Want to find Targeted B2B leads? Slice and dice from over 84 million business prospects across 675+ industries, 400+ technologies, ad spend, and much more. Try it now for FREE!

How it works video / FAQ

Univ of North Dakota - University of North Dakota

45,911

Company Description: The University of North Dakota, a national public research university, is regarded as a national leader in rural and family health issues, aerospace studies, aviation, energy and environmental research, and educational programs for American Indians. Located in Grand Forks the university offers programs in liberal arts, sciences, business, education, law, medicine, engineering, nursing, and aerospace.

4149 University Ave Stop 9022 Grand Forks, ND 58202-9022
http://www.und.edu
und.info@email.und.edu
701-777-3000

Industries: Government Administration, Publishing, Higher Education, Startups

Technologies: Univ of North Dakota - University of North Dakota is using 6 Technologies.

Employees: We found 0 verified contacts and 959 unverified employees.

Social Media: Univ of North Dakota - University of North Dakota has 4,180 social media shares and likes.

We have 17 emails for Univ of North Dakota - University of North Dakota.

Social Media

Web Server Technology

Apache
The Apache HTTP Server Project is an initiative to develop and maintain an open-source HTTP server for operating systems such as UNIX and Windows NT.

Frameworks Technology

Adobe ColdFusion
Adobe ColdFusion 11 Enterprise Edition offers you a single platform to rapidly build and deploy scalable, high-performing web and mobile enterprise applications. Leverage unique capabilities to develop, test, and debug mobile applications

Javascript Technology

jQuery
jQuery is a fast, small, and feature-rich JavaScript library. It makes things like HTML document traversal and manipulation, event handling, animation, and Ajax much simpler with an easy-to-use API that works across a multitude of browsers. With a combination of versatility and extensibility, jQuery has changed the way that millions of people write JavaScript.

Widgets Technology

AddThis
AddThis provides sharing tools, follow tools and recommendations to help a post gets likes, shares and returning visitors.

CDN Technology

Vimeo CDN
Vimeo PRO has the highest picture quality so creative professionals can showcase work exactly how they want. Are you a PRO?

Google Advertising (Estimate)

Monthly Adwords (PPC) Budget
$5,210

Unverified Contacts

These are contacts we've discovered through publicly available sources and might be outdated.
Use our PerfectLink™ Contact Finder to verify contacts.

Name
Title
Email
Phone
Alice Brekke
VP - Finance & Operations
Diane Nelson
Human Resources Director
Kevin Danielson
Network Administrator
Joshua Riedy
Chief Information Officer
David Levenfeller
Help Desk Manager
Kevin Spivey
LAN Group Leader
Bonnie Jundt
Manager - Network Services
Lawrence Fisk
Director - Telecommunications
Richard Lehn
Director - Telecommunications
Jan Laventure
Director - Telecommunications
Scott Schreiner
Director - Purchasing
Nadine Kotowicz
Manager - Systems
Linda Romuld
Director - Purchasing
Gregory Jans
CFII Flight Operations Officer
Pam Mattson
Maintenance Supervisor
Ashley Secord-Holmes
Camp Counselor
Daniel Stockdale
Camp Counselor
Joshua Schuler
Camp Counselor
Mario Lamoureux
Camp Counselor
Terry Bailey
General Counsel-EERC
Madison Buck
Camp Coach
Taylor Bohannon
Camp Coach
William Chase
Camp Coach
Aaron Garman
PT Instructional Associate
Amanda Boyd
Assistant Professor-Languages
Amber James
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Andrew Williams
Prenatal Screening Project Coordinator
Anne Fiala
Deputy Associate Director
April Bradley
Associate Professor-Psychology
Benjamin Waldera
GRA Lab Research Assistant-Deans Office Engine
Beverly Haugen
Bison Connection Associate
Brenda Cox
Instructor-Affiliate
Carla Marion
Assistant Grill Cook
Carla Zacher
PT Instructional Associate
Carsten Heide
Associate Director-EERC
Charles Smith
Director Engineered Surface Ctr
Cheryl Gunvalson
Clinical Instructor
Cheryl Parvey
Instructor-Affiliate
Christine Harsell
Clinical Assistant Professor-Nursing
Craig Meiers
Lab Assistant-PharmPhysiologyTherapeutics
Daniel Knox
Teaching Assistant-Teaching and Learning
David Hassett
Senior Research Advisor
David Lambeth
Community Instructor
David Smith
Instructor-Affiliate
Dietta Watson
Assistant Professor-Physical Edu and Exercise
Donald Larson
Video Services Coordinator
Doris Wang
Assistant Professor-Nutrition and Dietetics
Errin Jordan
Teaching Assistant-English
Hannah Albertson
Graduate School Assistant
Hannah Yexley
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Heather Lotysz
Instructor-Physical Edu and Exercise Science
Jacob Boyd
Turbine Instructor
Jennette Rasch
Teaching Assistant-Art and Design
Joan Schwinghammer
Teaching Assistant-Nursing
Jole Krassman
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Jon Starlight
Instructor-Affiliate
Joshua Debevec
flight Manager
June Novacek
Research Inform Associate-EERC
Kara Hawbaker
Instructor-Affiliate
Karina Wittmann
Assistant Director Nutrition/Wellnss Prg
Kate Slater
Instructor-Affiliate
Kathleen Vacek
Coordinator of U Writing Program
Katherine Klein
Director of Pharmacy
Kevin Parker
Air Traffic Control Associate
Kirsten Gunnarson
Instructor-Affiliate
Kristen Eastwood
Community Instructor
Kristjan Holm
Broadcast Assistant
Laura Grun
Instructor-Affiliate
Lauren Chilian
Teaching Assistant-Psychology
Leanna Lauer
Graduate Service Assistant
Leila Rastegar
Teaching Assistant-Art and Design
Lindsay Kujawa
Graduate Service Assistant
Malcolm Rodacker
Instructor-Physical Edu and Exercise Science
Mark Hermanson
Air Traffic Control Associate
Mark Poolman
Instructor-Sports Medicine
Marlys Bratteli
Instructor-Social Work
Maryann Laxen
Instructor-Family and Community Medicine
Matthew Winjum
Graduate Service Assistant
Melissa Harris
Graduate Service Assistant
Meridee Danks
Assistant Professor-Physical Therapy
Michael Branby
Graduate Service Assistant
Nathan Hoots
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Nathan Kimber
Lead Instructor/Flight Manager
Nathan Rokke
Archeological Assistant
Nathanael Philippe
Assistant Coach-Mens Baskeball
Patricia Dardis
Clinical Instructor
Patricia Sele
Assistant Professor-Social Work
Rachel Crooks
Teaching Assistant-Music
Rebecca Trapnell
Professor Development for Educators Instructor
Richard Glynn
Instructor-Affiliate
Samuel Held
Graduate Service Assistant
Sarah Komprood
Clinical Instructor
Shauna Jehle
Instructor-Affiliate
Subramanian Iyler
Instructor-Affiliate
Susan Kuntz
Assistant Professor-Physicians Assistant
Tami Votava
Assistant Manager-EERC
Valerie Norris
MCAT Instructor
Alice Hoffert
Associate Vice President Enrollment Management
Bhaskar Roy
GRA Lab Research Assistant-Anatomy and Cell Bi
Elizabeth Sandquist
Teaching Assistant-Biochemistry
Ganna Baglayeva
GRA Lab Research Assistant-Chemistry
Heidi Connahs
GRA Lab Research Assistant-Biology
Jiao Chen
GRA Lab Research Assistant-Chemistry
Kevin Tate
Teaching Assistant-Biology
Lara Adair
Teaching Assistant-Biology
Les Kallestad
Teaching Assistant-Biochemistry
Thomas Chevalier
Accountant
Alex Walth
Flight Support Services Officer
Aaron Kennedy
Researcher-Atmospheric Sciences
Ahmad Hazem
Medical Residents Sal
Andrew Reilly
Building Services Tech
Alex Cavanaugh
Teaching Assistant-English
Andrew Frelich
Office Manager-Student Gov
Andrew Yost
Graduate Service Assistant
Adam Ferry
Programmer
Linda Holdman
Program Director
Courtney Stufflebeam
Teaching Assistant-Counseling
Kari Nelson
Pharmacist
Ahmed Rabbi
Teaching Assistant-Electrical Engineering
Anna Crowell
GRA Lab Research Assistant-Geology and Geologi
Camerin Hahn
GRA Lab Research Assistant-Electrical Engineer
Christian Carpenter
Software Developer
Brad Gibbens
Assistant Professor/Deputy Director-Rural Health
Lynette Krenelka
Director Lifelong Learning
Jeffrey Stamp
Assistant Professor and Chair of Entrepreneurship and Innovation
Leigh Jeanotte
Director AM Indian Student Services, AmericanIndianStudentServ
Alan Palmer
Director of FLIGHT Operations
Laura Block
Instructor-Affiliate
Kenton Pauls
Director of Enrollment Services
James Popejoy
Professor-Music
Kathryn Rand
Dean-School of Law
Mary Smith
Information Processing Clinic Officer
Joshua Wynne
Dean/Vice President for Health Affair
Mark Brickson
Instructor-Affiliate
Gary Johnson
Information Tech Support Specialist
Lisa Olson
Teaching Assistant-Criminal Justice
Janet Jedlicka
Full-Time Faculty Member and Chair of the Occupational Therapy Program
Linda Rohde
Director Environmental Training
Dennis Caine
Professor/Chair-Physical Edu and Exercise Science
Daniel Muus
Instructor-Affiliate
Tammy Anderson
Assistant To The Dean And Business Manager, School, Engineering And Mines
Jessica Sobolik
Director of Alumni and Comm Relations
Laurie Betting
Assistant Vice President of Wellness
B J Jones
Program Director School of Law
Brock Thompson
Head Women'sSoccer Coach
Richard Schultz
Associate Professor and Chair of Electrical Engineering
Richard Vaneck
Associate Director
Leanna Anderson
Board Member
Dawn Eckhardt
Assistant Director TRIO Programs
Henry Borysewicz
Director ASN/SCC
Peter O'Hara
Camp Director ST
Desmond Sporbert
Assistant Director, Human Resources
Anita Monsebroten
Associate Professor, Art and Design
Aaron Stavens
Engineer
Dale Ricke
Chief Engineer
Donovan Widmer
Assistant Professor, Art and Design
Arnold Johnson
Assistant Professor and Chair of the Department of Electrical Engineering
Dale Telle
Lecturer, Art and Design
Patrick Luber
Professor, Art and Design
Peter Alfonso
Vp Engineering
Kim Fink
Professor, Art and Design
Pavle Kirilov
Radar Engineer, Atmospheric Sciences
Mike Skiple
DRAFTING/DESIGN Coordinator
Nicole Derenne
Lecturer, Art and Design
Lucy Ganje
Professor, Art and Design
Kristi Swartz
Instructional Designer
Rebecca Uglem
Lecturer, Art and Design
Wesley Smith
Assistant Professor, Art and Design
Richard Van Eck
Associate Professor, Instructional Design and Technology
Rebecca Frates
Art Department Tech, Art and Design
Onyinye Chiejina
GRA Engineering
Liza Jones
Writer/Editor
Kimberly Stewart
Writing Consultant
David James Bowen
Assistant to the Dean
Bruce Smith
Dean
Lillian Elsinga
Associate Vice President, Student Services and Dean of Students
Steve Moser
Associate Dean
Ho Kim
Spatial Data Analyst
Linda Duckstad
Admissions and Records Associate
Judy Jahnke
Records Officer
Benjamin Hoffman
Director Admissions and Records
Robin Holden
Director Student Financial Aid
Josh Riedy
Dean, Continuing Ed/Outreach Support
Paul Lindseth
Associate Dean for Academics
Paul Lebel
Dean and Professor, School of Law
Dennis Elbert
Dean
Chandice Covington
Dean
Pablo De Leon
Senior Research Associate
Arthur Jones
Professor and Chair-Art and Design
Michael Coleman
Level 2 Helicopter Pilot
Debra Walker
Secretary
Tammy Rodriquez
Union C-Store Supervisor
Gerald Christianson
Professional Learning Specialist
Kari Renick
Worker-Dining Services
Helen Hjalmarson
Worker-Dining Services
Sharon Daucsavage
Worker-Dining Services
Jana Hamberg
Worker-Dining Services
David Dahlgren
Worker-Dining Services
Roberta Middagh
Worker-Dining Services
Angela Thomasson
Worker-Dining Services
Aaron Williamson
Worker-Dining Services
Mark Jochim
Worker-Dining Services
Cecilia Kryzsko
Worker-Dining Services
Mary Nygord
Worker-Dining Services
Zackery Larson
Worker-Dining Services
Kevin Halldorson
Worker-Dining Services
Tatjana Popic
Worker-Dining Services
Jacqueline Davis
Writing/Study Mentor
Daniel Lund
Police Supervisor
Janet Crossland
Research Scientist-EERC
Brent Logan
Police Officer
Corey Lindeman
Research Scientist
Nicholas Lentz
Research Scientist
Donald Toman
Research Scientist
Lucia Romuld
Senior Research Advisor
Dennis Laudal
Senior Research Advisor
Laura Raymond
Research Scientist
Paul Pansegrau
Research Scientist
James Tibbetts
Research Scientist
Erick Zacher
Research Scientist
Nikhil Patel
Research Scientist
Ryan Salinas Klapperich
Research Scientist
Jonathan Labonte
Research Scientist
John Pavlish
Senior Research Advisor
Kurt Eylands
Research Scientist
Alexander Azenkeng
Research Scientist
Raymond Dewall
Research Scientist
Patrick Miller
Writer
David Miller
Research Scientist
John Hagan
Vice Chair-Internal Medical
Darrin Peterson
Vending Route Driver
Eric Buzay
NSERC Facility Instrument Specialist
Emily Schaller
NSERC Science and Education Coordinator
Nancy Bauer
Mechanical Operations Coordinator
Kyle Larson
UAS Operator
Jeremy McNeal
UAS Lead Flight Instructor
Aaron Ortiz
Workforce Specialist
Christian Thorson
UAS Ground Observer
Taylor Butterfield
UAS Lead Flight Instructor
Nathan Clough
Lead Web Application Developer
Brian Collins
Peer Educator
Anthony Bottini
Podcast Assistant
John Haugen
Lead Technology Development
Dawn Botsford
Special Events Coordinator
Randall Lillibridge
Lead Technology Development Operations
Sangho Park
Research Assistant Professor-Electrical Engineering
Seth Arntz
Lockshop Assistant
Vishnu Kanupuru
Research Assistant Professor-Space Studies
Kristen Yeado
WFT Safety Trainer
Jessica Rudnick
Night Life Coordinator
James Dunlop
Professor Aviation
Matthew Mortinson
Night Life Coordinator
Matthew Karels
Process Engineer
Benjamin Gerdes
Process Engineer
Lisa Schmitz
Process Engineer
Tyrone Garro
Research Engineering Tech-Chemical Engineering
Barry Botnen
Research Engineer-EERC
Leslie Klevay
PCL Facilitator Comm Faculty
Karen Stanley
Pizza Preparer
Kumi Nagamoto-Combs
PCL Facilitator
Loreal Heebink
Research Chemist
Marlie Anderson
Tour Guide
Veronica Lokken
Tour Guide
Anne Freier
Tobacco Quitline Counselor
Brittany Jansen
Tobacco Quitline Counselor
Patricia Campbell
Physician Assistant
Charles Johnson
Rock Wall Safety Lead
Darren Studney
Senior Network Analyst
Stephanie Roy
Survey Worker
Adam Gabbert
GRA Lab Research Assistant-Mechanical Engineering
Jon Jackson
Assistant Professor-Anatomy and Cell Biology
Alexander Pokornowski
Assistant Director of Housing
Ann Reed
Assistant Professor-Anthropology
Ralph Snobeck
Automotive Mechanic-Transportation
David Wetzel
Automation Maintenance Technician
Mary Drewes
Assistant Director of Libraries
Heather Jarrell
Assistant Professor-Anthropology
Rebecca Lamboley
Assistant Director of Edu and Outreach
Denis Macleod
Assistant Director Alumni and Comm Relatns
Enej Gasevic
Assistant Professor/Associate Program Director-Surgery
Nasser Hammami
Assistant Professor/Chief Information Officer-Information Resources
Brenda Riskey
Audiovisual Production Specialist
Derek Korczak
Audio/Visual Technician
Constance Rumreich
Check in Library Associate
David Kram
Custodian-Dining Residence
Michael Hill
Custodian-Dining Residence
Travis Norman
Custodian-Dining Residence
Rodney Angen
ConnectND Application Admin
Rhonda Schwartz
Director of Law Library
Michael Kruger
Comm Faculty-ACE Preceptor
Benjamin Gunvalson
GRA Lab Research Assistant-Mechanical Engineering
Prasanta Dey
GRA Lab Research Assistant-Mechanical Engineering
Matthew Mihelish
GRA Lab Research Assistant-Mechanical Engineering
Kaci Lemler
GRA Lab Research Assistant-Mechanical Engineering
Leolein Patrick Moualeu
GRA Lab Research Assistant-Mechanical Engineering
Cletus Anyanwu
GRA Lab Research Assistant-Geology and Geological Engineering
Esfakur Rahman
GRA Lab Research Assistant-Mechanical Engineering
Wyatt Shallbetter
GRA Lab Research Assistant-Mechanical Engineering
Nafiz Chowdhury
GRA Lab Research Assistant-Mechanical Engineering
Mehdi Ostadhassan
GRA Lab Research Assistant-Geology and Geological Engineering
Samir Dahal
GRA Lab Research Assistant-Geology and Geological Engineering
Erik Anderson
GRA Lab Research Assistant-Mechanical Engineering
Michael Locke
GRA Lab Research Assistant-Mechanical Engineering
Juli Pearson
GRA Lab Research Assistant-Mechanical Engineering
James Dwello
Line Service Operator Assistant
Paul Selke
Line Service Operator
Dale Booth
Line Service Operator
Joshua Kuglin
Line Service Operator
Gary Pilak
Line Service Operator
Joshua Tuinder
Line Service Operator
Tina Monette
Human Resources Assistant
William Moore
Line Service Operator
Matthew Burris
Line Service Operator
Adam Webster
Payload Integration Engineer
Bryan Ford
Network Engineer
Laurie Kroke
Account/Budget Specialist
Alisa Kosse
Account Technician
Barbara Hobart
Account Technician
Janice Bakken
Account Technician
Uta Thompson
Account Technician
Marlene Zimmerman
Account Technician
Virginia Sobolik
Account Technician
Kathryn Dykstra
Account Technician
Patrece Kvasager
Account Technician
Katrina Landman
Account Technician
Patsy Bergan
Account Technician
Karen Myerchin
Account Technician
Mary Clement
Account Technician
Dawn Fore
Account Technician
Lacey Niceswanger
Account Technician
Laurie Mager
Account Specialist
Justin Kringstad
Adjunct Instructor-NECE
Jane Thorvilson
Admin Secretary
Brianne Melicher
Admin Secretary
Avis Reynolds
Admin Secretary
Carla Mosser
Admin Secretary
Jennifer Wahl
Admin Secretary Clinic
Candace Skavlem
Admin Secretary
Connie Cicha
Admin Secretary
Shirley Gravning
Admin Secretary/Receptionist
Suzanne Gandrud
Assistant to the Dean
Jane Olson
Assistant to the Dean
Nancy Martin
Assistant to Director
Kathi Hjelmstad
Assistant to the Dean
Carmen Pester
Admin Secretary/Mens Hockey
Barbara Knight
Assistant Director Lib Health
Carrie Herrig
Assistant Director for Membership and Mrkt
Thomas Mohr
Chair-Physical Therapy
Jonathan Geiger
Chair-PharmPhysiologyTherapeutics
Robert Sticca
Chairperson-Surgery
Steven Martin
Business Driver
Amanda Voigt
Athletics Academic Service Coordinator
Paul Peterson
Business Driver
Mary Sens
Chair-Pathology
Marko Savatic
Business Driver
James Mitchell
Chair-Clinical Neuroscience
Robert Beattie
Chair-Family and Community Medicine
William Newman
Chair/Assistant Dean-SE Campus-Fargo
Kathleen Fredericks
College Coordinator
Daniel Nerby
Grounds Worker
Daniall Deis
Grounds Worker
Patrick Swanson
Director of Hockey Operations
Kristen Paul
Finance Aid/Customer Service Associate
Jane Croeker
Director of Health/Wellnss Promotion
Rohit Kulkarni
Finance Aid Systems Programmer
Haewoo Jeong
GRA Lab Research Assistant-Chemistry
Ethan Coughlin
Housing Residence Services Coordinator
Jon Schumacher
Equipment Operators Officer
Ashwini Geetla
GRA Lab Research Assistant-Chemistry
Colter Anderson
Housing Maintenance Assistant
Jana Rousova
GRA Lab Research Assistant-Chemistry
Jonathan Alme
GRA Lab Research Assistant-Electrical Engineering
John Czapiewski
Equipment Operator
Daniel Hajicek
GRA Lab Research Assistant-Electrical Engineering
Kirtipal Barse
GRA Lab Research Assistant-Chemical Engineering
Michael Linnen
GRA Lab Research Assistant-Chemical Engineering
David Boura
GRA Lab Research Assistant-Electrical Engineering
Kellie Choate
Financial Aid Advisor
Anna Raeva
GRA Lab Research Assistant-Chemistry
Randy Torgerson
Housing Maintenance Specialist
Allison Coffman
GRA Lab Research Assistant-Chemistry
Patricia Toth
GRA Lab Research Assistant-Earth Systems Science
Jonathan Musselwhite
GRA Lab Research Assistant-Electrical Engineering
Carrie John
GRA Lab Research Assistant-Chemistry
Qiang Zhou
GRA Lab Research Assistant-Earth Systems Science
Blake McCann
GRA Lab Research Assistant-Biology
Nahid Khatibi
GRA Lab Research Assistant-Chemical Engineering
Justin Swart
GRA Lab Research Assistant-Biology
Keith Strang
GRA Lab Research Assistant-Electrical Engineering
Kevin Ivanca
GRA Lab Research Assistant-Electrical Engineering
Karen Burgard
ITSupport/Human Resources Specialist
Mohammed Hussain
GRA Lab Research Assistant-EERC
Nazrul Taajwar
GRA Lab Research Assistant-Electrical Engineering
Laura Knutson
Gross Anatomy Technician
Justine Viau
Laboratory Technician
Jared Fladeland
Laboratory Technician
Christina Harmon
Gross Anatomy Technician
Jay Odland
Laboratory Technician
Stephanie Walker
Laboratory Technician
Robert De Carle
Laboratory Technician
Terrence Buraas
Material Handler
John McCauley
Network Administrator
James Grijalva
Professor-School of Law
Twyla Baker-Demaray
Program Director-Rural Health
Thomas Lockney
Professor-School of Law
Raymond Lagasse
Program Director-International Programs
Rebecca Quinn
Program Director-Rural Health
Christina Siegfried
Research Assistant-Teaching and Learning
Kara Lynn Dunnigan
Research Assistant-Rural Health
Rachel Salquist
Research Assistant-Social Work
Amy Swart
Research Assistant-Social Work
James Goossens
Research Assistant-Surgery
Gary Towne
Professor-Music
Lindsay Deling
Research Assistant-Psychology
Cathy Martsolf
Research Assistant-Pediatrics
Larry Burd
Professor-Pediatrics
Ronald Brinkert
Professor-Physical Edu and Exercise Science
John Martsolf
Professor-Pediatrics
Damon Grabow
Research Assistant-Regional Weather Information Center
Patty Lambert
Research Assistant-Rural Health
Bridget Hanson
Research Assistant-Psychology
Cecilia Volden
Professor-Nursing
Melissa Kleinschmidt
Research Assistant-Nursing
Rory Mulvaney
Research Assistant-Pathology
Tar-Pin Chen
Professor-Physics and Astrophysics
William Roughead
Research Assistant-Microbiology and Immunology
Donald Sens
Professor-Pathology
William Rowland
Research Assistant-Nursing
Joshua Blair
Research Assistant-Pediatrics
Manoj Rayamajhi
Research Assistant-Nursing
Renee Mabey
Professor-Physical Therapy
Brandon Thorvilson
Video Services Coordinator
Afua Blay
Research Assistant-CommunicationSci and Disorders
Thomas Hill
Professor-Microbiology and Immunology
Sophine Clachar
Research Assistant-Computer Science
Yong Lai
Research Assistant-Computer Science
Sanchit Goyal
Research Assistant-Computer Science
Micah Kary
Research Assistant-Computer Science
Mohammed Mahmoud
Research Assistant-Computer Science
Adam Zach
Research Assistant-Civil Engineering
Joel Iiams
Professor-Mathematics
Brian Kistner
Research Assistant-Civil Engineering
Michael Gregory
Professor-Mathematics
Ruby Fagerlie
Research Assistant-Biology
Jiaxin Li
Research Assistant-Biochemistry
Behnjamin Zib
Research Assistant-Atmospheric Sciences
Matthew Clegg
Research Assistant-Atmospheric Sciences
Daniel Koller
Research Assistant-Atmospheric Sciences
Shaoyue Qiu
Research Assistant-Atmospheric Sciences
Andrea Neumann
Research Assistant-Atmospheric Sciences
Edward Townsend
Research Assistant-Atmospheric Sciences
Elvira Tkach
Research Assistant-Biology
Brandon Bigelbach
Research Assistant-Atmospheric Sciences
Gokhan Sever
Research Assistant-Atmospheric Sciences
Kathryn Giannecchini
Research Assistant-Atmospheric Sciences
Matthew Christensen
Research Assistant-Atmospheric Sciences
Ryan Stanfield
Research Assistant-Atmospheric Sciences
Wanda Weber
Photographer
Brittany Berg
Laboratory Assistant-Anatomy and Cell Biology
Alan Olson
Master Electrician
Byron Danielson
Professor-Internal Medicine
Andre Lebugle
Professor-Languages
Sandra Braathen
Professor-Information Systems and Business Educ
Brian Nelson
Marketing Web Designer
Sandra Best
Reserach Information Associate
Tera Buckley
Marketing Research Specialist
Saurabh Chimote
Web Developer/Administrator
Nancy Beneda
Professor-Finance
William Martin
Web Services Librarian
Crystal Bakken
Transfer Clerk
Muhammad Baqui
Web Developer
Preethi Gandavarapu
Researcher-Mechanical Engineering
Lori Reesor
Vice President Student Affairs
Akanksha Jaidev
Web Developer
Daniel Schwitalla
Researcher-EERC
Justin Kovacevich
Researcher-EERC
Gabriel Durand
Web Designer/Developer
Daniel Sindt
Shuttle Business Driver
Charlee Running Eagle
Summer Institute Counselor
Dean Stone
Shuttle Business Driver
Shari Weisz
Summer Instructor
Mark Diers
Web Applications Developer
Anne Walters-Cooke
Summer Institute Counselor
Heather Torgerson
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Alexis Horge
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Amber Blair
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Beth McCullagh
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Sherita Love
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Kallie Bertsch
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Britta Eriksmoen
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Kayla Kimber
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Dawnita Nilles
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Laurie Guy
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Jenna Kyser
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Paul Wanzek
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Kari Hearn
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Allison Muhs
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Larisa Netterlund
Teaching Assistant-Theatre Arts
Kimberly Freeman
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Noreen Greenley Anderson
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Jonathon Dondoneau
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Laura Stern
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Alyssa Brenna
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Audra Galster
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Brenda Wray
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Carmen Tubbs
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Channing Rham
Teaching Assistant-Teaching and Learning
James Williamson
Teaching Assistant-Technology
Nathan Horgeshimer
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Adam Sansale
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Ashley Langen
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Joseph Caspers
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Katie McGurk
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Kelly Kopp
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Julie Arnold
Web and Graphic Team Leader
Shanna Kvam
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Kristin Narveson
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Jheri Rademacher-Hildenbrand
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Matthew Hegdahl
Teaching Assistant-Theatre Arts
Krista Klabo
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Pat Jordheim
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Jane Hefta
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Junyu Yang
Teaching Assistant-Technology
Amanda Nelson
Teaching Assistant-Teaching and Learning
Tami Vigesaa
Teaching Assistant-Sociology
Lonamalia Smith
Teaching Assistant-Sociology
Ashley Leschyshyn
Teaching Assistant-Sociology
Cody Asperheim
Teaching Assistant-Sociology
Chassity Sanner
Teaching Assistant-Sociology
Marissa Gravelle
Teaching Assistant-Sociology
David Perry
Professor-Counseling
Franklin Sage
Teaching Assistant-Sociology
Shannon Morley
Teaching Assistant-Sociology
Michael Meyer
Professor-Criminal Justice
Heather Jackson
Teaching Assistant-Sociology
Jenna Trisko
Teaching Assistant-Psychology
Erin Murtha
Teaching Assistant-Psychology
Kaitlin Lilienthal
Teaching Assistant-Psychology
Hannah Borhart
Teaching Assistant-Psychology
Eugenia Vazquez
Teaching Assistant-Psychology
Brianna Crawford
Teaching Assistant-Psychology
Katie Miller
Teaching Assistant-Psychology
Adam Austin
Teaching Assistant-Psychology
Rajesh Dhakal
Teaching Assistant-Physics and Astrophysics
Kristin Bonamo
Teaching Assistant-Psychology
Joshua Schwartz
Parking Lot Attendant
Michelle Knaus-Soderquist
Parking Lot Attendant
Heather Pedersen
Teaching Assistant-Psychology
Andrew Gerde
Teaching Assistant-Psychology
Heather Ellingson
Teaching Assistant-Psychology
Karey Brewster
Teaching Assistant-Psychology
Daniel Landauer
Teaching Assistant-Psychology
Megan Quinn
Parking Services Coordinator
Jamie Jensen
Teaching Assistant-Psychology
Mohamed Radwan
Teaching Assistant-Physics and Astrophysics
Joe Neal
Teaching Assistant-Psychology
Darci Vandyke
Teaching Assistant-Psychology
Joshua Reynolds
Teaching Assistant-Psychology
Andrew Heaton
Teaching Assistant-Physical Edu and Exercise Science
Jaclyn Reckow
Teaching Assistant-Psychology
Allison Kulig
Teaching Assistant-Psychology
John Campbell
Teaching Assistant-Psychology
Kristin Matson
Teaching Assistant-Psychology
Colleen Kagan
Teaching Assistant-Psychology
Catherine Tlusty
Teaching Assistant-Music
Changhyeon Yoo
Teaching Assistant-Physics and Astrophysics
Nicola Rodwell
Teaching Assistant-Psychology
Virginia Klophaus
Teaching Assistant-Psychology
Rebecca Cicha
Teaching Assistant-Psychology
Sergio Miranda
Teaching Assistant-Music 100-Music
Taylor Walkky
Teaching Assistant-Psychology
Melvina Brandau
Teaching Assistant-Nursing
Bal Ghimire
Teaching Assistant-Physics and Astrophysics
Kailing Zhang
Teaching Assistant-Physics and Astrophysics
Rachelle Hansen
Teaching Assistant-Psychology
Ladan Bahrainirad
Teaching Assistant-Physics and Astrophysics
Clayton Miranda
Teaching Assistant-Music
Linda Keenan
Teaching Assistant-Psychology
Mary Butler
Teaching Assistant-Psychology
Rebecca Vigen
Teaching Assistant-Nursing
Shannon Sommer
Teaching Assistant-Psychology
Aranwela Hemantha
Teaching Assistant-Physics and Astrophysics
Travis Clark
Teaching Assistant-Psychology
Mariah Laver
Teaching Assistant-Psychology
Faisal Amir
Teaching Assistant-Physics and Astrophysics
Nobunari Neyoshi
Teaching Assistant-Music
Lisa Burnette
Teaching Assistant-Microbiology and Immunology
Erik Flaten
Teaching Assistant-Mechanical Engineering
Robert Gaultney
Teaching Assistant-Microbiology and Immunology
Stuart Lawrence
Teaching Assistant-History
Richard Wilsnack
Professor-Clinical Neuroscience
Sonja Hathaway
Teaching Assistant-History
Thomas Backerud
Teaching Assistant-History
Fernando Vargas Peirano
Teaching Assistant-Music
Ashraf Qadir
Teaching Assistant-Mechanical Engineering
Anthony Steichen
Teaching Assistant-Microbiology and Immunology
Jacqueline Brockling
Storekeeper Supervisor
Ali Amiri
Teaching Assistant-Mechanical Engineering
Nancy Vogeltanz-Holm
Professor-Center Health Promotion Prev
Sierra Davis
Peer Education Coordinator
Sharon Wilsnack
Professor-Clinical Neuroscience
Harmon Abrahamson
Professor-Chemistry
Roxanne Vaughan
Professor-Biochemistry
Angela York
Teaching Assistant-English
Anna-Maria Kich
Teaching Assistant-English
Amanda Osgood Jonientz
Teaching Assistant-English
Brian Paulsen
Professor-Art and Design
Robert Warring
Payroll Assistant
Paul Fundingsland
Professor-Art and Design
Andrew Kalsnes
Teaching Assistant-English
Benjamin Greenlee
Teaching Assistant-English
Sebastian Hartung
Teaching Assistant-English
Simone Finneman
Teaching Assistant-English
Richard Dombovy
Teaching Assistant-English
Lisa Dawson
Teaching Assistant-English
Edward Carlson
Professor-Anatomy and Cell Biology
Michele Willman
Teaching Assistant-English
Musab Bajaber
Teaching Assistant-English
Jason Miller
Teaching Assistant-English
Shawn Brannan
Teaching Assistant-English
Daniela Koleva
Teaching Assistant-English
Jessica Jolliffe
Teaching Assistant-English
Bernard Kauk
Teaching Assistant-English
Lorenzo Serna
Teaching Assistant-English
Ryan Langerud
Teaching Assistant-English
Bridget Tetteh-Batsa
Teaching Assistant-English
Gaber Hasaneen
Teaching Assistant-English
Svetlana Golovko
Research Specialist-PharmPhysiologyTherapeutics
Kayla Alkire
Teaching Assistant-English
Megan Jundt
Teaching Assistant-Economics
Kristin Pavlish
Research Specialist
Steven Adkins
Research Specialist
Danping Guo
Research Specialist
Sandra Botnen
Research Specialist
Debabrata Ghosh
Teaching Assistant-Electrical Engineering
Timothy Kujawa
Research Specialist
Lucinda Hamre
Research Specialist
Paula Carter
Research Specialist
Kathleen McIntyre
Research Specialist
Peter Harstad
Teaching Assistant-English
Sara Dupree
Teaching Assistant-English
Megan Grove
Research Specialist
Carole Haselton
Research Specialist
Scott Gavett
Teaching Assistant-Electrical Engineering
Sharlene Rakoczy
Research Specialist
Shayan Behzadirafi
Teaching Assistant-Electrical Engineering
Katherine Anagnost
Research Specialist
Janelle Hoffarth
Research Specialist
Therese Borkenhagen
Teaching Assistant-English
William Wilson
Research Specialist
Laura Leiphon
Research Specialist
Tasbirun Upal
Teaching Assistant-Electrical Engineering
Sean Salle
Teaching Assistant-Electrical Engineering
Staci Jenson
Chief Officer
Carol Grabanski
Research Specialist
Dean Evenstad
Research Specialist
Shana Lindeman
Teaching Assistant-Deans Office Educ
Jered Lease
CFII Level 5 Officer
Angela Morgan
Administrative Associate
Debra Pedraza
Clerk-Research
Neil Nowatzki
CFII Level 5 Officer
Michael Lents
CFII Level 5 Officer
Dana Trickey
Admin Secretary
Diane Roney
Admin Secretary
Brian Faison
Athletic Director
Mark Dusenbury
CFII Level 5 Officer
Mark Johnson
CFII Level 5 Officer
Paul Crow
Ceramics Exhibit Monitor
Mark Hastings
Chief Instructor-UAS
Tracy Meidinger
Assistant Chief of Operations
Madhavi Marasinghe
Assistant Director Enterprise Services
Cynthia Shabb
Ceramics Exhibit Monitor
Dara Faul
Associate Director-Tech Support
Raelynn Abernathey
Coding and Billing Specialist
Kristine Sande
Associate Director-Rural Health
Wendy Warner
Associate Director-Rural Health
Marlene Miller
Associate Director-Rural Health
Roger Thomas
Athletic Director
Nicholas Klaczynski
ATC Teaching Assistant-Aviation
Susan Splichal
COE Coordinator
Thomas Erickson
Associate Director-EERC
Debra Haley
Associate Director-EERC
Mary Ayers
Director Central Legal
Donald Gellerman
ATC Lab Assistant-Aviation
John Harju
Associate Director-EERC
Moriah Opp
Education and Outreach Coordinator
Laura Eider
Central Services Clerk
Jane Sykes Wilson
Education Abroad Advisor
Richard Helmowski
Courier
Sandra Elshaug
Financial Aid Admin
Neva Hendrickson
Education Abroad Advisor
Angela Osborn
Financial Aid Administrator
Nancy Peotter
Financial Aid Admin
Maurice Helgerud
Financial Aid Admin
Alexandra Naastad
Graduate Service Assistant
Adam Lunde
Graduate Service Assistant
Marlin Karlstad
Heating Plant Shift Supervisor
Raymond Tozer
Heating Plant Supervisor
Kirsten Zachman
Counter Attendant
Mickayla Zinsli
Counter Attendant
Alicia Wolfgram
Graduate Service Assistant
Brian Maxwell
Editorial Assistant
Nathan Wingenbach
Heating Plant Operator
Moussa Nombre
Graduate Service Assistant
Nicholas Karlovich
Graduate Service Assistant
Melissa Bonner
Graduate Service Assistant
Paul Hagan
Graduate Service Assistant
Patricia McGuire
Editor
Peter Sedgeman
Graduate Service Assistant
Atif Mohammad
Graduate Service Assistant
Benjamin Bucher
Graduate Service Assistant
Callie Hall
Graduate Service Assistant
Danae Snavely
Gov Document Library Associate
Chao Xu
Graduate Service Assistant
Bennett Gackle
Graduate Service Assistant
Jake Wolff
Graduate Service Assistant
Daniel Tienter
Graduate Service Assistant
Morgan Heher
Graduate Service Assistant
Bradley Horner
Graduate Service Assistant
Matthew Brown
Graduate Service Assistant
Nathan Opland
Graduate Service Assistant
Amber Hanson
Graduate Service Assistant
Renae Tholkes
Gov Documents Library Associate
Ashley Buckmeier
Graduate Service Assistant
Jennifer Schumann
Graduate Service Assistant
Kayla Welz
Graduate Service Assistant
Bethany Brandvold
Graduate Service Assistant
Diana Carlson
Enforcement Officer/Event Coordinator
Heather Sperling
Graduate Service Assistant
Jonathan Gehrke
Graduate Service Assistant
Nikolaus Butz
Graduate Service Assistant
Jody Morlan
Graduate Service Assistant
Jordan Eberhardt
Graduate Service Assistant
Kacie Richard
Graduate Service Assistant
Astrid D'Cunha
Graduate Service Assistant
Irina Son
Graduate Service Assistant
Chelsea Boekelheide
Graduate Service Assistant
Nicholas Lounsberry
Graduate Service Assistant
Molly Ingeman
Graduate Service Assistant
Gabriel Arntson
Finance Associate
Ryan Stander
Graduate Service Assistant
Yuanpeng Tong
Graduate Service Assistant
Yucong Zhang
Graduate Service Assistant
Timothy Langemo
Graduate Service Assistant
Daniel Horak
Finance Entreprenuer
Preston Page
Graduate Service Assistant
Michael Hinschberger
Graduate Recruitment Associate
David Konerza
Graduate Recruitment Specialist
Susan Kroetsch
Graduate Service Assistant
Thomas Harlow
Graduate Service Assistant
Thomas Roskos
Graduate Service Assistant
Sean Schneider
Graduate Service Assistant
Ryan Wanzek
Graduate Service Assistant
Tanner Pruess
Graduate Service Assistant
Kristine Paranica
Director of Conflict Resolution Ctr
Lucas Aaker
Instructional Supprt/AV Specialist
Debra Ford
Fell Clerk
Thomas Sand
Lab Technician
Theresa Wasylow
Lab Technician
Jordan Karlstad
Lab Researcher
Aydar Atnagulov
Lab Researcher
Kristine Dahlheimer
Lab Researcher
Nathan Bosquez
Lab Researcher
Sarah Gabert
Lab Research Assistant
Eric Nagel
Lab Researcher
Mary Kay Tezel
Instructional Specialist
Andrew Foss
Marketing Game Management Assistant
Chasidy Faith
Teaching Assistant-Counseling
Stacie Jergenson
Teaching Assistant-Criminal Justice
Crystal Rofkahr
Teaching Assistant-Counseling
Lauren Fuller
Teaching Assistant-Counseling
Anthony Athmann
Teaching Assistant-Counseling
Jill Calderon
Teaching Assistant-Counseling
Kipp Pietrantonio
Teaching Assistant-Counseling
Aleska Hagan
Teaching Assistant-Counseling
Ryan Logue
Teaching Assistant-Counseling
Natasha Adamson
Teaching Assistant-Counseling
Sarah Szerlong
Teaching Assistant-Counseling
Kara Cline
Teaching Assistant-Counseling
Julijana Draganic
Teaching Assistant-Counseling
Hongyan Wang
Histotechnologist
Kacey Giroux
Teaching Assistant-CommunicationSci and Disorders
Angela Beason
Teaching Assistant-Communication Programs in
Charlotte Klesman
Teaching Assistant-Communication Programs in
Riddhiman Goswami
Teaching Assistant-Computer Science
Ashley Rach
Teaching Assistant-CommunicationSci and Disorders
Vanessa Jackson
Teaching Assistant-Computer Science
Carly Steen
Teaching Assistant-Communication Programs in
Jenna Smith
Teaching Assistant-CommunicationSci and Disorders
David Potter
Teaching Assistant-Communication Programs in
Kaden Daley
Teaching Assistant-Computer Science
Washington Helps
Teaching Assistant-Computer Science
Matthew Alain Dungo
Teaching Assistant-Computer Science
Katia Mayfield
Teaching Assistant-Computer Science
Jane Pratheba Lourdu Marshal
Teaching Assistant-Computer Science
Susan Laplante
Teaching Assistant-Computer Science
Alyssa Chandler
Teaching Assistant-Communication Programs in
Joel Carver
Teaching Assistant-Computer Science
Nathan Harstad
Teaching Assistant-Communication Programs in
Jacob Bell
Teaching Assistant-Communication Programs in
Wendy Bernardy
Registered Nurse
Brenda Lacher
Registered Nurse
Karin Becker
Teaching Assistant-Communication Programs in
Ronald Hochstatter
Teaching Assistant-Communication Programs in
Joshua Young
Teaching Assistant-Communication Programs in
Tara McGraw
Registered Nurse
Naomi Bender
Teaching Assistant-Communication Programs in
Hope Anderson
Health and Wellness Prom Admin Secretary
Michelle Garske
Grad Advisory/Accredition Coordinator
Meghan Watne
Interlibrary Loan Assistant
Bruce Sanford
Instructional Officer
Dimitre Antonov
Instructional Officer
Philip Parnell
Director Online Enrollment Management
Melva Brend
Interlibrary Loan Assistant
William McKinzie
Grader for Physics Labs-Physics and Astrophysics
Daniel Almquist
Lab Assistant-PharmPhysiologyTherapeutics
Adrienne Salentiny
Instructional Designer
Brianna Lutz
Lab Assistant-Pathology
Anna Fossen
Lab Assistant-Pathology
Mandie Baker
Lab Assistant-PharmPhysiologyTherapeutics
Brandon Hart
Lab Assistant-Pathology
Kara Fisher
Lab Assistant-Pathology
Megan Kelchen
Lab Assistant-Pathology
Hannah Schubloom
Lab Assistant-Pathology
David Horne
Interactive System Analyst
Shelby Dvorak
Lab Assistant-Pathology
Stephanie Maddux
Lab Assistant-Pathology
Mary Jeno
Lab Assistant-Pathology
Sharley Kurtz
Instructional Designer
Shelby Poitra
Lab Assistant-Pathology
Patrick Lamb
Lab Assistant-PharmPhysiologyTherapeutics
Siri Urquhart
Lab Assistant-Pathology
Ryan Todhunter
Lab Assistant-Pathology
Lisa Martin
Ref Librarian/Bibliographer-Instructional Services
Patricia Abrahamson
Insurance Processor
Shumila Ahmad
Grad Research Assistant-Computer
Jennifer Conway
Library Associate
Audra Paur
Grab N Go Attendant
Brandon Ekre
Recreation Sports Officer
Josh Bergerson
Recreation Sports Officer
Susan Cote
Research Project Assistant
Joshua Klug
Regional Director
Valeria Carvallo
Receptionist
Claudia Boettcher
Receptionist
Wendy Draper
Receptionist
Dipesh Das
Teaching Assistant-Civil Engineering
Taylor Campbell
Teaching Assistant-Biology
Stephen Greiman
Teaching Assistant-Biology
Sarina Bauer
Teaching Assistant-Biology
Samuel Bandi
Teaching Assistant-Biology
Thomas McKenna
Teaching Assistant-Biology
Arlene Brown
RAIN Program Mentor
Amanda Gefroh
Teaching Assistant-Biochemistry
Kathryn Behm
Teaching Assistant-Anatomy and Cell Biology
Amritendu Chakraborty
Teaching Assistant-Biochemistry
Michael Haley
Teaching Assistant-Art and Design
Michael Heitz
Teaching Assistant-Atmospheric Sciences
Nicole Lunzman
Teaching Assistant-Atmospheric Sciences
Alyssa Martinez
RAIN Program Mentor
Dawn Hackman
Reference Librarian
Yan Ye
Teaching Assistant-Biochemistry
Andrea Slusser
Teaching Assistant-Biochemistry
Shawn Kringstad
Teaching Assistant-Art and Design
Adam Sudbeck
Teaching Assistant-Anatomy and Cell Biology
David Keith
Teaching Assistant-Atmospheric Sciences
Tiffany Pascal
Teaching Assistant-Art and Design
Jamie Van Gieson
Teaching Assistant-Biochemistry
Alexander Zarnowski
Teaching Assistant-Atmospheric Sciences
Micah Schott
Teaching Assistant-Anatomy and Cell Biology
Arlen Eggen
Building Services Technician Carpet Cln
Allen Gibbs
Building Services Technician-Rover
David Martin
Building Services Tehnician
Shayne Daku
CFII Level 5 Officer
Richard Sheldon
Instructor-Technology
Edward Ladue
Building Services Technician
Kenneth Rausch
Building Services Technician
Joy Mastel
Certified Professional Coder
David Gerszewski
Building Services Technician
Randy Hayes
Building Services Technician
Roland Mayhair
Building Services Technician
Richard Mahowald
Building Services Technician
Rachel Shurig
Building Services Technician
Richard Bjornstad
Building Services Technician
Richard Kadlec
Building Services Technician
Roger Hanson
Building Services Technician
Rodolfo Rivera
Building Services Technician
Robert Wark
Building Services Technician
Rick Lacey
Building Services Technician
James Sweet
CFII Level 3 Officer
Robert Barron
Building Services Technician
Donald Schothorst
Building Services Technician
Jason Robison
CFII Level 3 Officer
Haley McGurran
Building Services Technician
Joshua Mormann
Building Services Technician
Jack Bundy
Building Services Technician
Kristian Krause
Building Services Technician
Richard Brage
Building Services Technician
Abriana Rodriguez-Mcgurran
Custodial Assistant-Facilities-Housing Maintenance
Amanda Dalzell
Custodial Assistant-Facilities-Housing Maintenance
Devin Clark
Custodial Assistant-Facilities Total
Jacqueline Osowski
ECE Services Supervisor
Kaylynn Bergland
Admin Secretary
Marci Hecht
Admin Secretary
Nicole Evans
Desktop Support Specialist Lead
Terrance Cultice
Desktop Client Services Representative
Haley Waller
Custodial Assistant-Facilities Total
Virginia Nalangan
Custodial Assistant-Facilities-Housing Maintenance
Jolene Seames
Design/Marketing Assistant
Debra Austreng
Director of Alumni, Corporate and Public Relations
Paul Davis
Desktop Support Specialist
Joann Johnson
Admin Secretary
Austin Brockling
Custodial Assistant-Facilities-Housing Maintenance
Danielle Pinsonneault
GRA Lab Research Assistant-PharmPhysiologyTherapeutics
Hao-Yu Tsai
GRA Lab Research Assistant-Physics and Astrophysics
Erandi Gunapala
GRA Lab Research Assistant-Physics and Astrophysics
Lynn Van Broock
GRA Lab Research Assistant-Space Studies
Lalitha Kurada
GRA Lab Research Assistant-PharmPhysiologyTherapeutics
Vanessa Armstrong
GRA Lab Research Assistant-PharmPhysiologyTherapeutics
Laurel Grisanti
GRA Lab Research Assistant-PharmPhysiologyTherapeutics
Dhaval Bhatt
GRA Lab Research Assistant-PharmPhysiologyTherapeutics
Patrick Awotwe
GRA Wellness Officer
Chao Wang
GRA NonAg Field Research Assistant
Michael Knudson
GRA NonAg Field Research Assistant
Kendra Puig
GRA Lab Research Assistant-PharmPhysiologyTherapeutics
Ashley Fink
GRA Lab Research Assistant-Microbiology and Immunology
Patrick Osei-Owusu
GRA Lab Research Assistant-Microbiology and Immunology
Caitlin Nolby
GRA Lab Research Assistant-Space Studies
Aaron Ochsner
GRA NonAg Field Research Assistant
Liang Hui
GRA Lab Research Assistant-PharmPhysiologyTherapeutics
Andrea Hewitt
GRA NonAg Field Research Assistant
Mary Homan
GRA Wellness Officer
Nathaniel Lambert
GRA Lab Research Assistant-Microbiology and Immunology
Nicholas Cilz
GRA Lab Research Assistant-PharmPhysiologyTherapeutics
Dustin Salentiny
Computer Programmer
Martin Hynes
GRA Lab Research Assistant-Space Studies
Sharon Smith
GRA Wellness Officer
Eric O'Dea
GRA Lab Research Assistant-Space Studies
Jessica Christy
GRA Wellness Officer
Mark McDonald
GRA NonAg Field Research Assistant
Gunjan Dhawan
GRA Lab Research Assistant-PharmPhysiologyTherapeutics
Sanghita Sarkar
GRA Lab Research Assistant-Microbiology and Immunology
Mahmoud Soliman
GRA Lab Research Assistant-PharmPhysiologyTherapeutics
Nancy Hostetter
CME Education Coordinator
Gurdeep Singh Marwarha
GRA Lab Research Assistant-PharmPhysiologyTherapeutics
James Crowell
GRA NonAg Field Research Assistant
Clancy Kadrmas
GRA Lab Research Assistant-Chemical Engineering
Junior Nasah
GRA Lab Research Assistant-Chemical Engineering
Dustin Van Thuyne
GRA Lab Research Assistant-Biology
Dennis Vosgerau
GRA Lab Research Assistant-Chemical Engineering
David James
GRA Lab Research Assistant-Chemical Engineering
Azilahatul Rosli
GRA Lab Research Assistant-Chemical Engineering
Jivan Thakare
GRA Lab Research Assistant-Chemical Engineering
Shuchita Patwardhan
GRA Lab Research Assistant-Chemical Engineering
Shankar Lande
GRA Lab Research Assistant-Chemical Engineering
Joshua Goldade
GRA Lab Research Assistant-Chemical Engineering
Vamshi Chidara
GRA Lab Research Assistant-Chemistry
Idris Rampurwala
GRA Lab Research Assistant-Chemical Engineering
Anthony Schroeder
GRA Lab Research Assistant-Biology
Jessica Devaal
Dual Credit Instructor

Additional Info and Employees

Name
Title

Robert Otis Kelley
president at University of North Dakota

Joshua Riedy
Chief Information Officer at University of North Dakota

und.edu Emails

Sign up to get full access to all the und.edu emails we have.

n***@und.edu
e***@und.edu
p***@und.edu

u***@und.edu

r***@und.edu
b***@und.edu
t***@und.edu

g***@und.edu
w***@und.edu

k***@und.edu
d***@und.edu
j***@und.edu

Find emails for Univ of North Dakota - University of North Dakota executives, including the Chief Executive Officer, Chief Financial Officer, and Chief Marketing Officer.