Want to find Targeted B2B leads? Slice and dice from over 84 million business prospects across 675+ industries, 400+ technologies, ad spend, and much more. Try it now for FREE!

How it works video / FAQ

gov.nl.ca

104,652

Company Description: Government of Newfoundland and Labrador

http://www.gov.nl.ca
info@gov.nl.ca

Industries: Government Administration, Mental Health Care, Mental Health, Nutritionist

Technologies: gov.nl.ca is using 8 Technologies.

Employees: We found 0 verified contacts and 520 unverified employees.

Social Media: gov.nl.ca has 340 social media shares and likes.

We have 13 emails for gov.nl.ca.

Analytics Technology

Google Analytics
Google Analytics shows you the full customer picture across ads and videos, websites and social tools, tablets and smartphones. That makes it easier to serve your current customers and win new ones.

Social Media

Web Server Technology

IIS
Internet Information Services (IIS) for Windows Server is a flexible, secure and manageable Web server used for hosting anything on the internet.

Frameworks Technology

ASP.NET
ASP.net is a free web framework for creating websites, apps, and services using HTML, CSS and JavaScript

Javascript Technology

jQuery
jQuery is a fast, small, and feature-rich JavaScript library. It makes things like HTML document traversal and manipulation, event handling, animation, and Ajax much simpler with an easy-to-use API that works across a multitude of browsers. With a combination of versatility and extensibility, jQuery has changed the way that millions of people write JavaScript.
Twitter Platform
Twitter is an open, real-time introduction and information service. On a daily basis we introduce millions to interesting people, trends, content, URLs, organizations, lists, companies, products and services

Widgets Technology

Twitter
The Tweet Button is a widget allowing users to easily share your website with their followers.
Twitter Timeline Widget
Embeddable timelines make it easy to syndicate any public Twitter timeline to your website with one line of code.
TwitterCounter
Twitter Counter tracks statistics for over 94 million users.

Similar Government Administration Companies

Unverified Contacts

These are contacts we've discovered through publicly available sources and might be outdated.
Use our PerfectLink™ Contact Finder to verify contacts.

Name
Title
Email
Phone
Anne Marie Casey
Secretary to Chief Financial Officer House of
Sherry Appleby
Manager of Gas Tax Compliance Municipal Affair
Bruce Chaulk
Manager Transactional Review and Compliance Fi
Dave Huxter
Conservation Officer II Compliance Natural Res
Maureen Ivany
Regional Compliance Manager Natural Resources
Richard Brown
Manager Expenditure Control and Compliance Fin
Randy Trask
Regional Compliance Manager Natural Resources
Tracy Stamp
Manager Compliance and Financial Reporting Edu
Veronica Warren
Safety Standards and Compliance Officer Transp
Alfred Anstey
OHS Officer II Government Services
Alicia Crocker
Environmental Health Officer, Government Servi
Angie Trahey
OHS Officer Government Services
Blaine Kelly
OHS Officer II Government Services
Bob Bruce
OHS Officer II Government Services
Brenda Hann
Administrative Officer A Government Services
Aiden Browne
OHS Officer II Government Services
Byron Rodway
Highway Enforcement Officer Government Service
Carl Allwood
Investigation Officer Government Services
Carla Hayes
Environmental Protection Officer Government Se
Chris Dalton
Financial Officer, Health and Community Servic
Cecil May
Highway Enforcement Officer Government Service
Carol Ann Fleming
AdministrativeOfficer, Government Services
Cindy Humphries
Administrative Officer Government Services
Craig Butt
Procurement Officer III Government Services
Daniel Sweetapple
Environmental Protection Officer Government Se
Darlene Goulding
OHS Officer II Government Services
Darren Kavli
OHS Officer III Government Services
Dave McGuire
OHS Officer II Government Services
David Niefer
Environmental Protection Officer, Government S
Dean Walsh
Highway Enforcement Officer Government Service
David Janes
Environment Health Officer Government Services
David Macdonald
Environmental Protection Officer Government Se
Derek Simmons
Fire Protection Officer II Fire and Emergency
Darroch Vokey
Environmental Health Officer lll Government Se
Eugene Crane
EnvironmentHealth Officer, Government Services
Alex Emberley
OHS Officer II, Government Services
Nancy Emberley
Administrative Officer I Fire and Emergency Se
Francis Connors
Environmental Health Officer, Government Servi
Floyd Sharpe
Environmental Health Officer Government Servic
Gary Cluney
OHS Officer ll Government Services
Gary Brown
Administrative Officer Government Services
Gary Pardy
OHS Officer, Government Services
George Blackwood
Environmental Protection Officer Government Se
Irwin Carpenter
Environmental Health Officer Government Servic
Inga Smith-Bailey
Environmental Protection Officer Government Se
Janine Strickland
Environmental Health Officer Government Servic
Jeffrey Cook
Financial Officer, Government Services
Joann Pelley
Senior Departmental Audit Officer, Health and
John Pennell
Environmental Protection Officer, Government S
Judy Skanes
Administrative Officer Government Services
Karen Randell
Environmental Health Officer Government Servic
Karl Boone
Env/Health Officer II Government Services
Keith Raike
Highway Enforcement Officer Government Service
Kelly Morry
Licensing, Registration and Compliance Officer
Ken Rowsell
Highway Enforcement Officer Government Service
Kathy Rodway
Senior Intergovernm ental Relations Officer He
Lisa Cox
Trade Practices Licensing Officer, Government
Len Penton
Consumer Affairs Officer, Government Services
Linus Tremblett
Fire Protection Officer I FIRE and Emergency S
Marcia Snow
Staff Development and Training Officer Governm
Mark Bailey
Occupational Health and Safety Officer II Gove
Melanie House
Environmental Health Officer Government Servic
Michael Kontuk
OHS Officer I Government Services
Bill Michielsen
Highway Enforcement Officer Government Service
Joan Mouland
ProcurementOfficer III, Government Services
Nicholas Blake
Environmental Health Officer Government Servic
Nikki Russell
Client Services Officer-LM Education
Nancy Pike
AdministrativeOfficer, Government Services
Denise O'Brien
Residential Tenancies Officer I, Government Se
Oral Rumbolt
Highway Enforcement Officer Government Service
Paul McInnis
Environmental Protection Officer Government Se
Paul Noseworthy
Environmental Health Officer, Government Servi
Peggy Penney
AdministrativeOfficer, Government Services
Peter Blum
Highway Enforcement Officer Government Service
Renee Dawe
Environmental Health Officer, Government Servi
Rosalie Lydiate
Environmental Health Officer Government Servic
Bruce Rose
OHS Officer II Government Services
Roy George
Highway Enforcement Officer Government Service
Sandra Green
Client Services Officer
Sara Timpa
Environmental Health Officer Government Servic
Sharon Curtis
OHS Officer I, Government Services
Shawn Clarke
Highway Enforcement Officer Government Service
Oliver Stringer
Highway Enforcement Officer Government Service
Ed Wade
OHS Officer II Government Services
Andrea Wall
Manager of Services and Operations Justice
Barry Aylward
Manager of Financial Operations Budgeting Just
Brian Tobin
Manager of Services and Operations Justice
Brian Taylor
Director of Operations Executive Council-Offic
Carl Hann
Manager of Operations Government Services
Debbie North
Manager of Financial Operations, Justice
Donna Folkes
Manager of Operations Inspection Programs, Gov
Howie Leonard
Manager of Services and Operations Justice
Jason Cole
Manager Financial Operations Reporting Educati
Harry Pardy
Manager Marine Operations, Transportation andW
Doug Tibbo
Manager of Financial Operations Ma and GS Muni
Abdel-Zaher Abdel-Razek
Environment andConservation, Environment
Aaron Sutton
Engineer I Transportation and Works
Aaron Sheppard
CORT Recruits 2008 HMP Justice
Accountsdivision Education
Education, Other
Adam Dunn
Operational Budget Analyst, Health and Communi
Adam Byrne
Justice, Finance and General Operations
Adam Siscoe
Regional Trainer Education
Ada Shave
Processor II Health and Community Services
Agnes Manning
TMS Co-ordinator Justice
Justice Alan Seaborn
Judge Justice
Alex Noble
Operations Supervisor, Transportation andWorks
Alfrieda Costello
Clerk IV, Government Services
Alice Kelly
Clerk Typist III Natural Resources
Allan Snow
Word Processing Operator Education
Allison Hagerty
Judge Justice
Allison Coles
Clerk Typist III Government Services
Allison Norman
Payroll Administrator, House of Assembly
Allison Stamp
Information Resources Technician House of Asse
Alvin Gillingham
Judge Justice
Alvin Brake
Accounting Clerk Environment and Conservation
Amanda Garland
Program and Policy Development Specialist Educ
Amanda Lewis
Environment and Conservation
Amanda McKinnon
Clerk IV Government Services
Amanda Roberts
Clerk Typist III Health and Community Services
Amanda McCallum
Outreach Geologist Natural Resources
Ambrose Hickey
Operations Supervisor Transportation and Works
Amie Chaytor
Environmental Technician Government Services
Amjad Khan
Engineer IV Municipal Affairs
Amy Coady-Davis
Clerk II Finance
Andrea Nolan
PressSecretary, Executive Council-Office of th
Andrew Barrett
Lieutenant Justice
Andrew Barron
Animal Herder I Tourism Culture and Recreation
Andrew Collins
Policy Planning and Research Analyst Transport
Andrew Green
Tax Auditor II Finance
Andrew Mallam
Researcher House of Assembly
Andrew Peddle
Judge Justice
Brenda Sparkes
Information Center Counsellor Tourism Culture
Albert Davis
Clerk III, Transportation andWorks
Elizabeth Dowden
Information Center Counsellor, Tourism, Cultur
Heather Murphy
Counsellor I, Justice
Heidi Edgar
Counsellor, Justice
Jill Peckford
Counsellor, Justice
Kimberly Hawley-George
Legislative Counsel and Registrar of Subordina
Mary Mandville
Legislative Counsel Justice
Melinda Payne
TravelCounsellor, Tourism, Culture and Recreat
Andrew Petten
Purchasing Clerk, House of Assembly
Sharon Dillon
Information Center Counsellor, Tourism, Cultur
Stephen Barrett
Counsellor Justice
Tara Bolt
Counsellor Justice
Trudy Winter
Information Center Counsellor Tourism Culture
Yvette Dyer
TravelCounsellor, Tourism, Culture and Recreat
Aare Voitk
Assistant Botanist Environment and Conservatio
Allan Chafe
Director of Surveys and Mapping Environment an
Adam Kilpatrick
Coordinator House of Assembly
Alton Hollett
Assistant Deputy Minister Finance
Alanna O'Brien
Senior Planning and Policy Specialist, Tourism
Alex English
Departmental Program Coordinator, Transportati
Allan Johnson
Senior Policy Planning and Research Analyst Tr
Andrew Pike
OH and S Coordinator, Government Services
Andrew Weir
Marketing and Production Coordinator Innovatio
Andrew Wright
Manager of Community Liaison and Atipp Municip
Alastair O'Rielly
Deputy Minister, Fisheries andAquaculture
Amanda Will
Executive Assistant to Lorraine Michael House
Denise Woodman
Executive Assistant Environment and Conservati
Jack Harrington
Executive Assistant Health and Community Servi
Krista Oxford
Executive Assistant to Minister John Hickey, L
Roma Bridger
CENTRE for LEARNING and Development Manager
Sharon Vokey
Executive Assistant to Minister Transportation
Shelley Abbott
Executive Assistant Innovation Trade and Rural
Veronica Hayden
Executive Assistant House of Assembly
Aaron Budgell
Correctional Officer Justice
Aden Clarke
Lands Management Officer Environment and Conse
Adam Woodrow
Correctional Officer Justice
Afton Madore
Fur and Swine Development Officer Natural Reso
Anita Hartery
Financial Officer-NMFC Finance
Alfred Ryan
Conservation Officer II Natural Resources
Alison Macleod-Boland
Marketing/pro duction Officer Business
Alvin Boyd
Conservation Officer III Natural Resources
Amanda Humby
Lands Officer I Environment and Conservation
Amanda Whiteway
Financial Officer Education
Amy Tucker
Correctional Officer Justice
Andy Hennebury
Tourism Development Officer Tourism Culture an
Angeli Jarvis Walsh
Economic Development Officer Innovation Trade
Angela Cole
Administrative Officer Education
Anthony St. George
Conservation Officer Natural Resources
Arch Pardy
Correctional Officer, Justice
Annette Ruby
Financial Officer Innovation Trade and Rural D
Ashley Gover
Municipal Finance Officer Municipal Affairs
Allan Thomas
Financial Collections Officer Finance
Barry Whitty
Correctional Officer Justice
Baxter House
Economic Development Officer Innovation Trade
Beatrice Hope
Correctional Officer-Goose Bay Corrections Jus
Bernie Bromley
Conservation Officer II, Natural Resources
Betty Cuff
Support Enforcement Officer, Justice
Bill Collins
Conservation Officer Natural Resources
Bill Griffin
Conservation Officer Natural Resources
Barry Sweetland
Land Management Officer Natural Resources
Chris Carter
Manager, Regulatory Development, Natural Resou
Dana Moores
Legal Assistant, Justice
Dorothy McGrath-Oliver
Legal Assistant Justice
Bertha Fowler
Accommodati ons Officer, Transportation andWor
Juanita Butler
Legal Assistant Justice
Allan Corbett
Regional Consultant, Health and Community Serv
Adrienne Edmunds
Crown Attorney, Justice
Alexander Roche
Consultant Fisheries and Aquaculture
Allyson Jackson
Planning Consultant Health and Community Servi
Amanda Walsh
Program Consultant Education
Anna Powell
Special Education Consultant Education
Bill Cadigan
Crown Attorney Justice
Bill Howse
Crown Attorney Justice
Glendora Boland
Provincial Nutrition Consultant
Boyd Lee
Program Consultant Education
Brenda Duffy
Crown Attorney, Justice
Brian Burke
Consultant Fisheries and Aquaculture
Carol Ann Cotter
Health Promotion Consultant, Health and Commun
Chris Nolan
Environmental Public Health Consultant, Govern
Christine Osmond
Consultant, Family and Intervention Services,
Chris Parsons
Waste Management Consultant, Government Servic
Dana Sullivan
Crown Attorney Justice
Darlene Fewer-Jackson
Special Education Program Consultant, Educatio
Darlene Halleran
Consultant Education
Darrell Sharpe
Project Summaries Consultant Fisheries and Aqu
Darryl Fillier
Social Studies/Econ omics Education Consultant
Dave Loukes
Consultant Road Network Management System Tran
Deon Perry
Program Consultant-ABE Level II and III, Educa
Dave Feener
Consultant, Tourism, Culture and Recreation
Diane Kieley
Health Promotion Consultant Health and Communi
Dion Geange
Program Consultant Education
Dolores Dooley
Consultant, Child Care Services, Child Youth a
Donna Gillard
Consultant Parent and Child Health Child Youth
Doug Howse
Environmental Public Health Consultant Health
Elizabeth Ivany
Crown Attorney Justice
Ellen Coady
Health Home Economics and Family Studies Consu
Eric White
Engineering Consultant Transportation and Work
Hon. Felix Collins
Minister of Justice and Attorney General, Just
David Ford
Manager of Municipal Training Program
Frances Knickle
Crown Attorney Justice
Geoff Chaulk
Consultant Health and Community Services
Glen Littlejohn
Consultant Tourism Culture and Recreation
Glynne Faulkner
Crown Attorney, Justice
Hayward Taylor
Inland Fish Enforcement Consultant Justice
Heidi Wells
Crown Attorney Justice
Henry Kielley
Consultant Health and Community Services
Herb Maddick
Consultant Community Corrections Child Youth a
Helen Sinclair
Consultant Child Care Services Child Youth and
Iain Hollett
Crown Attorney Justice
Jackie Cabot
Program Consultant Post-Secondary Education Ed
Jeffrey Summers
Crown Attorney Justice
Jennifer Colford
Crown Attorney Justice
Jennifer Dunne
School Board and EntityConsultant, Education
Jennifer Mercer
Crown Attorney Justice
Jerred Moore
Crown Attorney, Justice
Jewel Cousens
Alternate Format Librarian Consultant, Educati
Joanne Hogan
Mathematics 7-12 Consultant Education
Jill Howlett
Religious Education Consultant Education
Karen Hewett
Arts and Cultural Strategy Consultant Educatio
Karen Adams
Consultant-Evaluation and Testing Division Edu
Karen Hurley-Power
Lawyer Justice
Karen O'Reilly
Crown Attorney, Justice
Kathleen Swain
Program Consultant Education
Keith Durdle
Manager, Training Services
Kimberley Pochini
Lawyer, Justice
Karen Nolan
Regional Health Consultant, Health and Communi
Karen Thistle
Marketing Development Consultant Innovation Tr
Lori Ann Strange
Consultant Education
Legge Niki
Addictions Treatment Standard Consultant
Lori Cook
Petroleum Geophysics Consultant, Natural Resou
Lori-Lee St. Croix
Crown Attorney Justice
Lloyd Strickland
Crown Attorney Justice
Lynanne Furlong
ProgramConsultant, Child Youth andFamily Servi
Lynette West
Consultant Quality Improvement Child Youth and
Mark Gillette
Crown Attorney Justice
Mary Dinn
Music and Art Consultant, Education
McGee Joanne
Aboriginal Health Consultant
Michael Fox
Crown Attorney, Justice
Michael Ellsworth
Justice, Crown Attorneys
Michelle Coady
Primary Education Consultant Education
Monica Bull
Consultant Health and Community Services
Nelson Sheppard
Program Consultant Education
Nick Westera
Crown Attorney Justice
Nicole Clancey
Consultant Child Care Services Child Youth and
Patricia Carpenter
Crown Attorney Justice
Paulette Jackman
Program Consultant Education
Phil Lefeuvre
Crown Attorney Justice
Patti Thorne
Recreation and Sport Consultant Tourism Cultur
Richard Hodder
Program Consultant Education
Rick Crane
OHS Consultant, Government Services
Robert Leaman
Program Consultant-Physical Education Educatio
Robin Fowler
Crown Attorney, Justice
Ryan Caul
Engineering Consultant Transportation and Work
Sandra Dingle
PolicyConsultant, Health andCommunity Services
Sharon Vallis
OHS Consultant Transportation and Works
Stephanie Mealey
Consultant Training and Development Child Yout
Karen Stone
Legislative Consultant
Tamara Vatcher
Program Consultant Education
Tannis King
Crown Attorney Justice
Taryn Stone
Program Consultant Education
Terry Carlson
Consultant Justice
Tony Hillier
Technology Education Consultant Education
Trevor Paine
Consultant, Tourism, Culture and Recreation
Trina Bussey
Crown Attorney Justice
Troy Mitchell
AddictionsConsultant, Health and Community Ser
Trudy Porter
Mathematics K-9 Consultant Education
Tracy Tizzard Drover
Aboriginal Health Consultant Health and Commun
Wendy Zdebiak
Crown Attorney Justice
William Baker
Consultant Justice
Cynthia Macdonald
Director Agriculture Business Development Natu
Peter Bull
Product Development Officer Tourism Culture an
Alverna Kenny
Administrative Assistant Innovation Trade and
Barbara Jordan
Administrative Assistant Executive Council-Cab
Brad Hefford
Manager of Administration Natural Resources
Diane Druken
AdministrativeAssistant, Justice
Deborah Pinto
AdministrativeAssistant, Finance
Eileen Keating
Administrative Assistant to Deputy Minister Go
Fanny Gill
Regional Manager Admin Natural Resources
Douglas Foley
Assistant Payroll Administrator, House of Asse
Jayla English
AdministrativeAssistant, Executive Council-Off
Jill March
Adminstrative Assistant Executive Council-Publ
Kim Oake
Central Region Administrative Assistant, Trans
Lily Pittman
Manager, Administrative Support, Justice
Lyle Marshall
Senior Property Administrator Transportation a
Mona Pilgrim
AdministrativeAssistant, The Rooms
Marilyn Summers
Administrative Assistant Executive Council-Cab
Melissa Williams
Administrative Assistant Western Region Touris
Robyn Bursey
Manager of Gas Tax Administration Municipal Af
Jim Roberts
Senior Property Administrator Transportation a
Ruth Mash
Administrative Assistant Executive Council-Off
Sharon Furlong
AdministrativeAssistant, Finance
Shirley Decker
AdministrativeAssistant, Justice
Stacy Hopkins
Administrative Assistant Environment and Conse
Agnes Drover
Regional Director, Labrador, Human Resources,
Alex Harrold
Review Commissioner Human Resources Labour and
Alicia Crowe
Human Resources Consultant, Government Service
Alison Finn
Planning and Research Analyst, Human Resources
Alison Elford
Human Resources, Labour and Employment, Claren
Amanda Chretien
Communicatio ns Specialist Human Resources Lab
Amanda Whitty
Clerk Typist III Human Resources Labour and Em
Amelia Moss
Human Resource Consultant, Transportation andW
Andrew Mackey
Policy and Planning Analyst Human Resources La
Angela Wells
Policy Development Specialist Human Resources
Angela Piercey
Finance and General Operations Manager, Human
Angie Gear
Human Resources Labour and Employment
Annette Peach
Client Services Manager, Human Resources, Labo
April Dawn Alley
Human Resources, Labour and Employment, Human
April Bowne-Stone
Client Services Officer LMDA Human Resources L
Arlene Ashford
Clerk Typist III Human Resources Labour and Em
Ashley McGrath
Clerk Typist lll Human Resources Labour and Em
Anne Tremblett
Administrative Assistant Human Resources Labou
Audrey Russell
Administrative Officer Human Resources Labour
Barbara Thomas
Deputy Registrar Government Services
Barry Whalen
Clerical Human Resources Labour and Employment
Beverley Maloney
Program Development Officer Education
Beverly King
Labour Market Development Officer Human Resour
Bernard Howlett
Manager of Client and Support Services Finance
Bill Woodman
Clerk III Human Resources Labour and Employmen
Bill Langthorne
Executive Director Government Services
Brenda Hancock
Manager, Medical Affairs and Training, MCP-Gra
Brenda Yetman
Client Services Officer Human Resources Labour
Brian Eddy
Client Services Officer, Human Resources, Labo
Brian Kenny
Senior Mediator Human Resources Labour and Emp
Butch Vardy
Regional Director Government Services
Charles Fennimore
Program Development Officer, Education
Colin Tibbo
Infrastructure Services Executive Director
Cory Comerford
Senior Examiner, Government Services
Colleen Stockley
Director Pharmaceutic al Services Health and C
Cynthia King
Regional Director A Human Resources Labour and
Donna Ballard
Assistant Deputy Minister Courts and Legal Ser
Dennis Davis
Director of Health Emergency Management, Healt
Darlene Dunne
ConstituencyAssistant, Health and Community Se
Dean Byrne
Program Development Officer Education
Dean Gambin
Director Corrections and Community Services Ju
Dennis Eastman
Director, Engineering and Inspections, Governm
Debbie Loder
Senior Program Consultant Child Youth and Fami
Deidre Vey
Program Officer Education
Donna Kelland
Assistant Deputy Minister Government Services
Don Stapleton
Director of Financial Services Education
Don Keats
Deputy Minister A Health and Community Service
Edith Hunt
Constituency Assistant Government Services
Elaine Power
Secretary to Assistant Deputy Minister Health
Eleanor Swanson
Director Health and Community Services
Geoffrey Kelly
Program Development Officer Education
John-Paul Gordon
Program Planning Officer A
Joe Keough
Program Development Officer Education
John Spurrell
Program Development Officer Education
Joy Loder
Program Development Officer Education
Julia Greenwood
Immigration Program Development Officer Human
Karen Dewling
Program Development Officer, Education
Keith Power
Program Development Officer Education
Kim Stroud
Program Development Officer Education
Larry Stuckless
Program Development Officer Corner Brook Educa
Lisa Walsh
Program Development Officer Education
Ed Williams
Director of Dental Services
Bryan Manning
Communicatio ns Officer Executive Council-Comm
Carl Dohey
ProgramManager, Natural Resources
Cathy Keane
Coordinat OR Disease Surveillan CE Natural Res
Debbie Dwyer
Editor, Legislative Debates, House of Assembly
Jeff Power
Parliamentary Trans-Editor House of Assembly
Jennifer Peckham
ParlimentaryTrans-Editor, House of Assembly
Jonathan Luedee
Trans-Editor House of Assembly
Mark Jerrett
Parliamentary Trans-Editor House of Assembly
Vanessa Tobin
Editor Legislative Debates House of Assembly
Bill Dawson
Project Officer, Natural Resources
Gord Fifield
Special Projects Officer, Natural Resources
Ben Hammond
Environmental Scientist Government Services
Brent Keeping
Environmental Scientist Environment and Conser
Christa Ramsay
Environmental Scientist Environment and Conser
Christa Simmons
Environmental Scientist Environment and Conser
Grace Gillis
Environmental Scientist Environment and Conser
Ken Hannaford
Environmental Scientist Transportation and Wor
Ian Bell
Environmental Scientist Environment and Conser
Joan Hann
Environmental Scientist Environment and Conser
Kaylen Hill
Environmental Scientist Environment and Conser
Milton Crewe
Environmental Scientist, Environment andConser
Paul Rideout
Environmental Scientist Environment and Conser
Paul James
Environmental Scientist Environment and Conser
Robert Wight
Environmental Scientist Environment and Conser
Robert Redmond
Environmental Scientist Environment and Conser
Rob Holloway
Environmental Scientist Environment and Conser
Vicki Ficzere
Environmental Scientist, Environment andConser
Aaron Williams
Consultant Executive Council-Office of the Chi
Adam Cowan
Data CenterOperator, Executive Council-Office
Adam Dwyer
Technical Service Inspector Project Co-or, Tra
Angela Heffernan
Contract Analyst Executive Council-Office of t
Amy Glencross
Senior Consultant Executive Council-Office of
Amy Tobin
Programmer Analyst Executive Council-Office of
Andrea Bourdeau
Systems Analyst Executive Council-Office of th
Andrea Quigley
Project Manager Executive Council-Office of th
Annette White
Senior Analyst Executive Council-Office of the
Artee Ramnanan
Consultant Executive Council-Office of the Chi
Ashley Tarrant
Consultant Executive Council-Office of the Chi
Darrell Barnes
Technical Services Inspector II Transportation
Barry Warford
Weigh Scales Inspector Government Services
Bill Hannon
Technical Inspector II Electrical Government S
Blair Pardy
ChangeAnalyst, Executive Council-Office of the
Brad White
Planning Stream Lead Executive Council-Office
Brad Morrey
Data CenterOperator, Executive Council-Office
Brian Bennett
Senior Systems Analyst Executive Council-Offic
Byron Dawe
Data CenterOperator, Executive Council-Office
Carla Whittle
Staffing Specialist Justice Sector Public Serv
Carl Vincent
Systems Analyst Executive Council-Office of th
Carol Jewer
Clerk-Typist Iii Social Sector Public Service
Cathy Sexton
Senior Systems Analyst Executive Council-Offic
Cathy Squires
Branch Administrator Executive Council-Office
Chris Burke
Analyst/Progr ammer Executive Council-Office o
Carolyn Burry
Analyst Executive Council-Office of the Chief
Charles Dang
Consultant, Executive Council-Office of the Ch
Chris Briffett
Security Analyst Executive Council-Office of t
Chris Gillingham
Systems Analyst Executive Council-Office of th
Chris Gray
Programmer Analyst Executive Council-Office of
Chris Pelley
Weigh ScalesInspector, Government Services
Chris Stuckless
Senior Systems Analyst Executive Council-Offic
Chris Swyers
Team Lead Data Centre Executive Council-Office
Colin Moran
TechnicalInspector 1, Government Services
Craig Hancock
Materials Inspector III Transportation and Wor
Craig Hubley
Programmer Analyst Executive Council-Office of
Craig Piercey
Operations Manager, Executive Council-Office o
Craig Slaneytest
Executive Council-Office of the Chief Informat
Cristie Krenz
Consultant Executive Council-Office of the Chi
Charlie Crowe
Weigh ScalesInspector, Government Services
Curtis Skiffington
Weigh Scales Inspector Government Services
Dana Malone
Computer Programmer Executive Council-Office o
Dan Bond
Project Manager Executive Council-Office of th
Daniel Bowring
Weigh Scales Inspector Government Services
Dan Maddigan
Driver Examiner/MOT or Vehicle Inspector II Go
Danny Brock
Agricultural Inspector Natural Resources
Dan Shea
Manager Executive Council-Office of the Chief
Dave Chafe
Senior Systems Analyst Executive Council-Offic
David Howley
Systems Analyst Executive Council-Office of th
Dennis Rose
Technical Service Inspector Mechanical Transpo
Derek Snow
Weigh Scales Inspector Government Services
Dionne Soper
Technical Inspector II Government Services
Donna Pinhorn
Consultant, Executive Council-Office of the Ch
Donna Morrissey
Clerk Typist III Justice Sector, Public Servic
Doreen Reid
SPA-Justice Executive Council-Office of the Ch
Doreen St. Croix
Staffing Specialist Resource Sector Public Ser
Doug Atkinson
Project Manager Executive Council-Office of th
Doug Dinn
Technical Services Inspector TSI Electrical, T
Dwayne King
Weigh Scales Inspector Government Services
Eileen Bennett
Programmer Analyst Executive Council-Office of
Ed Smith
LAN Administrator Executive Council-Office of
Everett Gillard
Boiler and Pressure Vessel Inspector II Govern
Elizabeth Hiscock
Driver Examiner/MOT or Vehicle Inspector II Go
Elaine Woolridge
Business Manager Executive Council-Office of t
Elson Cornish
Weigh ScalesInspector, Government Services
Emily Dinn
Staffing Specialist Resource Sector, Public Se
Eugene Blundon
Senior System Analyst Executive Council-Office
Frank Butler
Staffing Specialist Executive Council Sector P
Frank Poce
Executive Council-Office of the Chief Informat
Gail Desrosiers
ProgrammerAnalyst, Executive Council-Office of
Gail Johnson
Senior Analyst Executive Council-Office of the
Garry Holloway
Weigh Scales Inspector Government Services
Gary Jine
Technical Architect Executive Council-Office o
Greg Bonia
Systems Analyst II Executive Council-Office of
Gerald Gale
Weigh ScalesInspector, Government Services
Gerard Wakeham
Database Analyst Executive Council-Office of t
Gerard Dunphy
Security Analyst, Executive Council-Office of
Gina Myrick
TechnicalInspector, Education
Glenn Cribb
Technical Lead, Executive Council-Office of th
Glenn Metcalfe
Executive Council-Office of the Chief Informat
Glenn Squires
Data Center Operator Executive Council-Office
Gloria Chaisson
IM Consultant Executive Council-Office of the
Gordon Fitzgerald
Weigh ScalesInspector, Government Services
Gordon Bownes
Database Architech Executive Council-Office of
Greg Barrett
Transportatio n Inspector Transportation and W
Heather O'Keefe
Consultant, Executive Council-Office of the Ch
Herman Russell
Fisheries Inspector Fisheries and Aquaculture
Ian Vardy
Project Manager-Junior Executive Council-Offic
Ivan Curtis
Weigh ScalesInspector, Government Services
Jamie Jennings
Programmer Executive Council-Office of the Chi
Jane Purves
Consultant Executive Council-Office of the Chi
Jason Nott
HRMS Project Manager, Executive Council-Office
Jason Fowler
Trim Analyst, Executive Council-Office of the
Jayne Holwell
XWave Specialist Executive Council-Office of t
Jeffrey Boone
Computer Programmer Executive Council-Office o
Glenn Savard
Technical Service Inspector Transportation and
Adrienne Luther
Communicatio ns and Training Officer House of
Ali Askary
Senior Information Management Analyst Municipa
Bernadette Galgay
Training Officer, Innovation, Trade andRural D
Larry Brazil
Training Officer Transportation and Works
Dave Lidstone
Training Officer Finance
Cluney Mercer
Assistant Deputy Minister Municipal Engineerin
Maxine Manning
Financial Systems Training Officer Finance
Mark Shave
Network Administrator
Natasha Trainor
Manager of Investments Business
Sherril Gilbert
Training Officer Executive Council-Womens Poli

gov.nl.ca Emails

Sign up to get full access to all the gov.nl.ca emails we have.

w***@gov.nl.ca
h***@gov.nl.ca
m***@gov.nl.ca

b***@gov.nl.ca
p***@gov.nl.ca
c***@gov.nl.ca

j***@gov.nl.ca
y***@gov.nl.ca

g***@gov.nl.ca

Find emails for gov.nl.ca executives, including the Chief Executive Officer, Chief Financial Officer, and Chief Marketing Officer.