Want to find Targeted B2B leads? Slice and dice from over 84 million business prospects across 675+ industries, 400+ technologies, ad spend, and much more. Try it now for FREE!

How it works video / FAQ

Southbury Training School

11,581

21 Oak St Hartford, CT 06106-8003
http://www.ct.gov
pmg@po.state.ct.us

Technologies: Southbury Training School is using 4 Technologies.

Employees: We found 0 verified contacts and 365 unverified employees.

Social Media: Southbury Training School has 1,879 social media shares and likes.

We have 15 emails for Southbury Training School.

Analytics Technology

Google Analytics
Google Analytics shows you the full customer picture across ads and videos, websites and social tools, tablets and smartphones. That makes it easier to serve your current customers and win new ones.

Social Media

Web Server Technology

IIS
Internet Information Services (IIS) for Windows Server is a flexible, secure and manageable Web server used for hosting anything on the internet.

Frameworks Technology

ASP.NET
ASP.net is a free web framework for creating websites, apps, and services using HTML, CSS and JavaScript
Adobe ColdFusion
Adobe ColdFusion 11 Enterprise Edition offers you a single platform to rapidly build and deploy scalable, high-performing web and mobile enterprise applications. Leverage unique capabilities to develop, test, and debug mobile applications

Unverified Contacts

These are contacts we've discovered through publicly available sources and might be outdated.
Use our PerfectLink™ Contact Finder to verify contacts.

Name
Title
Email
Phone
Nancy Harnick
Director - Human Resources
Jackson Pierre-Louis
Assistant Director - Support Services
Gregory De Candia
Medical Director
Eugene Harvey
Director
James Pisciotta
Chief Executive Officer
Brenda Thorington
Chief Executive Officer
Robert Brothers
Acting Executive Director
Helene Vartelas
Chief Executive Officer
Thomas R. Sullivan
Insurance Commissioner
Michael Sterkouski
Commissioner
Patricia Tiberio
Personnel Director
Laila Maidelis
Personnel Manager
Audrey Bongiorno
Director - Employment
Lisa Owens
Human Resources Manager
Olga Geber
Human Resources Manager
Janet Miller
Information Systems Manager
Alex Tucciarone
Director - MIS & IT
Michael McTamney
LAN Administrative Supervisor
Fred Massa
Information Technology Manager
Ted Ferris
Information Technology Analyst
Olivia Knighton
Data Processing Technical Support Analyst
Jordan Hill
Information Technology Technician
William Ferris
Information Technology Manager
K. Connelly
Chief Information Officer
Geraldine Reilly
Systems Developer III
David Nelson
Information Technology Analyst
Dennis Barry
Director - Administration
Dennis Berry
Director - Administration
Stuart Pickens
Operations Support
Brian Sigman
Director
Michael Purcaro
Chief - Administration
Silvina Flattery
Regional Administrator
Gary Vervanic
General Supervisor
Jeffrey Morrissette
State Fire Administrator
Wayne Guilmartin
MIS Support Specialist
Chris Johnston
Maintenance Manager
Joseph Kapinos
Systems Developer
Jeanne Lee
Information Technology Director
Howard Pitkin
Commissioner
Leeanne Applegates
Business Officer
Claudia Helfgott
Human Resources Specialist
Irena Baj-Wright
Human Resources Associate
William Rubenstein
Commissioner
Abdi Aden
Finance Director
Carolann Lanier
Accountant
Kerry Galvin
Technical Analyst
Peter Zelez
Fiscal Administrative Manager
Ray Claytor
Director - Consumer Affairs
Donald Poulin
Facilities Manager
J. Gamble
Manager
Robert Genuario
Secretary
Jerry Levesque
Program Analyst
Kristin Beecher
Business Manager
Tracey Jackson
MIS Director
Lisa Arends
Sales Staff
Gerardo Berrios
Auditor
Patrick Fox
Director
Thomas Pisano
Chief - Medical Staff
Tammy Fazzino
Director - Ambulatory Care
Stuart Forman
Medical Director
Linda Gagnon
Director - Medical Records
Allison Weingart
Developmental Services Department of
Eric Lummis
Director Sales and Marketing
Paulam Lajeunesse
Treasurer
Norvav Johnson
Treasurer
Shirley Hurley
Treasurer
Marge Rinkavage
Purchasing Agent
Marybeth Joyce
Treasurer
Jacob Duco
Developmental Services Department of
Gavin Felix
Developmental Services Department of
Linda Gabianelli
Developmental Services Department of
Sandra Baker
CT Demhs
Jane Clark
Developmental Services Department of
Richardc Hubbard
Fiscal Officer/treasurer
Edwardj Sullivan
Treasurer
Keving Kane
Director of Finance/treasurer
Sebastian Lisitand
Purchasing Manager
John Ertle
Marketing Manager
Katherine Hanley
Developmental Services Department of
Richard Osga
Treasurer
Charlene Lindee
Processing Tech-Procurement Services-Procurement Services
Nancy Durinick
Developmental Services Department of
Casandra Garrett
Developmental Services Department of
Darlene Dion
Treasurer
Marjorie Mancini
Executive Officer
Tom Ford
Facility Engineer
Mona McKim
Treasurer
Robertw Fish
Treasurer
Pamela Thornton
Branch Manager
Chery... Kraft-Johnson
Instructor
Ruth Perry
Treasurer
Benjaminb Spragg
Director Finance and Accounts
Linda Paviol
Treasurer
Brian Kirmil
Principal
Danielp Costello
Director of Finance/Treasurer
Gary Weed
Treasurer
Carl Serus
Director Finance and Accounts
Suzanne Greenbacker
Principal
Donaldj Miklus
Director Finance and Accounts
Keitha McLiverty
Treasurer
Tom Latham
Treasurer
Michael Freeman
Treasurer
David Funke
Director Finance and Accounts
Douglas Thomas
Director Finance and Accounts
Benjamin Barnes
Chief Financial Officer
Tracil Dutcher
Treasurer
Nancyn Gosselin
Treasurer
Beverly Murphy
Finance Manager
Williamm Hawthorne
Treasurer
Wil Fredo-Torres
Finance Manager
Gted Ellis
Director Finance and Accounts
Ellen Grant
Treasurer
Deborah Buckley
Marketing Manager Department of Banking
Thomas Confrey
Director of Operations
Carol Welz
Treasurer
Tracy Davis
Treasurer
Roger Schyns
Chief Analyst
Delores Miller
Contracting Officer
Blanc... Reeves-Tucker
Fiscal Administrative Manager
Jr. Francis Vignati
Attorney General, Office of the
Chrisanne Buechele
Administrative Assistant
Emily Williams
Children and Families Manager
Carmen A Rodriguez
Social Services Department of
Patricia Bernat
Project Officer
Deann Varunes
Attorney General, Office of the
Kimberly Smith
Developmental Services Department of
Barbara Gardner
Contracting Officer
Daniel Kushman
Principal
Erin McSweeney
Manager Human Resources Function
Craig Wright
Children and Families Manager
Ron Kuehner
Information Technology
Cynthia Torres
Attorney General, Office of the
Linda Usher
Attorney General, Office of the
Craig Bordiere
Rail Officer II-Property Management
Bonnie Schlechtweg
Human Resources Assistant
Robin Walsh
Attorney General, Office of the
Terry Roberts
Regional Director, State of CT
Mj McCarthy
Project Officer
Cynthia Williams
Coordinator Children and Families
Christopher Fons
Education Manager Department of Administrative Services
Andrew Whelan
Children and Families Manager
Michael McGarthy
Human Resources Director
Al Washington
Project Director Social Services
Anne Ziolkowski
Children and Families Manager
Alexander Zimnoch
Coordinator Children and Families
Cheryl Wright
Coordinator Children and Families
Paulett Moore
Principal
Christina Wolter
Coordinator Children and Families
Deborah Yanavich
Coordinator Children and Families
Catherine Serino
Executive Director
Alicia Sailor
Administrative Coordinator, Department of Education
Albert Martin
Deputy Commissioner
Cait-Len Williamson
Coordinator Children and Families
Chri... Wagner-Morella
Public Defender Services Officer
Erin Sullivan
Education Manager Department of Banking
Ed Sullivan
Information Technology
Douglas Hammel
Assistant Principal
Carol M Smith
Environmental Protection, Department of
Christopher Young
Coordinator Children and Families
Charisse Hutton
Executive Director
Alejandro Arbelaez
Social Services Operations Manager
Robert D Agostino
Technology Manager
Joseph Roland Biela
Seargent Sex Offender Registry Unit
Deane Argenta
Program Manager Children and Families
Fred Depietro
Computer Repair Department Head
Michelle Sarofin
Director of Operations
Alix Simonetti
Human Rights and Opportunities, Commission on
Evelyn Ayala
Program Manager, Children and Families
Edw... Anderson-Tuning
Program Manager Children and Families
Shawn Cohen
Senior Center Director
Eugene Bell
Program Coordinator, Children and Families
Doreen Walsh
Program Coordinator Children and Families
David Aversa
Program Manager Children and Families
Denice Capitani
Consumer Counsel
Frank Scalia
Systems Developer
Gary Angello
Program Manager Children and Families
Roy Mathew
Director of Management Information Systems
Maritza Monge
Director of Human Resources
Donaicis Alers
Program Coordinator, Children and Families
Wane Gannaway
Financial Analyst
Elisa Bannon
Program Manager Children and Families
Tim Putnam
PC/LAN Manager
Gary Becker
Attorney General
Elizabeth Beyer
Program Manager Children and Families
Beth Burr
Project Officer
Sue Cieniewicz
Project Director Department of Administrative Service
Allison Arnone
Program Manager Children and Families
Carla Blandin
Program Coordinator Children and Families
Brian Mignault
Principal
Carol Askew-Perry
Program Coordinator, Children and Families
David Wedge
Manager Department of Ed School Facilities Unit
Brian Walters
Program Manager Children and Families
Leslie Damato
Attorney General
Adetokunbo Adewuyi
Program Coordinator, Children and Families
Catherine Cooke
Director of Marketing Services
Roger Therrien
Director of Research
Adejuwon Akerele
Program Coordinator Children and Families
Lawrence Wilson
Assistant Treasurer
Janak Dave
Information Systems Administrator
Ann Barry
Program Manager Children and Families
Chaundra Bailey
Program Coordinator Children and Families
Denise Nappier
Treasurer
Sarah Childress
Attorney General
Bruce Wark
Program Coordinator Children and Families
Craig Smith
Mental Health and Addiction Services, Department of
Akashdeep Aujla
Program Coordinator, Children and Families
Ann Galer
Human Rights and Opportunities, Commission on
Christine Black
Attorney General
Bis Abraham
Program Coordinator Children and Families
Aleksandra Agreda
Program Manager, Children and Families
Marie Glowski
Title III Director
Joanne Driver
Human Resources Director
Shawn Kuhn
Director of Human Resources
Victor Yanosy
Air Pollution Cont Engineer
Phillip Apruzese
Vice President
Chris Sullivan
Instructor and Coordinator
Ronald Rookey
President
Sharon Roma
Attorney General, Office of the
Andrew Hillman
President
Louis Fazzino
Information Technology Manager
Yvonne Bolton
Env Protection Bureau Chief
Gina McCarthy
Commissioner
Gregory Chine
President
Nick Varanelli
Information Management
John Traynor
Technical Systems Analyst IV
Jennifer Costa
Attorney General
Carmine Dibattista
Chief, Bureau of Air Management
Amor Rosario
Attorney General, Office of the
Lisa Piccarello
Principal personnel Officer
Deborah Dumin
Associate Research Analyst Department of Environmental Prote...
Patrick Lynwood
office Manager
Greg Straka
Contracts Manager
Christopher ... Fisher
Revenue Services, Department of
Thomas J Tyler
Environmental Protection Department of
Gary S Rose
Director Engineering and Enforcement
Judy Ulbrick
Assistant Vice President
Anne Gobin
Air Management Bureau Chief
Harold Monroe
Water Program Manager
Joanna Juskowiak
Transportation Planner
Ron Avery
Foodservice Supervisor Iii
Rita Stewart
Emergency Management Grant Supervisor
James Hadler
State Epidemiologist
Fred Conte
Food Supervisor
Richard Cortes
Marketing Manager, Department of Banking
Nicholas Augustino
Foodservice Superintendent Iii
David Holmes
Project Manager
Debra Brown
Medical Doctor
Robert Zwack
Education Service Specialist
Kerry Flaherty
State Director
Bob Dynia
Marketing Director Revenue Services
Hema Bhavsar
Project Manager
Sarah Abelli
Developmental Services Department of
Deanna Chaparro
Sec Z
Tejas Gandhi
Web Deveveloper C
Kevin Bennett
Food Services Director
Tina L Abbate
Developmental Services Department of
David Bogush
Cfssiii
Louis Tallarita
Education Service Specialist
Rosemary Ackerman
Developmental Services Department of
Robert Rd
Dietician
Joyce Mowrey
Assistant Principal
Joseph Rheubeck
Instructor
Ines Rodriguez
Social Worker
Jerome Barner
Library Media Specialist
Marilynn Dempsey
Social Worker
Mark Snyder
General Education Department Head
Jill Bromley
Psychologist
Heather Muirhead
Office Assistant
Gina Sabo
School Psychologist
John Johnson
Instructor
Kirk Murad
Principal
Lisa Ann McDonald
Instructor
John Mesner
Instructor
James Cilfone
Equity Coordinator
Elia Smalls
Department Head
David Pember
Instructor
Elizabeth Keith
English
Craig Lundell
Instructor
Cedric Grech
Instructor
Colleen A Kissane
Assistant Transportation
Paul Holmes
Supervising District Service Agent
Deborah Freedman
School Psychologist
Brent McCartney
Instructor
Charles Rolle
Instructor
David Telesca
Principal
Anthony Adamczyk
Instructor
Paul N Corrente
Transportation Supervising Planner
Gina Maratea
Instructor
Cassandra Jones
Secretary
Demain Simpson
Department Head
Dave Ogden
Counselor-Grade 10, Counselor Grade 10
Gayle Salisbury
School Nurse
Fernando Hernandez
Instructor
Douglas Curtis
Instructor
Gary Costa
Instructor
Alex Andrzejewski
Instructor
Francine Raineault
School Nurse
Ashley Sharkevich
Counselor
Matthew Kelly
Bureau of Aviation
Thomas E Flaherty
Police Academy Administrator
Timothy P Coon
Curriculum Manager
Susan E Rainville
Director Field Services
David M Head
Transportation Supervising Planner
Gary J Sojka
Transportation Supervising Planner
Judd Everhart
Communications Director
William E Klein
Certification Officer
Valerie Kazlowski
Office Assistant
Carla Iezzi
Transportation Planner II
Kerry J Ross
Transportation Supervising Planner
William Schultz
Director Basic Training
John G Shea
Assistant Admin Operations
Christine A Gerrish
Assistant admin Operations
Frank Tomaino
Assistant admin Operations
Crystal Redding
Assistant admin Operations
Keith Lombardi
Assistant admin Operations
Hope Mitchell
Assistant Admin Operations
Louise Lee
Assistant Admin Operations
Barbara Szuba
Assistant admin Operations
Paul Moore
Chief Information Officer
Tom Oneil
Chief Executive Officer
Kate Winkeler
Assistant Admin Operations
Donna Johnson
Assistant Admin Operations
Tina P Jordan
Assistant admin Operations
Leslie Bliven
Consumer Protection, Department of
Stephanie Owens
Assistant admin Operations
Matilde Bello
Consumer Protection, Department of
Lilian Fromm
Customer Service Representative
Cheryl Jacques
Director, YAS, State of Conn
William Hackett
State Emergency Management Director
Ricardo Martinez
Assistant Admin Operations
Nsonsa Kisala
Assistant admin Operations
Kim Philips
Assistant admin Operations
Chuck Fuller
Information Technology Analyst
Karen Lackey
Branch Manager
Linda Brewer
Consumer Protection, Department of
Justine Quinn
Fiscal Administrative Officer
Janice Hughes
Branch Manager
Michael Zlinek
Computer Aided Drafting and Design, CAD
Linda Colbert
Accountant
Joseph Pignatello
Agric Scientist and Professional
Darlene Corbin
Assistant Accountant
Judith Corbett
Branch Manager
Nicholas Brown
Associate Accountant
Nancy Pugliese
Bureau Chief
Linda Woznikaitis
Fiscal Administrative Supervisor
Leann R Power
State Library, Public Records Administrator
Michelle Nolan
Accountant
John Demattia
Attorney
Carl Bondeson
System Developer
H. Rudi Wittke
Fiscal Administrative Manager 1
Howe Dawn
Associate Accountant
Janet Whitehill
Supervising Accountant
Latoya Edwards
Financial Clerk
Joan Parisi
Associate Fiscal Admin Officer
Stephen Dombrowski
Operations Manager
Mary Green
Central Supply Service Director
Richard B Peterson
Regular
Jeffrey Belanger
Band and Jazz Director
Neil A McHale
Regular
Peter Leibovitz
Fiscal Administrative Manager 1
Elliot Ginsberg
CEO/President
John Carey
Manager of Traffic Engineering
Joe Garofalo
Server/Storage Mastermind
Patricia Clark
Information Technology Administrator
Richard Bailey
Information Technology Manager 2

ct.gov Emails

Sign up to get full access to all the ct.gov emails we have.

l***@ct.gov
c***@ct.gov
r***@ct.gov

w***@ct.gov
t***@ct.gov

m***@ct.gov
s***@ct.gov

j***@ct.gov

b***@ct.gov
d***@ct.gov

Find emails for Southbury Training School executives, including the Chief Executive Officer, Chief Financial Officer, and Chief Marketing Officer.