Want to find Targeted B2B leads? Slice and dice from over 84 million business prospects across 675+ industries, 400+ technologies, ad spend, and much more. Try it now for FREE!

How it works video / FAQ

Region 16 Education Service Center - State of Texas

911,362

5800 Bell St Amarillo, TX 79109-6230
http://www.esc16.net
matt.koumalats@esc16.net
806-677-5000

Industries: Education Management

Technologies: Region 16 Education Service Center - State of Texas is using 5 Technologies.

Employees: We found 0 verified contacts and 216 unverified employees.

Social Media: Region 16 Education Service Center - State of Texas has 3 social media shares and likes.

We have 14 emails for Region 16 Education Service Center - State of Texas.

Analytics Technology

Google Analytics
Google Analytics shows you the full customer picture across ads and videos, websites and social tools, tablets and smartphones. That makes it easier to serve your current customers and win new ones.
StatCounter
StatCounter - Free Real Time Visitor Stats. StatCounter.com powered real-time detailed stats about the visitors to your blog.

Social Media

Web Server Technology

IIS
Internet Information Services (IIS) for Windows Server is a flexible, secure and manageable Web server used for hosting anything on the internet.

Frameworks Technology

ASP.NET
ASP.net is a free web framework for creating websites, apps, and services using HTML, CSS and JavaScript

Widgets Technology

Brightcove
Brightcove was founded in 2004 by Jeremy Allaire, who now serves as Executive Chairman, and Bob Mason. In March 2006, Brightcove acquired Seattle-based Metastories, makers of StoryMaker, a publishing tool for video, audio, images, and text.

Unverified Contacts

These are contacts we've discovered through publicly available sources and might be outdated.
Use our PerfectLink™ Contact Finder to verify contacts.

Name
Title
Email
Phone
Danny Parrott
LAN Administrator
Neal Brown
Business Manager
Jeff Srygley
Technology Director
Greg Stockstill
Director - Technical Services
Amy Fields
Business Manager
Laura Long
Technology Director
John Bass
Executive Director
Connie Jones
Business Manager
Hollis Grimes
Director - Human Resources
Jackie Cleavinger
Business Manager
Amy Kirkland
Technology Director
Mandy Derington
Technology Director
Leslie Darsey
Business Manager
Cole Cordell
Deputy Executive Director - Business Operations
James Lane
Athletic Director
Andrew Pickens
Director of Purchasing and Operations
Linda Comer
Government/History
Debb... Debbie Dempsay
Superintendent
Russe... Killingsworth
Chemistry Biology
Patrice Wood
Business Manager
Jimmy Moore
Assistant Director Grants and Development
Karoline Ashmore
Instructor
Kelly Thompson
Education Specialist
Pat Barnett
Physical Therapist
Laura Zink
Information Technology
Helen Beck
Computer Technology Educator
Donna Milner
Computer Instructional Tec
Elodia Rodriguez
Federal Program Director
Pam Sexton
Computer Lab Director
Paula Garvin
Business Educator
Linda Brewer
Technology Manager
Sharon Brittain
Business Educator
Peggy Zamora
Foodservice Director
Eric Schilling
Business Educator
Brad Kent
former Web master
Jamie Rodman
Computer Lab Supervisor
Clemente Rodriguez
Computer Instructional Tec
Aletha Bentley
Information Technology
Lendi Jackson
Student Services Director and Tchr
Bills Sharron
Principal
Sam Thompson
Computer Instructional Tec
Leah Zeigler
Information Technology
Sue Schick
Foodservice Director
Donna Gill
Information Technology
Jandi Tyson
Information Technology
Karen Stephenson
Educator
Marisa Born
Information Technology
Zach Boxell
Marketing Manager
Mona Brockman
Food Service Director
Tracey Summers
Boys Coach
Jared Hall
Technology Coordinator
Cody Been
Head Boys Basketball Coach
Matt Cox
HS Coach
Sharon Chadwick
Food Services Director
Patty Miner
Region 16
Shelbie McKay
Math Coach
Tammy Mitchell
Food Service Director
Brit Hart
Coach
Camden Dorris
Junior High Coach
Joe Nix
Tennis Coach
Rhonda Sparling
Food Services Director
Waymon Holland
Assistant Coach
Donavan Ferguson
Girls Coach
Steven Coursey
Coach
Marvin Radley
Boys Coach
Lupe Bernal
Managing Partner San Francisco and Silicon Valley
Amanda Boggs
Coach
Sammie Setliff
Chief Executive Officer
Mike Bailey
Head Girls Coach
Brenda Lancaster
Computer Lab Director
Dwayne Dotson
Math/Coach
Suzahn Eicke
Coach
Linda Duke
Foodservice Director
Jj Manning
Coach
Kenneth Shields
Principal
Gary Laramore
SUPERINTENDENT
Kari Lindsey
CURRICULUM
Pamela McSwain
Teacher Bachelors Degree Certified
Jennifer Sargeant
Information Technology
Kay Montgomery
PEIMS Coordinator
Brianna Ethridge
Principal
Kent Hargis
Superintendent
Dorothy Williams
Instructional Assistant
Syndi Kneller
BILINGUAL/ESL
Vicki Brorman
SPECIAL Education Director
Chris Burns
General Manager
Ann Ferguson
Test Coordinator
Tabitha Grant
TREX Coordinator
Wanda De Jager
TREX Coordinator
Liz Poage
Chief Financial Officer/Business Manager
Frances Kirkland
BILINGUAL/ESL
Becky McAdoo
Teacher Bachelors Degree
Debbie Van Vranken
TED Administrator
Danny Carter
Technology Coordinator
Jim Allison
at-RISK Dropout Prevention
Michelle Reeser
NCLB/FEDERAL PROGRAMS
Debbie Carter
Web ER Contact
Tammie Alejandro
Classroom Assistant Head Start
Len Halliburton
Athletic Director
Terry Felderhoff
Athletic Director
Brandon Smith
Athletic Director
Karen Floyd
Education Specialist Title I/SCE
Stan Miller
Technology Director
Steve Hutsell
Information Technology Director
Nila Voyles
Cafeteria Director
Jeremy Bush
Network Technology Specialist
Ramona Pitney
NGS Data Specialist
Kathy Gillispie
Director, Instructional Media Services Director
Sharon Mills
Education Specialist Title I/SCE
Steven Wilkinson
Band Director
Susan Trollinger
Secretary
Crystal Dockery
CURRICULUM
Ty Stevens
Athletic Director
Doug Setliff
TED Administrator
Angela Hochstein
Migrant Counselor
Rhonda Ziegler
Information Technology Director
Kathleen Kerth
Food Service Director
Danny James
Athletic Director
Debby Odom
Business Manager/Technology Coordinator
Dana Smotherman
Secretary
Sadie Delacruz
Technology Coordinator
Chad Ely
Maintenance and Transportation Director
Janet Homen
Education Specialist Support Team Temporary
Jeanette Leeper
Secretary
Jeanette Irlbeck
School Business Assistant Internal Posting Only
Julie Massey
Division Secretary
Bobby Foster
Networking Technology Specialist
Carrie McDaniel
Education Specialist/IDEA Liaison
Melva Ornelas
Secretary
Jennifer Youngblood
Student Information Management Specialist
Shelley Kepple
School Business Services Specialist-IMS
Wai-Meng Leong
Application Developer Internal Posting Only
Lois Ross
Secretary
Glenda Hadley
NGS Data Specialist
Lance Terrell
School Business Services Specialist Team Leader
Krystal Seymour
Education Specialist Title I Part C Migrant
Carolyn Crow
Education Specialist Title I/SCE
Susan Booth
Secretary
Mary Chavez
Videoconference Assistant
Kristin Brown
School Business Services Specialist
Janet Dunavin
Specialist Technology Planning part-time
Regina Condarco
Technology Assistant
Becky Book
Education Specialist Title I/SCE
Miguel Valdivia
Education Specialist Title I Part C Migrant
Colin McCubbin
Student Information Management Specialist
Tyra Pratt
Secretary
Daniel Madrigal
Technology Assistant
Jenifer Wormsbaker
Teacher Bachelors Degree
Delina Sheets
Education Specialist Migrant part-time Temporary
Amanda Bruce
Home Educator part-time Pampa
Melissa Montandon
Human Resource Generalist
Rita Presley
ESL Classroom Assistant Perryton
Celina Vigil
Instructional Assistant
Shelli Jones
Education Specialist Behavioral Support and Discipline Tempo...
Lesley Webb
Education Specialist Early Head Start
Yvette Vela
Direct Services LVN
Perla Valenzuela
ESL Adult Education Teacher Amarillo
Julie Ritchie
Direct Service Specialist Counselor part-time Temporary
Frances Tinajero
Family Services Assistant
Keisha Hendrick
Home Educator part-time Pampa
Jackie Wilbanks
Home Educator
Matt Koumalats
Marketing and Communications Specialist
Sandra Mendoza
Administrative Assistant III/Registration
Samuel Kepple
Team Leader School Business Services-IMS
Patricia Wetsel
Systems Collection/Training Assistant
Sam Kendall
Student Information Management Specialist
Deborah Urbanczyk
Coordinated Services Specialist
Randi Warrick
Teacher Early Head Start
Desirae Rochelle
Home Educator part-time Pampa
Stacy Ramos
Student Information Management Specialist
Alma Urbieta
Teacher Early Head Start
Darcy Harris
School Business Finance IMS
Salina Suarez
Classroom Assistant Head Start
Heidi Rindlisbacher
Family Services Specialist
Vanessa Stamps
Teacher Early Head Start
Clistine Thompson
Home Educator Early Head Start
Barbara Solano
Family Services Specialist
April Slatter
Family Services Assistant Early Head Start
Cheryl Sims
Teacher Early Head Start
Sarah Slatton
Teacher Bachelors Degree Certified
Sydney Roach
Coordinator Early Head Start
Irma Rodriquez
Secretary
Jana Smith
Teacher Bachelors Degree Certified
Gay Seals
Coordinated Services Specialist
Jamie Smith
Family Services Assistant Early Head Start Pampa
Yolanda Soltero
Classroom Assistant Head Start
Jessica Richardson
Teacher Early Head Start
Monica Solis
Classroom Assistant
Beatres Urenda
Classroom Assistant Head Start
Elizabeth Stroope
Secretary Early Head Start
Lynda Queen
Communications Specialist
Clarissa Tijerina
Classroom Assistant Head Start
Katherine Railey
Teacher Associates Degree
Ivonne Urbieta
Home Educator Bilingual Early Head Start
Athealia Ruiz
Teacher Early Head Start
Dustin Thrash
Playground/Classroom Safety Inspector
Rosemarie Schmitt
Teacher Early Head Start
Anne Montoya
Administrative Assistant II
Aysha Molden
Teacher Early Head Start
Lydia Pacheco
Family Services Assistant
Nancy Noyes
Instructional Assisant Head Start unassigned
Yolanda Ochoa
Instructional Assistant Head Start unassigned
Liz Payne
Instructional Assistant unassigned
Eduviges Obando
Classroom Assistant Early Head Start
Kristina Opitz
Home Educator Early Head Start
Edna Medrano
Family Advocate Early Head Start
Daniela Nunez
Teacher Early Head Start
Eva Ramos
Teacher Early Head Start
Maria Ramirez
Classroom Assistant Head Start
Vianey Perez
Teacher Bachelors Degree Certified
Erika Munoz
Secretary
Elvira Miranda
Instructional Assistant
Mendell Schelin
Chief Accountant
Keila Sandridge
Director, Human Resource and Quality Services
Tim Smith
Director of Information Technology
Susanne Lacy
Division Secretary, Tim Smith Wide Area Network Administrator

esc16.net Emails

Sign up to get full access to all the esc16.net emails we have.

m***@esc16.net
l***@esc16.net
r***@esc16.net

k***@esc16.net
i***@esc16.net

s***@esc16.net
a***@esc16.net

1***@esc16.net
j***@esc16.net

c***@esc16.net
h***@esc16.net

Find emails for Region 16 Education Service Center - State of Texas executives, including the Chief Executive Officer, Chief Financial Officer, and Chief Marketing Officer.