Want to find Targeted B2B leads? Slice and dice from over 84 million business prospects across 675+ industries, 400+ technologies, ad spend, and much more. Try it now for FREE!

How it works video / FAQ

Binghamton Univ

21,929

Company Description: Binghamton University - State University of New York (SUNY)

PO BOX 6000 Binghamton, NY 13902-6000
http://www.binghamton.edu
info@binghamton.edu
(607) 777-2000

Industries: Primary/Secondary, Higher Education, Education Management, College, University

Technologies: Binghamton Univ is using 8 Technologies.

Employees: We found 0 verified contacts and 854 unverified employees.

Social Media: Binghamton Univ has 629 social media shares and likes.

We have 15 emails for Binghamton Univ.

Analytics Technology

Google Analytics
Google Analytics shows you the full customer picture across ads and videos, websites and social tools, tablets and smartphones. That makes it easier to serve your current customers and win new ones.

Social Media

Web Server Technology

Apache
The Apache HTTP Server Project is an initiative to develop and maintain an open-source HTTP server for operating systems such as UNIX and Windows NT.

Frameworks Technology

DAV
Distributed Authoring and Versioning Extensions for HTTP Enable Team Authoring

Javascript Technology

jQuery
jQuery is a fast, small, and feature-rich JavaScript library. It makes things like HTML document traversal and manipulation, event handling, animation, and Ajax much simpler with an easy-to-use API that works across a multitude of browsers. With a combination of versatility and extensibility, jQuery has changed the way that millions of people write JavaScript.
Hover Intent
HoverIntent is a plug-in that attempts to determine the user's intent... like a crystal ball, only with mouse movement! It is similar to jQuery's hover method.

Fonts Technology

Google Font API
The "Inline Google Fonts API CSS" filter reduces the number of requests made by a web page that uses the Google Fonts API by inlining the small loader CSS into the webpage. Note that because the loader CSS is browser-specific, this feature is not currently compatible with downstream caching being on or ModifyCachingHeaders being off.

CDN Technology

Vimeo CDN
Vimeo PRO has the highest picture quality so creative professionals can showcase work exactly how they want. Are you a PRO?

Similar Primary/Secondary Companies

Unverified Contacts

These are contacts we've discovered through publicly available sources and might be outdated.
Use our PerfectLink™ Contact Finder to verify contacts.

Name
Title
Email
Phone
Lois DeFleur
President
Donald Paukett
Controller
Mark Reed
Associate VP - Information Technology Services
Donald Rauschmeier
Sr. Associate Director
James Dix
Associate Professor Chemistry
Jin Luo
Research Assistant Chemistry
Joseph Walker
Director-Purchasing Accounts Payable and Trave
Zhitao Li
Assistant Professor Chemistry
David Husch
Director Operations
Dennis Saunders
Director Operations
Giovanni Torres
Director Operations
Jeff Hadley
Associate Director of Personnel Operations
Casey Korchynsky
Interim House Operations Director
Adele Brown
Technical Specialist
David Ziac
Maintenance Supervisor
Paul Crisman
Maintenance Supervisor
Sheila Doyle
Assistant Vice President for Development-Admin
Albert Deanjou
General Mechanic
Alfred Dodson
Electronics Technician
Aiyakrishnan Meenakshi
Instructional Support Specialist
Ajay Mishra
Operations Management
Alisha Nelson
Office Assistant
Andrea Zollbrecht
Electrician
Aldo Bernardo
Distinguished Service Professor Emeritus
Brandy Smith
Career Counselor
Gary Pedro
Executive Director
Joanna Cardona-Lozada
Academic Counselor EOP
Jessica Friedman
Academic Counselor Upward Bound
John Klenchik
Academic Counselor Upward Bound
Maura Kisloski
Cheer Team Coach
Lori Kellogg
Financial Aid Counselor
Nita Baldwin
Academic Counselor Upward Bound Program
William James Lawson
Music Theory Voice Coach
Andrea Cronkrite
Resident Director
Amy Fish
Commencement and Communications Coordinator
Alan French
Adjunct Associate Professor Biological Science
Andrew Fuller
Resident Director
Adam Gabriel
Project Staff Associate
Alice Mitchell
Associate Professor Economics
Adrian Morales
Associate Professor Economics
Andreas Pape
Assistant Professor Economics
Alexsa Silva
Director of Instructional Labs
Alvin Vos
Associate Professor/Faculty Master Hinman
Alex Woloszyn
Associate Professor History
Brian Rose
Vice President Student Affairs
Amy Humphrey Mmhrm
Liberty Partnership Director
Laura O'Neil
Executive Assistant
Angela Morlando
Administrative Assistant to Associate Vice Pre
Rebecca Hancock
Executive Assistant to the Vice President
Amber Stallman
Assistant Registrar
Amy Cordi
Secretary
Amy Edwards
Secretary
Alicia Loso
Secretary Office of the Vice President
Ann Paludi
Secretary
Allen Saxby
Police Officer
Ann Travis
Secretary
Almina Truesdale
Secretary
Andrew Underwood
Campus Public Safety Officer
Bridget Allen
Secretary
Brenda Belles
Secretary
Brenda Holcomb
Secretary
Barbara Knighton
Secretary
Barbara Walling
Secretary
Barbara Zwick
Secretary
Cheryl Alexander
Secretary
Colleen Bailey
Secretary
Connie Dowling
Secretary
Cheryl McGowan
Secretary
Colleen Parks
Secretary
Cheryl Rueffer
Secretary
Carol Slavetskas
Secretary
Darin Goldenberg
Secretary
Denise Asher
Secretary
Denise Brofcak
Secretary
Darlene Burns
Secretary
Diane Bulizak
Secretary
Debra Desanctis
Secretary
Diana Schnitzler
Secretary
Deborah Hulbert
Secretary
Diane Kalmen
Secretary
Debra Sanders
Secretary
Rebecca Dunlop
Secretary
Erin Campbell
Secretary
Elaine Schmitz
Secretary
Martha Gahring
Secretary
Karen Gerchman
Secretary
Gina Fleming
Secretary
Heather Crandall
Secretary
Heidi Nevgloski
Secretary
Helen Perrault
Secretary
Joanne Frederick
Secretary
Jean Pitely
Secretary
Judy Tasillo
Secretary
Kathleen Dickerson
Secretary
Kristen Duff
Secretary
Kendra Hansen
Secretary
Kellie Duff
Secretary
Lucille Friend
Secretary
Laura Hagan
Secretary
Lisa Norris
Secretary
Linda O'Branski
Secretary
Laura Potter
Secretary
Melissa Clapp
Secretary
Margaret Dwyer
Secretary
Mathwon Howard
Associate Vice President Development and Alumn
Mary Lacourt
Secretary
Mary Petersen
Secretary
Nancy Wiseman
Secretary
Nancy Wlostowski
Secretary
Patricia Gorman
Secretary
Pam Keefe Archer
Secretary
Penny Mabee
Secretary
Priscilla Lipsmeyer
Secretary
Pamela Walker
Secretary
Bobbie Brundege
Secretary
Carol Ann Schuerch
Secretary
Sandra Glemby
Secretary
Shawne Hartnett
Secretary
Susan Slater
Secretary
Sharon Stiner
Secretary
Ruth Sullivan
Secretary
Wanda Barber
Secretary
Susan Williams
Secretary
Andy Cavagnetto
Assistant Professor
Anna Gotlib
Assistant Professor
Adam Laats
Assistant Professor
Ana Ros
Assistant Professor
Ali Yayla
Assistant Professor
B. Jean Fairbairn
Director Services for Students with Disabiliti
Changhong Ke
Assistant Professor
Candace Mulcahy
Assistant Professor
Danielle Dunne
Assistant Professor
Dennis Lasser
Associate Professor
David Werner
Assistant Professor
Elizabeth Anderson
Assistant Professor
Elizabeth Deangelo
Program Coordinator
Eser Kirkizlar
Assistant Professor
Carmen Ferradas
Director Latin American and Caribbean Studies
Floyd Herzog
Artistic Consultant
Gregory Robinson
Assistant Professor
Holly Brown
Program Coordinator
Kristen Carr
Program Coordinator
Katharine Krebs
Director Office of International Programs
Peter Knuepfer
Director Environmental Studies Program
Rene Coderre
New Construction Consultant for Residential Li
Scott Bowen
Director Government Relations and Economic Dev
Erin Washburn
Assistant Professor
Anna Addonisio
Associate Dean for Administration
Ashley Marcin
Administrative Assistant to the Dean
Brenda Ostrander
Admin Assistant to Director of Design
Catherine Smith
Assistant Dean for Finance Degree Completion a
Douglas Boyce
Director of the Small Business Development Cen
David Campbell
Assistant Professor CCPA Public Administration
Donna Miele
Administrative Assistant Campus Pre-School and
Ellen Tilden
Administrative Assistant to the Chair
Sondra Hilldale
Assistant Dean for Administration
Jennifer Bishop Embossed
Administrative Assistant Telecommunications
John Clum
Administrative Assistant Publishing
Jacqueline Zagorsky
Administrative Director
Laurie Erbstoesser
Administrative Assistant Advancement Services
Marilyn Angelo
Assistant Director for Administration
Mary Burns
Assistant Director for Administrative Support
Marcus Lalli
Administrative Assistant to the Chair
Maria Pezzuti
Administrative Director
Pamela Mischen
Associate Professor CCPA Public Administration
Sally Fults
Senior Director of Administrative Services
Stacy Marrow
Administrative Assistant CCPA Public Administr
Phyllis Terzella
Administrative Assistant Long Term Plan
Allyn Underwood
Security Services Assistant
Clyde Robinson
Director Campus Recreational Services
Edward Van Loke
Security Services Assistant
Birgit Nicolaisen
Program Assistant
Barbara Wolfe
Director Undergraduate Program
Christopher Knapp
Associate Professor/Director Program in Philos
Heath Weeks
Architect
Larry Roma
Associate Vice President Facilities Management
Diana Bean
Magazine Editor BU Magazine
Eric Coker
News Editor/Inside/Dateline
Thomas Muller
Editor
Christie Zwahlen
Project Coordinator
Dell Sargent
Senior Project Manager
James Barnum
Project Coordinator
Lyne Roglieri
Project Coordinator
Marai Donovan
Project Director
Michele Deskin
Project Coordinator
Mohamed Afify
Project Coordinator
Monika Furch
Project Coordinator
Sara Grills
Project Director
Thomas Wirth
Project Coordinator
John Chaffee
Director-Asian and Asian American Studies
Annette Burnett
Operations Director
Dave Simek
Associate Director, Internal Operations
Thomas Lyon
Construction Manager
Arleen De Vera
Assistant Professor Asian and Asian American S
Alisa Martin
Research Analyst
Anju Sharma
Senior Scientist
Chenqing Song
Assistant Professor Asian and Asian American S
Erin Jennings
Senior Counselor/Peer Coordinator
In-Tae Bae
Research Scientist
Robert Ji-Song Ku
Associate Professor Asian and Asian American S
Gerard Johansen
Senior Counselor
James Turner
Research Scientist
Julie Wang
Area Stud Librarian for Asian/Asian Amer
Katharine Ellis
Director of Communications
Karen Fennie
Communications Specialist
Krista Medionte-Phillips
Research Analyst
Nancy Lamberty
Senior Counselor
Michael Leonard
Medical Director
Lisa Yun
Associate Professor Asian and Asian American S
Monice Degennaro
Administrative Assistant to the Vice President
Miroslav Goljan
Research Scientist
Maneesha Lal
Assistant Professor Asian and Asian American S
Michael Timofeeff
Research Associate
Rumiko Sode
Associate Professor Asian and Asian American S
Roberta Strippoli
Assistant Professor Asian and Asian American S
Randi Scheiner
Senior Counselor
Stephen Gilje
Associate Vice President Research
Sonja Kim
Assistant Professor Asian and Asian American S
Stanley Salthe
Scientist
Tania Das
Research Analyst
Tatiana Kramskaya
Research Scientist
William Russell
Senior Counselor
Westley Van
Senior Academic Counselor EOP
Yoonkyung Lee
Assistant Professor Asian and Asian American S
Yulanda Whyte Johnson
Senior Academic Counselor EOP
Herbert Bix
Professor of History and Sociology
Allan Arkush
Associate Professor Electrical and Computer En
Alok Rastogi
Associate Professor Electrical and Computer En
Aaron Slonim
Associate Professor Electrical and Computer En
Burt Myers
Art Director
Christina Knickerbocker
Director of Quality
Carolyn Pierce
Assistant Professor Bioengineering
Molly Nearing
Senior Quality Facilitator
Rivkah Slonim
Education Director
Peter Nardone
Susquehanna Community Director
Eric Backlund
Events Center Director
Frances Goldman
Assistant to the Director
George Bobinski
Dean and Director Executive Education
Joann Navarro
Director of Operations-Facilities
Louis McKeage
Executive Director
John Meador
Director of University Libraries
Steven Machlin
Director of Performing Arts Center
John Cummings
Assistant to The Director of Human Resources
Elena Backlun
Director of Harper Forum Dinner
Greg Delviscio
Director of Publications
Paul Marco
Chief Human Resources
Cornelia Mead
Assistant Vice President Student Affairs
Joseph Schultz
Director of Human Resources
Sylvia Hall
Assistant Vice President Human Resources
Bonnie Jenson
Manager of Student Employment
David Anderson
Associate Vice President And Dean Of Students
Burrell Montz
Department of Geography Head
Connie Corey
Associate Director
Joe Duseau
Associate Director Applications
Lloyd Howe
Associate Vice President and Dean of Students
David Clark
Chair of the Political Science Department
Paul Kerns
General Manager
Sal Agnihothri
Operations
Stanley Materski
Assistant Director Computer Operations
Vanessa Young
Senior Associate Directorfor Operations, Management
Jefrey Martin
Supervisor Computer Operations
Ann Glossl
Assistant Vice President For Planning & Operations
Dan King
Head Trainer
Ethan Lewis
Training Director
Bill Connor
Financial Aid
Joseph Wlostowski
Manager Operations
Kenneth Waski
Purchasing Director
Michelle Roser
Business Operations Associate
Robert Pompi
Binghamton Chapter President
Harvey Stenger
President
Nancy Stamp
Vice Provost and Dean of the Graduate School
Vincent Pasquale
Assistant Dean
Patricia Wallace Ingraham
Dean
Joyce Ferrario
Dean
Brian Hazlett
Associate Director - Admissions
Jeffery Gates
Senior Assistant Director of Admissions
Jenae Schmidt
Senior Assistant Director and Coordinator of International Undergraduate Admissions
Ben Balkaya
Assistant Director of Admission Coordinator of EOP
Maria Skinner
Unit Controller
Yvonne Deligato
University Archivist
Michael Hattery
Senior Research Associate
Patricia Rantanen
Lyceum Coordinator
Jeff Carr
Mail and Supply Clerk
Kevin Burns
Mail and Supply Clerk
Michael Hageman
Mail and Supply Clerk
Brenda Merihew
Mail and Supply Clerk
Kari Reilly
Mail and Supply Clerk
John Baust
Unesco Chair and Professor
Kathy Gallagher
Professional Employment Support
Richard Hodges
Media Production Specialist
Carrol Coates
Professional of French Comp Lit and Linguistics
Nancy Wolf
Nurse Practitioner
Eleanore Kellicutt
Nurse Practitioner
Colleen Armstrong
Speech Pathologist
Claudia Colman
Nurse
John Pelletier
Police Officer
Lucas Walter
Police Officer
Steven Faulkner Jr
Police Officer
Quanison Wright
Police Officer
Mark Smith
Police Officer
Brian Ackley
Police Officer
Doug Bonawitz
Police Officer
Mark Silverio
Police Officer
Christopher Meyn
Police Officer
Bonnie Hanna
Police Officer
Marcus Mallon
Police Officer
Orlando Torres
Police Officer
Brendan McDevitt
Police Officer
Douglas Parks
Police Officer
Mark Whalen
Police Officer
Vincent Grenier
Professor Cinema
Victoria Winans
Police Officer
Jason Sherman
Police Officer
David Doetschman
Professor Chemistry
John Nunez
Police Officer
Robert Meddleton
Police Officer
Anne Santoni
Nurse
Dacia Wagner
Nurse
Lisa Putrino
Police Officer
Josephine Allen
Professor CCPA Social Work
Deena Serebrani
Nurse
Susan Francis
Nurse
Deborah O'Day
Nurse
Lorraine Bruster
Nurse
Kevin Wright
Professor CCPA Human Development
Theresa Kolb
Veterinary Technician
Patrick Lewis
Senior Programmer/Web Applications Developer
Melissa Gauthier
Research Professor Anthropology
Dorel Homentcovschi
Research Professor
Quang Su
Research Professor
Kimberly Kal-Downs
Veterinarian
Mark Poliks
Research Professor Chemistry
Udo Brinker
Research Professor Chemistry
Walker Land
Research Professor Bioengineering
Barbara Poliks
Research Professor
Elena Varlinskaya
Research Professor
Brian Wall
Undergraduate Director, Assistant Professor
Robert Kaub
Mechanical Technician
Bruce Murray
Undergraduate Director/Associate Chair
Deborah Elliston
Undergraduate Director
Kimberly Spaulding
Media and Public Relations Assistant
Dawn Osborne-Adams
University Ombudsman
Christopher Lewis
Plumber/Steamfitter
Jack Braunstein
Special Fundraising Initiatives Officer
Joseph Rizzi
Plumber/Steamfitter
Juergen Schulte
NMR Specialist
Charles Paffie
Plant Utilities Engineer
Dale Madison
Professor Biological Sciences
Mark Bailey
Plant Utilities Engineer
James Bennett
Plant Utilities Engineer 1
David Behn
Plant Utilities Engineer
Lawrence Colavito
Plant Utilities Engineer 1
Frank Castellucci
Plant Utilities Engineer
Robert Van
Professor Biological Sciences
Joseph Mangino
Plant Utilities Assistant
Zu-Yan Chen
Professor Asian and Asian American Studies
Terry Davis
Plant Utilities Engineer
David Virgilio
Plant Utilities Engineer
Mark Bohunicky
Plant Utilities Engineer
Martin Curtis
Plant Utilities Engineer
Mark Hayes
Plant Utilities Assistant
Emad Samadiani
Research Assistant Professor
Craig Laramee
Research Assistant Professor
Stephen Jones
Process Engineer
Ronald Gonzalez
Professor Art
John Tagg
Professor Art History and Comp Lit
Gerald Hovancik
Web Producer/Developer
James Bohary
Professor Art
Eileen Head
Undergraduate Program Director
William Butler
Research Engineer
Jay Ligas
Principal Mail Clerk
Jill Dixon
Science Library Coordinator/Engineer Librarian
Angelique Jenks-Brown
Science Reference Librarian
Douglas Holmes
Professor Anthropology
Thomas Wilson
Professor Anthropology
Reinhard Bernbeck
Professor Anthropology
Joyce Blackstone
Volunteer
Pamela Zwierlein
Special Assistant to the President
Jim Sullivan
Undergraduate Advisor
Shelene Vankuren
Undergraduate and Graduate Secretary
Rita Spathis
Research Assistant Anthropology
Cathy Abashian Williams
Director of Leadership Giving
Elena Iankova
Associate Professor Economics
Bruce Borton
Associate Professor Economics
Anne Brady
Associate Professor Economics
Arieh Ullmann
Associate Professor Economics
Holly Horn
Assistant Director Career Development
Donald Spangler
Associate Professor Economics
Elliot Kamlet
Associate Professor Economics
Jenny Gordon
Associate Professor Economics
Florenz Plassmann
Associate Professor Economics
Dorothy Rice
Associate Professor Economics
Daniel Henderson
Associate Professor Economics
Angie Finlayson
Assistant Director College-in-the-Woods
Fidaa Shehada
Associate Professor Economics
Anthony Reeves
Associate Professor Economics
Bogum Yoon
Associate Professor Economics
Jacqueline Hogan
Assistant Director Art Museum
Corey Vankuren
Chaplain
Christopher Bishop
Associate Professor Physics
Meredith Coles
Associate Professor Physics
Peggy Carney
Assistant Director Campus Pre-School and Early Childhood Ctr
Deanne Westerman
Associate Professor Physics
Alice Friedman
Associate Professor Physics
Michal Cutler
Associate Professor Computer Science
Maria-Teresa Romero
Associate Professor Physics
Madhusudhan Govindaraju
Associate Professor Computer Science
Diana Cary
Chargeback Specialist
Kristina Lambright
Assistant Professor/Director of Graduate Studies
Brandon Gibb
Associate Professor Physics
Wendy Martinek
Associate Professor Physics
Dana Stewart
Associate Professor Physics
Peter Gerhardstein
Associate Professor Physics
Kevin Lacey
Associate Professor Classical and Near Eastern Studies
Leo Wilton
Associate Professor CCPA Human Development
Thomas Sinclair
Associate Professor CCPA Public Administration
Scott Green
Assistant Wrestling Coach
Lubna Chaudhry
Associate Professor CCPA Human Development
Victor Fiori
Chief Technician
Diane Paukett
College Physician
David Sussman
College Physician
John Zygmunt
College Physician
Marita Powell
College Physician
Edward Mack
Laborer
Ronald Gili
Laborer
Ralph Wheeland
Laborer
Susan Holden
Program Assistant
Shamsher Dhillon
College Physician
Rachel Talcott
Account Specialist
Melinda Williams
Account Specialist
Ronnie Goldberg
Assistant Director Access Services
Roni O'Geen
Advisor Continuing Education and Outreach
Jessica Horton
Assistant Director Accounting Services
Leah Truncale
Assistant Womens Basketball Coach
Sarah Cartmill
Assistant Womens Basketball Coach
Ryan Vaughan
Adjunct Professor English General Literature and Rhetoric
Anne Clark
Associate Professor Biological Sciences
Weixing Zhu
Associate Professor Biological Sciences
Curt Pueschel
Associate Professor Biological Sciences
Richard Andrus
Associate Professor Biological Sciences
Julian Shepherd
Associate Professor Biological Sciences
Susannah Gal
Associate Professor Biological Sciences
Kathleen Horwath
Associate Professor Biological Sciences
John Titus
Associate Professor Biological Sciences
Diane Greiwe
Advocacy Communications Specialist
Carol Miles
Associate Professor Biological Sciences
Joanne Ardune
Assistant to Chairperson
Jennifer Lawson
Assistant Director Non-Credit Programs
Linda McManamon
Assistant to the Dean
Elleanor Brennan
Assistant to the Director Office of Engineering of Professional Devel
Donald Demauro
Associate Professor Art
Melanie Yaworski
Assistant to Chair and Graduate Director
Koji Lum
Associate Professor Anthropology
Jennifer Orton
Assistant to the Director for Undergrad Program
Karen-Edis Barzman
Associate Professor Art History
Gregory Steele
Assistant Director Mountainview College
Sylvia Rabeler
Assistant to Chair Art History
Patricia Benjamin
Assistant to the Executive Director
Ruth Van Dyke
Associate Professor Anthropology
Steven Scalet
Associate Professor of Philosophy and Economics
Pamela Smart
Associate Professor Anthropology/Art
Colleen Burke
Assistant to the Chair
Carol McManamon
Assistant to Chair
Pedro Dipietro
Assistant Director for Study Abroad
Michael Conlon
Bartle Associate Professor
Carl Stannard
Bartle Professor
Leslie Levene
Assistant to Chair
Craig Dube
Assistant Director Intramurals and Club Sports
Jackson Taylor
Assistant Director Informational Tech
Kathryn Sklar
Bartle Distinguished Professor
Daniel Sonnen
Assistant Technical Director
Paola Ortega Joa
Assistant Director for Hinman College
Pamela Turrigiano
Assistant to Chair
Renee Cornelius
Assistant to Chair
Michael Pettid
Associate Professor of Korean Studies
Celia Klin
Chair/Associate Professor
Norah Henry
Chair/Associate Professor
James Pitarresi
Chair/Professor
John Fillo
Chair/Bartle Professor Bioengineering
Ingeborg Majer O'Sickey
Associate Professor of German
Robert Micklus
Chair/Director of Undergraduate Program
David Stahl
Chair/Associate Professor Japanese Lit and Cinema
Nancy Appelbaum
Chair/Associate Professor
Robin Hazen
Chief Preservation Technician
David Bartine
Director of Graduate Studies/Associate Professional
Olga Shvetsova
Director of Graduate Studies/Associate Professional
Johann Fiore Conte
Director of Health and Counseling Services
Benedetto Muggeo
Grounds Worker
Rita Martin
Janitor
David Wylam
Janitor
Kathleen Potochniak
Janitor
Colleen Darrah
Janitor
Robert Buckley
Janitor
Lawrence Lehman
Laboratory Director
Juan Denzer
Library Systems Specialist
Frank Alexander
Telecom Technician
Nathan Cator
Telecom Technician
Barry Kent
Telecom Technician
Robert Smith
Wind Symphony Trainer
Jason Stoeckel
Telecom Technician
Catherine Perna
School Psychologist
Gary Miller
Technology Analyst
Joseph Potter
Supply Assistant
Ronald Polesnak
Technician Art Museum
Jonathan Cohen
Photographer
Christopher Focht
Photo Specialist
David Tuttle
Photographic Technician
James Scott
Website Administrator
Theresa Hollister
Senior Grant and Contract Administrator
David Gates
Reserve Coordinator
Flip Campon
Supervisor Paint and Mason Shop
Drew Hill
Web Director
Stacey Riddleberger
School Nurse Registered Nurse
Gregory Ketcham
Transfer Credit Advisor
Jennifer Hunter
Program Coordinator Campus Recreational Services
Michael Zuber
Program Coordinator Campus Recreational Services
Paul Zatley
Supervising Research Technician
Susan Dingman
Training Associate
Silvana Monaco
Supervising Janitor
Robin Jackson
Supervising Janitor
Scott Morgan
Supervising Janitor
Karen Roys
Supervising Janitor
Rose Bell
Supervising Janitor
Sheila Stephens
Supervising Janitor
Richard Bundy
Supervising Plumber
Tammy Regulski
Training Associate
Kevin Kane
Supervising Electrician SG-14
Stephen Endres
Training Coordinator/Indust Hygienist
Marlene Vymislicky
Supervising Janitor
Julie Carl
Training Associate
Michael Colwell
Sign Painter
Donald Guido
Technical Director
Joann Lindstrom
Research Assistant Center for Applied Community Research and Development
Katie Barvinchak
Sevis Operations Assistant
Brian Davis
Studio Technician
Linda Birdsall
Parking Attendant
Linda Schaffer
Stores Clerk
William Kuhnel
Stores Clerk
Joseph May
Stores Clerk
Mary Lou Supa
Research Support Specialist
Deborah Dittrich
Research Support Specialist
Judith Sharp
Research Support Specialist
Rachel Bourizk
Report Developer
Vonda Oakley
Payroll Clerk
Silvia Ivanova
Registrar Art Museum
Mary Bridge
Technical Specialist Chemistry
Junghyun Cho
Director of Graduate Studies
John Vestal
Chair Art
Meredith Nelles
Assistant Softball Coach
Timothy Perry
Chair and Professor
Timothy Faughnan
Chief of Police
Eileen Bauer-Hagerbaumer
Assistant Director Employer Relations
Ginny Thompson
Business Advisor
Laura Knochen-Davis
Business Advisor
Richard Mendez
Assistant Residential Coordinator
William Hernandez
Assistant Residential Coordinator
Jose Maldonado
Assistant Resident Coordinator
Patricia Albaugh
Director Clt
Tiffany Dubon
Assistant Residential Coordinator
Kenneth Homer
Business Advisor
Nicole Leblanc
Assistant Resident Coordinator
Steven Amell
Business Advisor
Ashley Maxwell
Assistant Resident Coordinator
Sarah Cunningham
Assistant Resident Coordinator
Sonia Arellano-Lopez
Assistant Research Professor
Bat Ami Bar
Chair Person
Maxim Pensky
Chair Person
Jennifer Marshall
Director of Field Education
Ravi Arvind Palat
Chair Person
Jennifer Brondell
Director of ESL
Linda Matey
Director of Educational Services
James Zaharis
Director Accounting Services
Jesenko Muftic
Director of Design
Robert Markes
Director of Construction
Jay Pisani
Instructional Support Technician
Leslie Lander
Graduate Director Computer Science
Susan Russell
Instructional Support Technician
Sarah Lam
Graduate Director/Associate Professor
Patrick Leiby
Instructional Support Technician
Richard Jacyna
Instructional Support Associate
David Richner
Instructional Support Associate in Watson Labs
Sheila Cheevers
Graduate Admissions Officer
I-Fang Wu
Instructional Support Associate
Keith Hall
Instructional Support Assistant
Katherine Lasicki
Staff Assistant to the Director of Operations
Mien Wong
Preservation Technician
Edward Longo
Lab Equipment Designer
Nick Plavac
Lab Instructor
Deborah Langdon
Library Clerk-Science Library
Jeramy Kruser
Information Technology Specialist
Stephen Safranek
Information Technology Specialist
Virginia Howell
Library Clerk
Cindy Williams
Library Clerk
Judith Jacyna
Library Clerk
Patricia Kresse
Library Clerk
Sherri Hall
Library Clerk
Laurie Kolosky
Library Cashier
Mandy Wright
Library Clerk
Tina Burrows
Library Clerk
Holly Patterson
Reference Assistant
Cheryl Strickland-Ward
Library Budget Associate
Danielle Rogers
Multimedia Designer
April St. John
Recruiting Coordinator
Michael McHale
Instrument Repair Specialist
Robert Gonzales
Instrument Repair Specialist
Anne Larrivee
Reference/Subject Librarian
Benjamin Andrus
Reference/Subject Librarian
Carlton Giancarli
Refrigeration Mechanic
Beth Riley
Senior Counselor/Coordinator of Sexual Assault Programs
Stephen Cain
Senior Research Support Specialist
Jill Heneghan
Senior Research Analyst
William Heller
Director of Undergraduate Studies/Associate Professor
Peter Napolitano
Director of Auxiliary Services
Anthony Citriniti
Design Engineer Project Design
Timothy Cooper
Curriculum Specialist
Lawrence Greenfield
Director of Advising
Leah Iacovelli
Development Assistant
Matthew Schofield
Director of Accounts Payable and Travel
Newton Greenberg
Emeritus Professor of Physics
Ricky Folmar
Motor Vehicle Operator
Elizabeth Libby McGovern
Head Womens Tennis Coach
David Eucker
Motor Equipment Mechanic
Tyrone Webb
Painter
Joanne Pfeil
Molecular Biology Technician
Michael Ferranti
Painter
Wayne Santos
Painter
James Brownridge
Radiation Safety Officer
Donald Kunkel
Electronics Technician
Katherine Ensor Pueschel
Publications Officer
Joe Steiner
Research Engineer CAMM
Donna Starr Embossed
Clerk RF Purchasing Accounts Payable Travel
Cheryl Spiese
Curator Max Reinhardt Archives
Beth Kilmarx
Curator of Rare Books
Lucius Willis
Computer Cartographer
Marcia Focht
Curator of Visual Resources
Wayne Kashinsky
Electronics Engineer
Robert Mess
Electronics Specialist
Emily Gast
Gift and Donor Records Specialist
George Klir
Distinguished Professor Emeritus
Francis Yammarino
Distinguished Professor
Gerald Kadish
Distinguished Teaching Professor
John Eisch
Distinguished Professor
Marilynn Desmond
Distinguished Professor
Gale Spencer
Dist Teaching Professor Decker Chair CHN
Rosemarie Lavalva
Distinguished Professor Emeritus
Thomas Dublin
Distinguished Professor
Ralph Miller
Distinguished Professional/Director Grad Studies
Kenneth Greene
Distinguished Professor
Merwyn Jones
Director Linux Technology Center
Melvyn Dubofsky
Distinguished Professor Emeritus
Stephen David Ross
Distinguished Professor
Solomon Polachek
Distinguished Professor
Karen Bromley
Distinguished Teaching Professor
Norman Spear
Distinguished Professional/Director Center for Devel Behavioral Neuroscience
Thomas O'Connor
Distinguished Professor of Spanish
William Brinkman
Cryogenics Specialist
William Spanos
Distinguished Professor
Michael Little
Distinguished Professor Anthropology
Stephen Lisman
Dist Teaching Professional Director Clin Training
Douglas Griswold
General Mechanic ITC
John Zudoffsky
General Mechanic
Karen Madsen
Outreach Coordinator
Shari Casterlin
Senior Parking Attendant
Jeffery Gehret
Senior Offset Printing Machine Operator
Carol Hall
Assistant Director Disabilities
John Wojcio
Assistant Director Creative Services
Felicia Moreira
Athletic Academic Advisor
Jeffrey Horowitz
Assistant Director Dickinson Community
Bong Joon Yoon
Director Graduate Studies/Professor Economics
Suronda Gonzalez
Director Global Studies
Shawna Szabo
Assistant Director
Harald Zils
Assistant Professor German and Russian Studies
Sharon O'Neill
Associate Director Staff and Marketing
Jacques Beaumont
Director Graduate Studies/Associate Professional
Steven Tammariello
Director Graduate Studies/Associate Professor Biological Sciences
Michael Kalinich
Assistant Athletic Director/Corporate Partnerships
Christopher Hohman
Assistant Director
Sean McKitrick
Assistant Provost
Susan Krueger Briggs
Assistant Director
Rebecca Christophersen
Clinical Site Coordinator
Stephanie Lockshin
Clinical Psychologist
Kelly Kinney
Director First-Year Writing
Randall M-J Edouard
Director EOP
Richard Lee
Director Fernand Braudel Center
Ronald Kuracina
Company Interface Specialist
Michael Elmore
Director Engineering Design Division
Janice McDonald
Director External Scholarships
Laura Olisewski
Clinical Instructor
Jeanette Lee
Clinical Instructor
Thomas McCabe
Electrician
Patti Reuther
Clinical Instructor
Celeste Keefe
Clinical Instructor
Richard Pratt
Electrician
Karen Feltham
Clinical Instructor
Dennis Zdimal
Clinical Instructor
Thomas Simons
Clinical Instructor
Kathleen Payne
Clinical Instructor
Linda Lazzari Ms
Clinical Instructor
Raymond Hallett
Electrician
Margaret White
Clinical Instructor
Thomas Seidel
Electrician
Judy Kitchin
Clinical Instructor
Harold Lewis
Director/Associate Professor
Michelle Ponczek
Director Course Building and Academic Space Management
Yvonne Chesna
Clinical Instructor
Bryson Rose
Health Educator
Michael McCabe
Facilities Program Coordinator
Pamela Watts
Microbiology/Building Administrator
Janice Whipple
Microcomputer Specialist
Anne Hull
Technical Draftsperson
Steven Dickman
Professor of Geophysics
Sandro Sticca
Professor of French and Comparative Lit
Joyce Rhodes-Keefe Ms
Clinical Faculty Instructor
Mark Fowler
Professor/Graduate Director Electrical and Computer Engineering
Luiza Moreira
Professor/Director of Graduate Studies
Cynthia Connine
Professor/Director of CaPS
Denis O'Hearn
Professor/Director of Graduate Studies
Ralph Garruto
Professor/Director BU Serum Archive Facility Anthropology
Katrina Shreder
Catering Secretary
Scott Henkel
Assistant Professor English General Literature and Rhetoric
Joseph Keith
Assistant Professor English General Literature and Rhetoric
Monika Mehta
Assistant Professor English General Literature and Rhetoric
Praseeda Gopinath
Assistant Professor English General Literature and Rhetoric
Michael Sharp
Assistant Professor English General Literature and Rhetoric
Jennifer Stoever-Ackerman
Assistant Professor English General Literature and Rhetoric
Jean Dorak
Assistant Dean
Joseph Pienta
Assistant Cross Country Coach
Christopher Karl
Clerical Specialist
Mark Rice
Clinical Director
Kenneth Krzistetzko
Cleaner
Tracey Gorton
Cleaner
Orrin Kenyon
Assistant Community Director for Apartments
Karen Stockton
Cleaner
Kelly Wilson
Cleaner
Margaret Cleary
Cleaner
Wilma Falank
Cleaner
Francisco Fernandez
Cleaner
Susan Terwilliger
Clinical Associate Professor
Frances Srnka
Clinical Associate Professor
Rita Bergevin
Clinical Associate Professor
Judith Quaranta
Clinical Associate Professor
Carol Eaton
Clinical Associate Professor
Leigh Ann Wheeler
Associate Professor History
Kimberly Jaussi
Associate Professor History
John Thomson
Associate Professor History
Beverly Rainforth
Associate Professor History
Bandula Jayatilaka
Associate Professor History
Fa-Ti Fan
Associate Professor History
Douglas Bradburn
Associate Professor History
Maureen Daws
Clinical Assistant Professor
Donna Morgan
Clinical Assistant Professor
Debi Mishra
Associate Professor History
Lawrence Roberts
Associate Professor History
Jeffrey Yates
Associate Professor History
Elisa Camiscioli
Associate Professor History
Heather Dehaan
Associate Professor History
James Carpenter
Associate Professor History
Jonathan Karp
Associate Professor History
Benita Roth
Associate Professor History
Vickie Slavetskas
Clinical Assistant Professor
Linda Tuyn
Clinical Assistant Professor
Anne Bailey
Associate Professor History
Janice Kinzer
Information Specialist
Rosemary Arrojo
Director Undergraduate Studies
Wendy Stewart
Director Writing Center
Linda Wong
Director Undergraduate Studies/Associate Professor
Aynur De Rouen
Digitization Specialist
Nathan Kruser
Information Systems Coordinator
Joo-Wang John Lee
Information Systems Coordinator
Jill Yaples
Senior Bibliographic Assistant
Diane Harrison Massey
Research Associate Professor
Nicola Chanecka
Senior Bibliographic/Gifts Assistant
Oksana Hulko
Research Associate Professor
Stephen Zahorian
Professor/Chair Electrical and Computer Engineering
Lisa Savage
Professor/Behav Neurosci Grad Coordinator
John Oleski
Senior Mail Clerk
Regina Antoni
Senior Lab Animal Caretaker
Manoj Agarwal
Associate Professor History
Jill Seymour
Associate Director Imp Coordinator
Stephen Ortiz
Associate Professor History
Wendy Wall
Associate Professor History
Orly Shoer
Associate Professor History
Lisa Blitz
Assistant Professor CCPA Social Work
Neil Christian Pages
Associate Professor German and Russian Studies
Melissa Free
Associate Professor History
Roy McGrann
Associate Professor History
Diane Crews
Assistant Professor CCPA Human Development
Tania Alameda-Lawson
Assistant Professor CCPA Social Work
Mark Mushalla
Associate Professor History
Cassandra Bransford
Assistant Professor CCPA Social Work
Michael Lawson
Assistant Professor CCPA Human Development
Mark Blumler
Associate Professor Geography
Rosmarie Morewedge
Associate Professor German and Russian Studies
Karen Salvage
Associate Professor Geological Sciences and Environ Studies
Robert Danberg
Associate Professor History
Olivia Holmes
Associate Professor History
Diane Wiener
Assistant Professor CCPA Social Work
Mary Burgess
Associate Professor History
Sunha Choi
Assistant Professor CCPA Social Work
Scott Schuhert
Associate Director for Operations
Surinder Kahai
Associate Professor History
Jeffrey Barker
Associate Professor Geological Sciences and Environ Studies
Jean Schmittau
Associate Professor Electrical and Computer Engineering
Saligrama Agnihothri
Associate Professor Electrical and Computer Engineering
Donald Levis
Associate Professor Electrical and Computer Engineering
Tatiana Krentsel
Associate Professor Electrical and Computer Engineering
Paul Shovlin
Associate Professor Electrical and Computer Engineering
James Geer
Associate Professor Electrical and Computer Engineering
Julie Johnson
Associate Professor Electrical and Computer Engineering
Scott Bennett
Associate Director Discovery Program
Donette Francis
Associate Professor English General Literature and Rhetoric
Scott Craver
Associate Professor Electrical and Computer Engineering
Joseph Church
Associate Professor English General Literature and Rhetoric
Andrew Strouthes
Associate Professor Emeritus
Xiaohua Edward Li
Associate Professor Electrical and Computer Engineering
Gayle Whittier
Associate Professor English General Literature and Rhetoric
Richard Pindell
Associate Professor English General Literature and Rhetoric
Kim Murphy
Associate Professor Electrical and Computer Engineering
Richard McLain
Associate Professor Electrical and Computer Engineering
Maureen Squires
Associate Professor Electrical and Computer Engineering
Vladimir Nikulin
Associate Professor Electrical and Computer Engineering
Christine Gelineau
Associate Director Creative Writing
Rhaeann Hawkes
Associate Professor Economics
Leslie Gates
Associate Professor Economics
Park B
Associate Professor Economics
Mark Brantner
Associate Professor Economics
Wei Xiao
Associate Professor Economics
Jian Zhou
Associate Professor Economics
Mary Britten
Associate Professor DSON
Stephen Zank
Associate Professor Economics
Sue Crowley
Associate Professor Economics
Robert Sullivan
Catholic Chaplain Emeritus
Kalpesh Desai
Associate Professor Economics
Shana Teig Kantor
Associate Professor Economics
Lisa Tessman
Associate Professor Economics
Malgosia Krasuska
Associate Professor DSON
Kelvin Santiago Valles
Associate Professor Economics
Joseph Steflik
Associate Professor Economics
Martin Bidney
Associate Professor Economics
Salvador Fajardo
Associate Professor Economics
Mary Muscari
Associate Professor DSON
Steven Schwartz
Associate Professor Economics
Patrick Regan
Associate Professor Economics
Thomas O'Brien
Associate Professor Economics
Megan Kennerknecht
FA System and Federal Programs Coordinator
Monica Perry
Gear UP Publicity and Training Coordinator
Serdar Atav
Associate Professor DSON
Dawn Birk
Developmental Disabilities Specialist
Marilyn Gaddis Rose
Director TRIP
Terry Dylewski
Information Security Officer

Additional Info and Employees

Microelectronic Research Center in NY

binghamton.edu Emails

Sign up to get full access to all the binghamton.edu emails we have.

d***@binghamton.edu
c***@binghamton.edu
r***@binghamton.edu

m***@binghamton.edu
a***@binghamton.edu

g***@binghamton.edu

j***@binghamton.edu
b***@binghamton.edu

n***@binghamton.edu
s***@binghamton.edu

Find emails for Binghamton Univ executives, including the Chief Executive Officer, Chief Financial Officer, and Chief Marketing Officer.