsin-Extension
Matthew Cetnar
Professor-University of Wisconsin-Extension
Genevieve Grammer
Senior DEVELOP Specialist
Gordon Levine
Senior DEVELOP Specialist
Randall Luecke
Professor-University of Wisconsin-Extension
Tony Dunn
Professor-University of Wisconsin-Extension
Valerie Byrd
Professor-University of Wisconsin-Extension
Vivian Jamison
Professor-University of Wisconsin-Extension
Steven Koets
Professor-University of Wisconsin-Extension
Monica Aebly
Professor-University of Wisconsin-Extension
Timothy Alessi
Professor-University of Wisconsin-Extension
Roger Anderson
Professor-University of Wisconsin-Extension
Willie Cunningham
Professor-University of Wisconsin-Extension
Brooke Wentland
Advertising HOC Program Specialist
Candice Pharo
Advertising HOC Program Specialist
Raena Holmberg
CNRED EDUCATOR
Latrice Harris-Collins
CNRED EDUCATOR
Bruce Jackson
GEOL SURVEY Specialist
Steve Karlen
GEOL SURVEY Specialist
Megan Marie Halverson
GEOL SURVEY Specialist
Larry Camren
GEOL SURVEY Specialist
Alison Olson
GEOGRAPHIC Information SYST Specialist
John Mulligan
GEOGRAPHIC Information SYST Specialist
Jeff Maloney
GEOGRAPHIC Information SYST Specialist
Ian Shannon-Bradley
GEOGRAPHIC Information SYST Specialist
Jessie Retrum
GEOGRAPHIC Information SYST Specialist
Lynn Uttal
GEOGRAPHIC Information SYST Specialist
Catherine Micka
GEOGRAPHIC Information SYST Specialist
David Eisenberg
QUATERNARY GEOLOGIST
Marita Kelly
FAMILY LIVING EDUCATOR
Jesus Hernandez
FAMILY LIVING EDUCATOR
Cortney Erdman
FAMILY LIVING EDUCATOR
Tracey Strombeck
GEOGRAPHIC Information SYST Specialist
Peggy Berg
FAMILY LIVING EDUCATOR
Nathan Chappell
FAMILY LIVING EDUCATOR
Tony Bawek
FAMILY LIVING EDUCATOR
Erica Laffin
ELECTRONIC TECH MEDIA Specialist
Cynthia Hemp
ELECTRONIC TECH MEDIA Specialist
Cindy Burzinski
ELECTRONIC TECH MEDIA Specialist
Dong-One Kim
ELECTRONIC TECH MEDIA Specialist
Sarah Elliott
ELECTRONIC TECH MEDIA Specialist
Sarah Fendrick
ELECTRONIC TECH MEDIA Specialist
Adaiha Macadam-Somer
Senior OUTREACH Specialist
Michelle Longenecker
Senior OUTREACH Specialist
Carrie Stehman
Senior OUTREACH Specialist
Carl Kasner
OUTREACH Specialist
Donald Hamm
OUTREACH Specialist
Helen Rosenberg
Senior OUTREACH Specialist
Margaret Lacombe
Senior OUTREACH Specialist
Richard Moses
Senior OUTREACH Specialist
Arshig Mesdjian
Senior OUTREACH Specialist
Jaclyn Schindler
Senior OUTREACH Specialist
James Pointer
Senior OUTREACH Specialist
Ann Buechner
Senior OUTREACH Specialist
Fred Binkowski
Senior OUTREACH Specialist
Kenneth Dixon
Senior OUTREACH Specialist
Roger Tischendorf
Senior OUTREACH Specialist
Dawn Danz-Hale
Advertising HOC Program Specialist
Donald Hankley
Advertising HOC Program Specialist
Jaryd Spann
Advertising HOC Program Specialist
Gerald Rous
Advertising HOC Program Specialist
Heather Webert
Advertising HOC Program Specialist
Jennifer Ann Hays
Advertising HOC Program Specialist
Hunter Gross
Advertising HOC Program Specialist
Elhadji Sene
Advertising HOC Program Specialist
Jane Richardson
ELECT Technical MEDIA Senior
Larry Sann
ELECT Technical MEDIA Senior
Max Musicant
ELECT Technical MEDIA Senior
Maureen Reilly
ELECT Technical MEDIA Senior
Shawn Pollack
ELECT Technical MEDIA Senior
Bonnie Macritchie
ELECT Technical MEDIA Senior
Toriana Pettaway
ELECT Technical MEDIA Senior
Joshua Maurer
ELECT Technical MEDIA Senior
Cherome Owens
ELECT Technical MEDIA Senior
Jane Voichick
ELECT Technical MEDIA Senior
Richard Goetsch
Director, Operations
Jayne Siler
Senior BROADCAST Specialist
Elizabeth Porior
Senior BROADCAST Specialist
Jesse Papez
Senior BROADCAST Specialist
Holly Kowalski
Senior BROADCAST Specialist
Theresa Kummerow
Senior MEDIA Specialist
Carol Hillmer
Senior BROADCAST Specialist
Carol Golisch
Senior BROADCAST Specialist
Ben Pelc
Senior BROADCAST Specialist
Elizabeth Gillmore
Senior BROADCAST Specialist
Dana Edict
Senior BROADCAST Specialist
Alison Olfert
Senior BROADCAST Specialist
Laramie Roecker
Advertising HOC Program Specialist
Laura Baranowski
Advertising HOC Program Specialist
Kendra Renzoni
Advertising HOC Program Specialist
Kristin Peters
Advertising HOC Program Specialist
Katie Mioni
Advertising HOC Program Specialist
Krystal Wambold
Advertising HOC Program Specialist
John Lauder
Advertising HOC Program Specialist
Katie Mills
Advertising HOC Program Specialist
Kory Deavers
Advertising HOC Program Specialist
Lindsey Weiss
Advertising HOC Program Specialist
Sreekumari Nair
Director Business Services
Meghan Hanson
Director Business Services
James Mills
Director AUX Operations
Jay Olle
Director AUX Operations
John Winkler
Information Systems Supervisor
Jeffrey Perso
Information Systems Supervisor
Axel Hansen
Information Systems NET Service Engineer Senior
Aaron Bowe
Director, Business Services
Caidy Muhar
Director, AUX Operations
Amy Sloper
Director, Business Services
Candice Rowe
Director, Business Services
Linda Heideman
Director, BUDGET/M
Katie Bertalan
Director, BUDGET/M
Mary Taylor
Director, Business Services
Dan Wiersma
Information Systems Supervisor
Detra McGee
Information Systems Supervisor
Emily Scharf
Information Systems Supervisor
James Schneider
Information Systems Supervisor
Bobbi Zbleski
Information Systems Supervisor
Dr Minhas
Information Systems Supervisor
Donna Treadway-Lack
Information Systems Supervisor
Charlotte-Ann Chenery
OPERATIONAL Program Associate
Lois Smith
Advertising HOC Program Specialist
Nancy Griswold
OPERATIONAL Program Associate
James Carter
OPERATIONAL Program Associate
John Davis
OPERATIONAL Program Associate
Erness Heiden
OPERATIONAL Program Associate
Michael Duffy
OPERATIONAL Program Associate
Myungsook Jun
Advertising HOC Program Specialist
Mike Wokasch
Advertising HOC Program Specialist
Michael Scieszinski
Advertising HOC Program Specialist
Patricia Takemoto
Advertising HOC Program Specialist
Nick Schmeltzer
Advertising HOC Program Specialist
Lorna Pieterek
Advertising HOC Program Specialist
Maren Weber
Advertising HOC Program Specialist
Sara Schmitt
Advertising HOC Program Specialist
Sarah Mason
Advertising HOC Program Specialist
Ryan McGrew
Advertising HOC Program Specialist
Guadalupe Regan
Advertising HOC Program Specialist
Tyler Munson
Advertising HOC Program Specialist
Shane Trochim
Advertising HOC Program Specialist
Andrew Sather
Senior INSTRUCTIONAL Specialist
Aaron Thompson
Senior INSTRUCTIONAL Specialist
Ashley Viste
Senior INSTRUCTIONAL Specialist
Cameron Rousseau
Senior INSTRUCTIONAL Specialist
Charlene Bingham
Senior INSTRUCTIONAL Specialist
Carolyn Dean
Senior INSTRUCTIONAL Specialist
Bob Geenen
Senior INSTRUCTIONAL Specialist
Paige Kreuger
Senior INSTRUCTIONAL Specialist
Marty Mahan
Senior INSTRUCTIONAL Specialist
Matthew Klika
Senior INSTRUCTIONAL Specialist
Laura Covelli
Senior INSTRUCTIONAL Specialist
David Hogg
Senior INSTRUCTIONAL Specialist
Gretchen Bradt
Senior INSTRUCTIONAL Specialist
Gregory Trudeau
Senior INSTRUCTIONAL Specialist
Michelle Beier
Senior INSTRUCTIONAL Specialist
Joshua Scott
Senior INSTRUCTIONAL Specialist
Ralph Williams
Senior INSTRUCTIONAL Specialist
Danielle McKenzie
Senior INSTRUCTIONAL Specialist
Desmond London
Senior INSTRUCTIONAL Specialist
Regina Gullicksrud
Senior INSTRUCTIONAL Specialist
Erica Edwardson
Senior INSTRUCTIONAL Specialist
Ellyn Toneys
Senior INSTRUCTIONAL Specialist
Nicole Peterson
Senior INSTRUCTIONAL Specialist
Marianne Markgraf
Senior INSTRUCTIONAL Specialist
Ellie Feldman
Senior INSTRUCTIONAL Specialist
Nicole Rybeck
Senior INSTRUCTIONAL Specialist
James Schmidt
Senior INSTRUCTIONAL Specialist
Collin Taylor
Senior INSTRUCTIONAL Specialist
Yaebin Kim
Senior INSTRUCTIONAL Specialist
Stephanie Jung
Senior INSTRUCTIONAL Specialist
Stephanie Rice
Senior INSTRUCTIONAL Specialist
Jake Turino
BROADCAST Specialist
Amanda Pederson
BROADCAST Specialist
Jody Padgham
BROADCAST Specialist
Daniel Casanova
BROADCAST Specialist
Michelle Skogen
BROADCAST Specialist
Mary Reines
BROADCAST Specialist
Deanna Vannucci
BROADCAST Specialist
Kyle Richmond
BROADCAST Specialist
Mike Konopacki
BROADCAST Specialist
Carmen Wetterling
BROADCAST Specialist
Alison Coulson
DEVELOP Specialist
Camille Lore
DEVELOP Specialist
Peter Ryan
BROADCAST Specialist
Dean Vondras
DEVELOP Specialist
Erik Pederson
DEVELOP Specialist
Janette Hare
ICS BUDGET Officer
Jesse Ian Moya
DEVELOP Specialist
Jessica Mayer
DEVELOP Specialist
Konnor Schmaltz
DEVELOP Specialist
Michael Chrisler
ICS BUDGET Officer
Joann Hoffman
ICS BUDGET Officer
Shannon Thomas
DEVELOP Specialist
Susan Moeser
DEVELOP Specialist
Rebecca Pagel
DEVELOP Specialist
Amanda Levzow
OFFICE Operations Associate
Clark Ryan
Marketing Coordinator
Daniel Causier
OFFICE Operations Associate
Paul Lee
OFFICE Operations Associate
Linda Chang
OFFICE Operations Associate
Jessica Darter
OFFICE Operations Associate
Veronica King
OFFICE Operations Associate
Michael Ray Gobin
OFFICE Operations Associate
Kristin Knipschild
OFFICE Operations Associate
Emily Friend
OFFICE OPERATIONAL Associate
Aaron Daniel Hobson
OFFICE OPERATIONAL Associate
Amanda Fick
OFFICE Operations Associate
Amy Bartelme
OFFICE Operations Associate
Mary Grant
OFFICE Operations Associate
Curtis Thomas
Marketing Coordinator
Rachel McPhee
BROADCAST Specialist
G. K Grignon
Associate DEVELOP Specialist
Adolfo Espinoza
Associate DEVELOP Specialist
Robert Johnson
Associate DEVELOP Specialist
Bernadette Mayek
BROADCAST Specialist
Seth Rossow
BROADCAST Specialist
Ben Fishbune
Associate Professor-COOP E/URBAN EXTN/RACINE
Nathan Bach
Associate Professor-COOP E/URBAN EXTN/RACINE
Stephen Smith
BROADCAST Specialist
See Vang
Marketing Coordinator
Andrew Schmitz
Clerk
Amy Pikalek
Clerk
Travis Klein
Senior EDITOR
John Jeon
AQUATIC INVASIVES SPECIES EDUCATOR
Benjamin Stimpson
Clerk
Emily Monson
Clerk
Barbara Teetzen
Clerk
Heather Saam
Clerk
Khushbu Mehta
Clerk
Kiran Makhija
Clerk
Rebecca Stroede
Clerk
Erin Thorngate
COMMUNITY Development EDUCATOR
Laura Red Eagle
COMMUNITY Development EDUCATOR
Amanda Ruehl
COMMUNITY Development EDUCATOR
Christine Mann
COMMUNITY Development EDUCATOR
Jean Mindel
COMMUNITY Development EDUCATOR
William Hoch
Director Operations
Douglas Chapin
Director Operations
Caleb Brauneller
OFFICE Associate
Carolyn Rosewall
OFFICE Associate
Bernard Wentworth
MEDIA Program Supervisor
Andrea Lasker
OFFICE Associate
Brian Walesh
MEDIA Program Supervisor
Danielle Thurow
MEDIA Program Supervisor
Angela Machovec
Accountant-Senior
Stacey Hoebel
Assistant Director RADIO/TV/L
Beth Schneider
Associate INSTRUCTIONAL Specialist
Amy Wencel
Associate INSTRUCTIONAL Specialist
Allison Schill
Associate Professor, US EXTENSION
Annie Wright
Associate Professor, US EXTENSION
Elizabeth Perkl
Associate INSTRUCTIONAL Specialist
Kevin Ott
Associate Professor, US EXTENSION
Mark Thiry
Associate INSTRUCTIONAL Specialist
Dana Kopydlowski
Assistant Professor
Andrea Scott
Associate Professor, US EXTENSION
Nina Mitchell
Associate INSTRUCTIONAL Specialist
Juanita Martinez
Associate INSTRUCTIONAL Specialist
Kim Trinkner
Associate Professor, US EXTENSION
John Ramer
Associate INSTRUCTIONAL Specialist
Krista Steffen
Associate Professor, US EXTENSION
Kyle Maresh
Associate Professor, US EXTENSION
Megan Mullins
Associate INSTRUCTIONAL Specialist
Joshua Rosenthal
Associate INSTRUCTIONAL Specialist
Rachel Lonsdale
Associate INSTRUCTIONAL Specialist
Brandon Murphy
Associate Professor, US EXTENSION
Jeff Ripp
Associate INSTRUCTIONAL Specialist
Theresa Hischke
Assistant Professor
Steve Pearson
Associate INSTRUCTIONAL Specialist
Barbara Chase
Assistant Director, RADIO/TV/L
Thomas Mathews
Associate INSTRUCTIONAL Specialist
Virginia Parrell
Associate INSTRUCTIONAL Specialist
Brittany Sleeter
COMPUTER/Web MASTER
Barbara Love
COMPUTER/Web MASTER
Alecia Burroughs
COMPUTER/Web MASTER
Brittany Herbst
COMPUTER/Web MASTER
Carol White
COMPUTER/Web MASTER
David Hellenbrand
DEAN Assistant
Marleen Lippert
DEAN Assistant
Jill Eslien
DEAN Assistant
Shelby Kisling
Department HEAD and COUNTY EDUCATOR
Shrein Bahrami
FOOD Service Assistant 1
Diane Gerrish
FOOD Service Assistant 7
Kelly Knox
FOOD Service Assistant 12
Ann Herzog
FOOD Service Assistant 9
Rebekah Irwin
FOOD Service Assistant 10
Elizabeth Pease
OFFICE Associate
Daniel Lautenschleger
OFFICE Associate
Hallie Kirschner
OFFICE Associate
Erik Higgs
OFFICE Associate
Jeff Culbertson
OFFICE Associate
Daniel Bernlohr
OFFICE Associate
Gina Schleicher
OFFICE Associate
David Edie
Managing EDITOR-PREVENTNSPKS
Lauren Abigail Free
OFFICE Associate
Kevin Voge
OFFICE Associate
Liza Jablonski
OFFICE Associate
Matthew Binetti
OFFICE Associate
Nancy Bolen
OFFICE Associate
Mary Mackendrick
OFFICE Associate
Phil Jackson
OFFICE Associate
Teresa Hogan
Managing EDITOR-PREVENTNSPKS
Xinyang Zhang
OFFICE Associate
Thomas Russo
OFFICE Associate
Tanaya Birch
OFFICE Associate
Sara Hager
OFFICE Associate
Teresa Gillotti
OFFICE Associate
Stephanie Krieger
Senior DEVELOP Specialist
William Elmendorf
Senior DEVELOP Specialist
Joann Taylor
Senior BROADCAST Specialist
Nancy Crabb
Senior BROADCAST Specialist
Nicholas Neumann
Senior BROADCAST Specialist
Patricia Fellows
Senior BROADCAST Specialist
Kim White
Senior BROADCAST Specialist
Ryan Wolff
Senior BROADCAST Specialist
Kevin Check
Senior BROADCAST Specialist
Tim Rodgers
Senior BROADCAST Specialist
Steven Kostka
Senior BROADCAST Specialist
Steven Sauer
Senior BROADCAST Specialist
Warren King
Senior ADMIN Program Specialist
Kevin Brinnehl
Senior ADMIN Program Specialist
David Johnson
Senior ADMIN Program Specialist
Marjorie Bellman
Senior ADMIN Program Specialist
Barbara Emil
Senior ADMIN Program Specialist
Mae Diedrich
Senior ADMIN Program Specialist
Ilene Grossman
Senior ADMIN Program Specialist
Dana Burmaster
Communications, Information Technology Director
Margaret Suttmiller
ENGAGEMENT Manager
Kim Hoerning
OUTREACH Program Manager III
Max Harris
Unit Manager, NCME
Gail Henslin
ENGAGEMENT Manager
Tiffany Bachmann
VOLUNTEER Manager
Clifford Robson
ENGAGEMENT Manager
Renee Stephenson
ENGAGEMENT Manager
Alison Gordon
Unit Manager, NCME
Christopher Blasko
FOOD Service/CATERING Manager
Zach Genthe
VOLUNTEER Manager
Debbie Ziff
ENGAGEMENT Manager
Delyn Kemnetz
OUTREACH Program Manager III
Serigne Sarr
ENGAGEMENT Manager
Camille Creque
VOLUNTEER Manager
Rebecca Busch
FOOD Service/CATERING Manager
Emily Gredler
Development Program Manager III
Whitney Marsha Moks
ENGAGEMENT Manager
Erika Weiland
ENGAGEMENT Manager
Hapsatou Wane
ENGAGEMENT Manager
Elisabeth Brady
Unit Manager NCME
Carmen Marg-Patton
Associate Professor, US EXTENSION
Daniel Stout
Associate Professor, US EXTENSION
Asa Kerr-Derks
EDUCATOR
Sarah Blihovde
Financial Specialist 4
Olga Brager
POVERTY/FOOD Security Specialist
Valerie Debrow
POVERTY/FOOD Security Specialist
Colleen Kerns
POVERTY/FOOD Security Specialist
Lauren Fitzgerald
NUTRITION Program Coordinator
Kristen Ballweg
NUTRITION Program Coordinator
Mary Thompson
Accountant
David Willson
Accountant
Andrew Lathrop
NUTRITION EDUCATOR
Bridget Zinn
Accountant
Mary McCarty
Accountant
Betty Otter
NUTRITION EDUCATOR
Jeffrey Stier
Accountant
Christie Meendering
Accountant
Barabara Pawelski
NUTRITION EDUCATOR
Sarah Hammer
NUTRITION Program Coordinator
Ann Graves
Associate ADMIN Program Specialist
Marcia Ostrom
Associate Professor, US EXTENSION
Mary Tripp
Associate Professor, US EXTENSION
Rebecca Rupnow
Associate Professor, US EXTENSION
Robert Sitton
Associate Professor, US EXTENSION
Jessica Jenness
Assistant Director RADIO/TV/L
Ryan Kekula
Assistant Director, RADIO/TV/L
Reuben Foat
Assistant Director, RADIO/TV/L
James Steele
Associate Professor US EXTENSION
Jessica Russ
Associate Professor US EXTENSION
Joshua Koepsell
Associate Professor US EXTENSION
Drew Hamblin
Associate Professor US EXTENSION
Gary Sherman
Associate Professor US EXTENSION
Judith Peterson
Associate Professor US EXTENSION
Jacinta Wentz
Associate Professor US EXTENSION
Jennifer Spencer
Associate Professor US EXTENSION
Jennifer Wright
Associate Professor US EXTENSION
Meg Wall-Wild
Associate Professor US EXTENSION
Melissa Schieble
Associate Professor US EXTENSION
Steven Zelaznik
Associate Professor US EXTENSION
Tyler Knudtson
Associate Professor US EXTENSION
Michelle Skarr
Associate Professor US EXTENSION
Steven Miley
Associate Professor US EXTENSION
Mary Dikkeboom
BUILDINGS/GROUNDS Superintendent
Samuel Zarovy
COMMUNITY Development EDUCATOR
Mark Raabe
COMMUNITY Development EDUCATOR
Wendy Nyiri
COMMUNITY Development EDUCATOR
Zachary Szewczyk
COMMUNITY Development EDUCATOR
Matt Mihlbauer
COMMUNITY Development EDUCATOR
Marcia Kaltenberg
Financial Specialist 13
Benjamin Roovers
Financial Specialist
Ashley Kuehl
Financial Specialist
Debra Knippel
Financial Specialist 14
Anne Meister
Financial Specialist
Ashley Webb
Financial Specialist
Bertha Windom
Financial Specialist
Emily Way
Financial Specialist
Kierke Romstad
Financial Specialist
Eric Smith
Financial Specialist
Kevin Reck
Financial Specialist
Carrie Hovland
Financial Specialist
Jon Vanalstine
Financial Specialist
Lisa Zukowski
Financial Specialist
Lindsay Scharpf
Financial Specialist
Lauren Stuckert
Financial Specialist
Lucinda Munn
Financial Specialist
Laura Nusbaum
Financial Specialist
Michael Wendland
Financial Specialist
Rebecca Devries
Financial Specialist
Marvin Van Kekerix
Financial Specialist
Mary Sindelar
Financial Specialist
Sheridan Shauntee
Financial Specialist
Jennifer Mims-Howell
Financial Specialist
Gretchen Krause
NEWS EDITOR
Daniel Elsass
NUTRITION EDUCATOR
Terry Lutk
NUTRITION EDUCATOR
Collin McKenna
NUTRITION EDUCATOR
Timothy Trpkosh
NUTRITION EDUCATOR
Jordan Primakow
NUTRITION EDUCATOR
Chavameth Vinijtrongjit
NUTRITION EDUCATOR
Keysha Mabra
NUTRITION EDUCATOR
Daniel Vandeyacht
NUTRITION EDUCATOR
Mike Peterson
NUTRITION EDUCATOR
Cherif Correa
NUTRITION EDUCATOR
Mallory Smith
NUTRITION EDUCATOR
Margaret Hendrick
NUTRITION EDUCATOR
Huckleberry Rahr
NUTRITION EDUCATOR
Rebekah Smith
OFFICE Associate
Lauren Meyer
DEVELOP Specialist

uwex.edu Emails

Sign up to get full access to all the uwex.edu emails we have.

n***@uwex.edu
s***@uwex.edu
e***@uwex.edu

j***@uwex.edu
f***@uwex.edu

b***@uwex.edu
l***@uwex.edu
d***@uwex.edu

w***@uwex.edu
a***@uwex.edu

g***@uwex.edu
m***@uwex.edu

k***@uwex.edu

Find emails for uwex.edu executives, including the Chief Executive Officer, Chief Financial Officer, and Chief Marketing Officer.